Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Unibet presenterar idag de nominerade spelarna i Unibet 2:an, tävlingen där spelare från samtliga division 2-serier tävlar om den prestigefyllda titeln som Sveriges bästa spelare i division 2. Med hjälp av tränare, sportansvariga och journalister från hela landet har spelarna valts ut från de olika serierna.
De nominerade spelarna i division 2 Norra Götaland är:
Bästa målvakt:
Steffen Kraus, BK Forward, Besarion Kodalaev, IK Oddevold, Rickard Nordlund, Stenungsunds IF.
Bästa back:
Philip Engelbrektsson, IK Oddevold, Fredrik Sundström, IK Oddevold, Andreas Uusitalo, IFK Skövde.
Bästa mittfältare:
Jesper Zetterlund, Ahlafors IF, Carl Lext, IK Gauthiod, Kenan Mehovic, IK Oddevold.
Bästa anfallare:
Josef Ibrahim, BK Forward, Axel Pettersson, IK Oddevold, Haris Avdiu, Angered BK.
Nomineringarna sammanställs av Unibets jury - efter röster från alla de tränare, ledare och sportjournalister som bevakar division 2-fotbollen på nära håll.
Hemsidans kommentar:
Steffen Kraus har svarat för en synnerligen stabil säsong, och räddade kanske trean i helgen, genom en straffräddning, liksom i Stenungssund tidigare i våras. Speciellt Steffens auktoritet och säkerhet i luftrummet har imponerat i år.
Att dessutom Josef Ibrahim skulle finnas med i dessa sammanhang är väl noll överraskande. Åter spelar Josef en framträdande roll i stort sett i varje match, och imponerar inte bara genom sin målfarlighet och höga effektivitet, utan har även i år varit delaktig i flera målpass än tidigare - senast två i helgen mot Ahlafors.
Vi återkommer till de slutliga utnämningarna
Vidare vill vi informera om följande - Digitalt samtal med Niklas Rådström och Pelle Blohm
Örebro bibliotek medverkar varje år i Mänskliga rättighetsdagarna i Örebro, med någon föreläsning eller ett författarbesök kring demokrati- och mänskliga rättighetsfrågor.
I år handlar vårt arrangemang om fotboll. Vi vill gärna göra lite extra reklam för ett samtal och fotboll och demokrati som Pelle medverkar i nu på torsdag 21/10 kl 16.45 - 17.30. Tänkte att det kanske kan intressera många som är engagerade i fotbollsklubbarna i länet.
Mera info här
| Träning | 26 maj, 16:30 |
| Träning | 28 maj, 16:30 |
| Träning | 29 maj, 16:30 |
| Rågsveds IF (hemma) | 30 maj, 13:00 |
| Träning | 1 jun, 16:30 |
| Idag | P 17 vinner Södra Svealands Cup |
| 23 maj | VFU - Studenter i Forward |
| 12 maj | LÄXHJÄLP 14/5 |
| 12 maj | Till minnet av Hugo |
| 11 maj | Kämparseger för F2012/13 i premiären! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera