Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Derby på lördag hemma mot Yxhult, och två lag som börjat hösten alldeles utmärkt. Forward har gått felfritt och har 6 6 0 0 14 – 1 18, och Yxhult har likaså imponerat, framförallt på bortaplan. eller vad sägs om lagets sex senaste bortamatcher - 6 pinnar hemma och 13 borta,.
IFK Skövde – Yxhults IK 1 – 2 (i onsdags)
IK Oddevold - Yxhults IK 0 – 0 (med 10 spelare andra halvlek)
Lidköpings FK - Yxhults IK 2 – 3
Stenungssunds IF - Yxhults IK 2 – 3
Angereds BK - Yxhults IK 2 – 2
IK Gauthiod - Yxhults IK 0 – 3
I bortalaget har vi många Forwardsanknytningar, och inte minst Yxhults starke man Ove Lindqvist, minns vi som framgångsrik ordförande i Forward under många år. En ledare som vi kommer ihåg med stor aktning och värme. På bänken finns även Birgitta och Thomas Ivhall, som också de gjort mycket gott arbete på Trängen under många år.
På plan återfinner vi centralt spelande Jens Grönneberg Johansen, som kanske varit lagets mest framgångsrike spelare, och med sina åtta mål (hittills) starkt bidragit till lagets framgångar. Både Jens och Kristoffer Näfver (presentation totalt onödig) har spelat i den gula Forwardströjan tidigare.
Forward har varit spellediga i veckan, där Yxhult vann i Skövde med 2 – 1, efter att Alex Berger bl.a. räddat en straff. Målen av Jens Grönneberg och Gabriel Pettersson, den sistnämnde en 24 årig målfarlig anfallare med Lillån som moderklubb.
Veckans omgång
IK Oddevold – Angered BK lörd. 14.00
BK Forward – Yxhult IK lörd. 14.00
IFK Tidaholm – IK Gauthiod lörd. 15.00
IFK Skövde – Grebbestads IF lörd. 15.00 uppskjuten
Ahlafors IF – Nordvärm. FF lörd. 15.00
Stenungsund IF – Lidköping FK sönd 16.00
IFK Kumla – IF Karlstad U månd. 19.00
Programblad (pdf)
I Veckan
Vi vill hylla vår gamle Forwardsmålvakt Ismael Diawara (f.94) som vandrat, från ung talang i Rynninge IK, via Forward, Norge, Landskrona, Motala och Degerfors, till Malmö FF och kommande matcher mot Juventus och Chelsea.
En overklig saga, men ändå lika sann. Vi önskar Isma (Ismo i Bruket), lycka till. Nämnas kan ju att brorsan Teddy finns i Forward, och naturligtvis ska Rynninge IK hyllas och ha en stor eloge för ett bra ungdomsarbete.
Onsdagsomgången – där Forward alltså vilade
Nordvärmlands FF – IFK Kumla 3 - 4
IK Gauthiod – IF Karlstad U 4 - 3
Lidköpings FK – Angereds BK 3 - 1
IFK Tidaholm – IK Oddevold 0 - 2
Stenungsunds IF – Ahlafors IF 1 - 2
Vänersborgs IF – Grebbestad 4 - 0
IFK Skövde – Yxhults IK 1 - 2
| Träning | 1 jun, 16:30 |
| Träning | 2 jun, 16:30 |
| Träning | 4 jun, 16:30 |
| Träning | 5 jun, 16:30 |
| FoC Farsta FF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| 29 maj | Årsmöte Onsdag 10 juni |
| 26 maj | P 17 vinner Södra Svealands Cup |
| 23 maj | VFU - Studenter i Forward |
| 12 maj | LÄXHJÄLP 14/5 |
| 12 maj | Till minnet av Hugo |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera