Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Nu väntar IF Karlstad U för Forward – utvecklingslaget i IF Karlstad och med storebror i Ettan. Har vuxit sig in i serien och har nu tre förlustfria matcher, efter premiären hemma mot Ahlafors (1 – 3)
Ulf Buskvist har tagit över laget i år. Har tidigare spelat i Karlstads BK, tränat Kil, Skoghall och Hammarö, har också spelat bandy och har sonen Pelle i laget. Vi känner också till bröderna Kalle från BK Forward och KIF, och Lasse och Björn i ÖSK Bandy.
Ulf
Vi finns i första hand, för att utbilda unga spelare, och förhoppningsvis förse vårt Ettalag med egna talanger, som vi fostrat själva eller som kommer från närområdet. Vi vill skapa en bra och träningsvillig miljö, och är faktiskt ganska nöjd med starten.
Viktig var nog segern i andra omgången i Nordvärmland. Inget skönspel men tre pinnar. Mot Tidaholm var vi bättre, även om det satt hårt åt, och nu i veckan lite oturligt, när vi ledde 10 kvar med 2 – 0, och sedan 2 – 2 på övertid, när deras målvakt går upp på hörna. Vi tycker också att tvåan kan vara en bra nivå att just nu spela i.
Vi har entusiastiska unga och träningsvilliga spelare, i åldern 17 – 21 år + två veteraner i Joel Gustavsson (27) och Henrik Cederin (24). Själv brinner jag för utveckling av människor, och möjlighet att jobba som ledare, bland unga och träningsvilliga spelare. Vet att vi nu möter ett topptippat Forward, men ska nog kunna bjuda upp till kamp - ska bli intressant att komma till Trängen och möte ett formstarkt hemmalag.
Forward har varit spellediga (eftersom serien har 15 lag – står alltid 1 lag över varje omgång) och har haft en normal träningsvecka. Har även en match på måndag, då man går in i Myresjöhus Cup på Trängen 18.30.
Matchen kan följas på vår Twittersida
Dagens omgång
IK Gauthiod - Grebbestads 14.00 GIF inför
BK Forward - IF Karlstad U 14.00
IK Oddevold - IFK Kumla 15.00
Nordvärmland FF - Vänersborgs FK 16.00 NFF inför
Yxhults IK - Angered BK 16.00
IFK Tidaholm - IFK Skövde FK 17.00
# Svante Sedin inför
# Programblad (pdf)
# Facebooksidan Div 2 Norra Götaland
# Publikinformation
# Tufve inför
| Träning | 2 jun, 16:30 |
| Träning | 4 jun, 16:30 |
| Träning | 5 jun, 16:30 |
| FoC Farsta FF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 16:30 |
| Igår | P 17 vinner Södra Svealands Cup |
| 29 maj | Årsmöte Onsdag 10 juni |
| 23 maj | VFU - Studenter i Forward |
| 12 maj | LÄXHJÄLP 14/5 |
| 12 maj | Till minnet av Hugo |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera