Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Sven ”Giggi” Andersson har haft BK Forward som hemvist i nästan hela sitt liv, och naturligtvis helt naturligt för en grabb född och uppväxt runt Vintergatan- även om han några av de första åren spelade en tid i sin pappas klubb Rynninge IK.
Forward
Oj, så många grabbar vi var runt Stjärnhusen, och fotboll var det som gällde. På grönytorna inne bland husen spelades fotboll, så länge jag kan minnas. Spontanfotboll, när den var som allra bäst, och det var nog här vi lärde oss dribbla och få en funktionell fotbollsteknik. Vi var hur många som helst – saknar detta idag.
Började på Vasaskolan och alla spelade i Forward, så blev det också för mig. Kom till yngre pojklaget i Forward, och det blev mera ordnade träningar. Vi var riktigt bra, och i junioråldern hade vi tre landslagsmän - Anders Bäckström, Lasse Martinsson och jag själv och så minns jag Ronnie Hellström i målet.
A-laget
Kom upp i A-laget i 16-årsåldern, och det var en härlig tid. Det gick bra och fick även fyra år i ÖSK och allsvenskan, innan jag kom tillbaka till Forward. Har nog gjort 400 – 500 matcher i laget, och kanske är jag den som ändå spelat flest – har inte riktigt koll på den exakta siffran.
Men många härliga och fantastiska år, och kanske mest minnesvärd ändå är, när vi kvalade och vann stort över Motala och Jonsered. Thomas Nordahl var spelande tränare och i högform dessa matcher -och upp i näst högsta divisionen.
Tränare
Slutade i Forward (var nog 35) och tog steget till IFK Kumla, och då som spelande tränare. Blev väl fem år där, innan jag kände att nu får det räcka. Blev ungdomstränare i Forward några år, och då i min grabb Robins lag (80). Men någon mer tränarbana blev det inte.
Liraren Giggi
Var väl mest känd för min teknik, dribblingsförmåga och spelsinne. Höll till mest på mitten och ute till vänster, där jag jobbade mest med min känsliga vänsterfot. Idag handlar det väldigt mycket mera om taktik och annat, och saknar nog friheten för spelarna och möjligheten till individuella prestationer. Saknar nog förmågan hos spelare idag att ta sig förbi en mot en och kanske det blir lite för uppstyrt i unga år.
Sponsorjobb i Forward
Redan på Rolands Söderbergs tid hjälpte jag till och sedan har det rullat på. I början handlade mycket om skyltar på Trängen, medan det idag är mera utvecklat och inom många andra områden. Dels vill vi ge våra sponsorer mera tillbaka, och visst har konkurrensen ökat.
Mest nöjd är jag kanske över vårt EC-projekt, som handlar om att vi fyra gånger per år arrangerar föreläsningar (med middagar) för våra 80 EC-företag. Det har blivit 25 år nu, och som ex. på föreläsare kan nämnas Janne Eliasson, Janne Josefsson, och samtliga våra förbundskaptener på herrsidan
Nästa år (2021) kommer Johan Torgeby (VD SEB), Maria Landeborn (Årets Bankprofil), Karl Livvakten, och damernas förbundskapten Peter Gerardsson, till våra föreläsningar på Scandic.
Idag
Har en 7-kilometersrunda utefter Svartån, som jag springer tre gånger, och går två gånger i veckan. Sedan kan jag inte hålla mig borta från Trängen, och ser naturligtvis matcherna och även många träningar.
Ser många unga talanger i dagens trupp, och kan nämna Johan Chamoun, Marcus Kanto och Svante Svedin, för att nämna några. Min förhoppning är att Forward fortsätter att jobba med ungdomssidan och fortsätta leverera egna produkter, något som vi gjort så fantastiskt bra genom åren.
Minnen
Många duktiga spelare som man spelat med, och skulle jag nämna någon, så blir det Hasse Borg. En fantastisk upplevelse att spela med Hasse, och hur det sedan gick för honom vet vi ju alla.
Många tränare minns man också, men här vill jag ändå nämna Orvar Bergmark, från min tid i ÖSK. Inte bara som tränare, utan också som människa. Orvar brydde sig om, så mycket mera än bara fotbollsspelaren Giggi – han såg hela människan och det betydde så mycket. Att sedan få träna för Tord Grip var i sin tur fantastiskt. En bättre plantränare och fotbollsutbildare finns nog inte.
Sedan ett glatt minne från en allsvensk match med ÖSK. Vi var nere på Stadion i Malmö och mötte MFF. Fick ett friläge och kapades brutalt bakifrån av Krister Kristensson, som verkligen inte var känd för att lägga fingrarna emellan. Solklar straff, men ingen pipa från domaren, och det kan i sammanhanget nämnas att han var helt kal på huvudet. Sprang fram till honom och hojtade ”Fick du ner luggen i ögonen eller…” Var nog beredd på en utvisning, men istället sa domaren.: Där fick du allt in en riktig fempoängare.
Tillägg
Fotot: Tillsammans med Benny Frisk (t.v.) – även han med åtskilliga Forwardår.
Vill du komma i kontakt med sponsorfrågor och Sven, så är hans telefonnummer 070-8204349 och hans mejladress 36060andersson@telia.com
Svens smeknamn ”Giggi” har han fått från tiden som barn, när han låg inne för en öronoperation och hela tiden sa…gi,gi,gi och sjuksystrarna kallade mig då för Giggi och så hängde det med i alla år.
| Träning | 3 jun, 16:30 |
| Träning | 4 jun, 16:30 |
| Träning | 5 jun, 16:30 |
| FoC Farsta FF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 16:30 |
| Igår | Forwardcupen 7 - 9 augusti |
| 31 maj | P 17 vinner Södra Svealands Cup |
| 29 maj | Årsmöte Onsdag 10 juni |
| 23 maj | VFU - Studenter i Forward |
| 12 maj | LÄXHJÄLP 14/5 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera