Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Forward återupptar träningen imorgon måndag, och en spännande och utmanande höst ligger framför spelare och tränare. Just nu på kvalplats, och tre pinnar upp till säker mark.
Sedan tidigare har vi meddelat tillkomsten av Henrik Hultberg från Rynninge. Samtidigt har Adnan Catic i veckan varit i Eskilstuna och tränat med allsvenska AFC torsdag - fredag.
Adnan
Har varit med på två träningar på Tunavallen. Naturligtvis ett högre tempo i ett allsvenskt lag, men samtidigt känner jag att jag hänger med på den här nivån, och det känns naturligtvis riktigt bra.
Kommer att spela i U 21 mot Degerfors på måndag, och den matchen kommer att spelas på Stora Valla. Skulle gissa att jag kommer spela i en trebackslinje, och sedan får vi se vad som händer efter matchen.
Forward kommer på lördag spela träningsmatch mot söderettalaget Skövde AIK, också på kvalplats just nu, men uppåt. Matchen spelas i Timmerdala klockan 14.00, en dryg mil norr om Skövde.
Seriestarten sker sedan på Jernvallen nästa söndag, mot Sandvikens IF. Sedan ännu en bortamatch och kortresa till G-vallen och ett derby mot Rynninge. Lördag 10 augusti 14.00
Nämnas kan också att AFC Eskilstuna tagit in tre nya spelare i veckan
Pavle Vagic - 19-årig mittfältare på lån frän Malmö FF – utånad till Mjällby under våren
Dzenis Kozica - 26-årig anfallare med ett 50-tal allsvenska matcher - lån från Djurgården
Sandro Tsveiba - 25-årig mittfältare/mittback från ryska andraligan.
De två förstnämnda debuterade i AFC idag söndag, i förlustmatchen mot IFK Göteborg (0 - 1), men med 10 man i hela andra halvlek.
| Träning | 4 jun, 16:30 |
| Träning | 5 jun, 16:30 |
| FoC Farsta FF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 16:30 |
| Träning | 9 jun, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera