Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
I dag, lagom till påskhelgen, startar vi nedräkningen inför seriestarten i division ett norra. Första matchen för a-laget är den 17 april mot nykomlingarna Enskede IK, på bortaplan. Sedan rullar det på och redan i andra omgången blir det ett riktigt intressant möte då Brommarpojkarna med Olof Mellberg (ja, just den Olof Mellberg!) i spetsen som tränare kommer på besök till Örebro.
Men mer om det senare. Nu är det nedräkningen som gäller och den består av en spelarpresentation där sportchefen Niklas Gustafson beskriver varje spelare och dennes egenskaper i några få meningar. Och först ut är högintressante Linus Lamus som beskrivs av Niklas så här:
”En Forwardprodukt som hade en skadefylld vår men en desto bättre höst under 2015. Har byggt på sig mer muskler och därmed också utvecklat sitt duellspel. Han är rapp i steget, hal och svårfångad och har ett bra driv med bollen. Kan bjuda på lite oväntade grejer. En poängspelare som har ka- pacitet att göra 13-15 mål per säsong om han får vara hel.”
| Träning | 9 jun, 16:30 |
| Nora BK (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 16:30 |
| Träning | 13 jun, 10:00 |
| Syrianska FC (borta) | 14 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera