Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev en klar seger för Forward i tisdagskvällens träningsmatch mot PSC Academy. Det var dessutom en seger med mersmak.
- Ja, vi borde gjort fler mål, konstaterar sportchef Niklas Gustafson som såg matchen från läktarplats.
Bland annat hade Erik Björndahl ett boll i målramen vid ett tillfälle. Mer tur med målgörandet hade i stället Linus Lamu som gjorde två mål och Axel Wettéus och Lukman Murad som gjorde varsitt.
- Är det så att Linus kommit igång igen?
- Ja, jag tycker han ser vass och pigg ut. Han tar för sig i närkamperna och ser ut att vara i riktigt bra form. Vi ser gärna att vi får tillbaka honom i 2014 års form, det skulle vara perfekt inför hösten. Vi vet ju alla vad en Linus i form kan uträtta. säger Niklas Gustafson.
Forward testade ett 4-4-2-system med en diamant på mitten med en mer offensiv mittfältare, ett test som alltså föll väl ut.
- Nu har vi två segrar i rad, men kanske inte mot så kvalificerat motstånd.
- Nej förvisso, men vänd på steken. Hade vi förlorat matcherna mot motstånd från älgre serier, då hade man ju blivit ordentligt orolig. Nu vann vi och det känns skönt och riktigt bra inför den kommande cupmatchen och inför hösten. Det känns som att det fnns ett go i truppen och ett betydligt mått av revanschlusta, säger Niklas Gustafson.
Text. Göran Schultz
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera