Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Han har fått mycket förtroende från tränaren och spelat de flesta matcher i årets division ett norra. Och nu är han intern skytteligaledare, så det har rullat på bra för Linus Lamu. I helgen väntar dock en tuff match då man ställs mot Brage borta, men Linus och laget går för seger, föståss.
Det har snart gått en vecka efter den sökna segern mot svårspelade IFK Luleå. Linus Lamu var den enda som skrev in sig i målprotokolletr med ett snyggt mål i slutet av den första perioden. Ett m¨ål som innebar tre härliga poäng in på kontot.
- Det var en skön seger, lite extra roligt att göra mål med vänstern, det är ju normalt mest ett stödjeben, säger Linus.
Han är nu uppe i sex baljor under säsongen och leder den interna skytteligan.
- Ska du trycka upp ett linne med siffran sju på ryggen och ha den under matchtröjan så du kan slita av dig den och visa publiken om du nu gör ett mål mot Brage?
- Hahahah, nej inget sånt. Det hade ju varit annorlunda om man vunnit skytteligan, då kanske. Men inte nu...
På söndag väntar alltså Brage på bortaplan. En svår motståndare. Brage ligger trea men åkte på en riktig stjärnsmäll i senaste omgången dman fick stryk av Västerås med 3-1.
- Jag har inte så bra koll på Brage, om jag ska vara ärlig. Men jag gissar att vi kommer att ligga lågt och försöka kontra in mål på dem.
- Det är ju en taktik som fungerat bra i år, och en taktik som du trivs med, eller hur?
- Ja, jag gillar att löpa mycket i djupled och hela tiden satsa framåt, säger han.
Den gångna veckan har varit positiv i Forward-lägret. En seger gör mycket för stämningen i truppen.
- Ja, särskilt på första träningen efter matchen, då är det glada miner och mer glädje. Det är stor skillnad mot hur det är efter en förlust, berättar Linus.
I och med helgens möte med Brage har Forward klarat av de tre bäst placerade lagen i serien. Motståndet har alltså varit av det tuffaste slaget.
- Trots att det varit tufft motstånd så tycker jag vi gjort det bra. Men det är viktiga matcher vi har framför oss, så det gäller att plocka så många poäng som möjligt. Nu vann ju Västerås mot Brage sist, så lagen bakom oss börjar trycka på lite grann.
- Och Brage borta är väl ingen lätt uppgift?
- Nej, det är en tuff match, men vi går för seger, inget annat gäller för oss, avslutar Linus Lamu.
Matchen spelas på Domnarsvallen och börjar 17.00.
Text: Göran Schultz
| Träning | 24 jul, 16:45 |
| Falu BS FK (hemma) | 25 jul, 13:00 |
| Träning | 27 jul, 16:45 |
| Träning | 28 jul, 16:45 |
| Träning | 30 jul, 16:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera