Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Forward firade nationaldagen på bästa sätt då man tog en efterlängtad och oerhört viktig seger mot Vasalund på fredagseftermiddagen. Det var en rättvis seger, både sett till bollinnehav och antal chanser.
Målen gjordes av Linus Lamu och Amar Bukva. Första målet kom i den 20:e minuten och det var Linus som fick en läcker och helt avgörande passning av anfallskollegan Amar. Denne bröstade ner bollen till Linus som vände bort en försvarare och satte bollen i mål.
I den 40:e minuten var det payback time då Linus friställde Amar med an snygg passning och Amar kunde enkelt rulla in bollen i Vasalunds mål. Bara någon minut efter den kvitterade gästerna men hemmalaget kunde hålla undan och vinna över Vasalund. Och tränare Kihlberg är naturligtvis lättad över segern.
- Ja det här skönt, det behövde vi., säger han. Det var många spelare som var riktigt bra i dag.
Han räknar upp de båda anfallarna och målgörarna Amar Bukva och Linus Lamu, och det centrala mittfältet med Kenny Mathisen och Axel Wettéus som styrde och ställde och Sebastian Ring som tillsammans med övriga backlinjen gjorde en bra insats.
- Jag kanske har glömt någon, det var många som var bra, men de här spelarna klev fram efter skador och förkylningar och visade klass nu när de fick chansen.
Forward har startat i princip varenda match hittills med olika elvor, matchen mot Vasalund var inget undantag. Filip Albertsson och Erik Björndahl var avstängda och Magnus Kihlberg själv vilade på grund av känning i låret, vilket gjorde att man fick ändra taktiken en smula.
- Vi bestämde att vi skulle ligga lägre i vårt försvar och satsa på kontringar och det är ett spel som passar Linus och Amar väldigt bra. Och taktiken lyckades, konstaterar Magnus Kihlberg.
- Hur ska du fira det här?
- Jag har redan ätit lite tårta, men mer än så blir det inte.
Text: Göran Schultz
| Träning | 17 jul, 16:45 |
| Träning | 18 jul, 10:00 |
| Träning | 20 jul, 16:45 |
| Träning | 21 jul, 16:45 |
| FK Bosna 92 Örebro (hemma) | 22 jul, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera