Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
När Örebro möter Västerås i ishockey talas det i veckor i förväg om hatmatch. Stämningen byggs upp med olika hårda uttalanden från båda lägren, men så är verkligen inte falelt inför helgens möte i division ett norra mellan Västerås och Forward.
Haci Aslan, sportansvarig i VSK har en helt annan inställning till motståndarna är sina kollegor runt ishockeylaget.
- Jag gillar Forward. Det är ett bra lag med många bra spelare och ett lag som definitivt aspirerar på att vara med i toppen av tabellen. Det är också ett svårspelat lag som är jobbigt att möta, säger han.
"Grönvitt", som man kallar sig, har inlett säsongen bra, man ligger på femte plats och har lika många poäng som Forward, alltså tio. Men senaste mötet var jobbigt då man mötte ett formtoppat Siruis. Det blev en galen målfest där Uppsalalaget till slut vann med 7-3.
- Trots siffrorna så gjorde vi ingen dålig prestation, så resultatet säger mer om Sirius än om oss, menar Haci Aslan.
- Sirius är ett fantastiskt lag som redan nu är moget att gå upp i superettan, så all ära åt deras insats. Men som sagt, vi gjorde en bra match och det tar vi med oss som något positivt inför helgens möte med Forward.
- Vad tror du om du ska tippa matchen?
- Jag tippar aldrig, jag hoppas bara att vi ska göra en bra insats och få med oss ett bra resultat.
Från Forwards håll så är det bara positiva tongångar. Man kommer från en övertygande seger senast mot Umeå och det har präglat den gångna veckan.
- Vi har en bra trend, vi har tränat bra under veckan och är mycket nöjda. Andra halvleken mot Umeå var vår bästa hittills så allt ser lovande ut, säger Magnus Kihlberg, tränare för Forward.
- Jag har precis tittat på en match med Västerås och kan konstatera att det är ett aggressivt spelande lag. De verkar också vara väldigt organiserade. Jag har visserligen bara sett en match så det kan ju skifta från gång till gång, men nu vet vi i alla fall vad som väntar på lördag.
Matchen spelas den 19 maj klockan 16.00 på Swedbank Park.
Text: Göran Schultz
| Träning | 20 jul, 16:45 |
| Träning | 21 jul, 16:45 |
| FK Bosna 92 Örebro (hemma) | 22 jul, 18:30 |
| Träning | 23 jul, 16:45 |
| Träning | 24 jul, 16:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera