Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bålsta Hockey Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bålsta Hockey Club.
Bålsta Hockey Club
Följ oss för uppdateringar
Nu har vi kört 2 st try-out pass för spelare 2005-2002 som är tänkta att kunna vara med och åter starta upp j18 lag i Bålsta hockeys regi. I kväll på pass nr.2 så var vi 14 spalare och 1 målvakt (+1st. skadad målvakt) detta ser vi som en stor framgång och en god grund att bygga på framåt. Totalt under dessa 2 pass har vi haft 18 spelare och 2 målvakter som har visat intresse för spel i föreningen.
Vi har då också varit i kontakt med ett gäng spelare som är upptagna i sina nuvarande klubbar samt drabbats av sjukdom. Så vi ser med stor framsikt fram emot kommande träningar. Vi har även lyckats få fram 2 st tänkta tränare till organisationen som ser detta som ett spännande uppdrag med stor potential. Då vi endast är muntligt överrens med tränarna så presenterar vi dem fullt ut när allt är satt.
Nästa träningstillfälle är V.10 under första veckan i mars så håll utkik på hemsidan och vår facebook för mer information. Då siktar vi på att börja sätta organisationen inför nästa säsong fullt ut.
Så sprid informationen och prata med polarna för i Bålsta ska vi ha ett J18 lag nästa år där vi har kul tillsammans och spelar hockey på hemmaplan.
#BHC #BHCJ18 #Kulmedhockey #Hockeypåhemmaplan
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera