Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bele Barkarby FF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bele Barkarby FF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
5 raka vinster och de flesta mot div 3 motstånd, senast mot FK Täby som kom stärkta efter en 1-0 seger mot Sollentunas div 1. I den matchen visar vi upp bra försvarsspel samt vilja i 90min. Vi lyckas vinna matchen tillslut med 2-0 efter 2 mål sista 15.
Nu kommer vi in i några intensiva dagar med 6 träningar och 1 match på 4 dagar då vi kör igång med ett miniläger på hemmaplan.
Kort kommentar från en av coacherna:
”Tanken är inte att vi ska träna sönder oss, vi har kört på bra sedan starten i januari. Syftet är att vi ska finputsa på vissa detaljer och att vi ska umgås lite, äta gott och köra lite teori. Sedan avslutar vi helgen med träningsmatch mot Enebybergs IF” -Alni
Enebybergs IF är ett lag som håller hus i div 3 och klarade sig kvar i 3an tack vare bättre målskillnad. Inför året så tappade man flertalet spelare till bl.a. storsatsande Stocksund och det har medfört att man fått plocka in nya spelare och bygga om. Enligt rykten så har de fått in ett antal tunga namn och man satsar på att hamna på den övre halvan för att sedan bygga vidare.
Träningsmatcher under försäsongen för EIF har blandat och gett med resultat som: 2-2 mot Spånga IS FK, 3-0 förlust mot Kungsängen och senast segrade man med 5-0 mot Danderyd SK.
”Det kommer att bli en fysisk match med mycket kamp, kommer vi upp i nivå som senaste matcherna och inte minst Täby matchen så är jag inte orolig. Vi närmar oss seriepremiären och det gör att vi måste bli mer bollförande och få upp tempot i de matcher som är kvar” – Alni.
Matchen spelas på söndag kl 15:00 Järfällavallen, ses på plats!
| Träning | 20 maj, 20:00 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Stocksunds IF (borta) | 23 maj, 13:00 |
| Järla IF FK (borta) | 24 maj, 17:00 |
| Träning | 25 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera