Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Avesta AIK har fått en bra start på säsongen och är på en fin fjärdeplats efter tre spelade omgångar. Närmast kommer laget från en stark 3-1-seger borta mot Bollnäs, där hemmalaget hade ett stort bollinnehav, men där Klubben höll ihop försvarsspelet och samtidigt visade effektivitet framåt.
AAIK:s assisterande tränare Kushtrim Krenzi tror man i kvällens hemmamatch mot Forsbacka IK kan förlägga spelet mer på motståndarnas planhalva och skapa mer framåt än senast.
-Ja, det tror jag, säger ”Kurre” med skratt, medveten om Bollnäs fick styra spelet lite väl mycket även om taktiken efter paus var att ligga lågt.
Vad vet du om Forsbacka?
-Det är ett fysiskt, snabbt och spelande lag. De springer mycket och kämpar. Sedan har de i år ändrat sin formation från 3-5-2 till 3-4-3.
-Jag tror Forsbackas spel passar oss, vi är också fysiska. Men oavsett motstånd så anpassar vi vårt spel till det som vi tror ger oss tre poäng, säger Kushtrim Krenzi.
Avesta AIK får klara sig utan Adam Tumma som fick rött kort senast. Tillbaka i truppen är mittbacken Axel Östberg, medan det är ett litet frågetecken för mittfältaren Beni Rukangika (migrän).
Truppen mot Forsbacka
Malik Abdulrahman
Sebastian Lundvall
Viktor Östberg
Axel Östberg
Filip Hedblom
Johan Lindgren
Philip Bergstrand
Jack Franzén
Taher Saleh
Jakob Svedlund
Rasmus Lindgren
Jehad Jemal Mhmoud
Beni Rukangika
Hugo Sjögren
Mustafa Jafari
Albert Orre
Viktor Hansson
Saleh Mhmoud
Ayub Mohamed
BILDEN: Kushtrim Krenzi ser fram emot kvällens toppmöte mot Forsbacka IK. Foto: Mattias Bergström.
Träning | 12 jun, 17:30 |
Hudiksvalls Förenade FF (hemma) | 14 jun, 14:00 |
Träning | 16 jun, 19:00 |
Träning | 17 jun, 17:30 |
Årsunda IF (borta) | 18 jun, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera