Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
På fredag kl 19.30 väntar bortamatch mot sjundeplacerade Åbyggeby FK för ”Klubben”. Mittfältaren Hugo Sjögren berättar att man kartlagt motståndet, för att kunna få med sig ett bra resultat i den viktiga matchen.
-De har en riktigt bra mittfältare som vi har tränat på att hålla borta från spelet. Sedan har de en back som är bra med fötterna och som inte gillar att slå långt, utan efter backen. Så vi har tränat lite på pressen hur vi ska vara i spelet och sådant, så jag tycker vi är väl förberedda för matchen.
I senaste omgången mot Helges stod vi för en bra match försvarsmässigt. Det som fattades var anfallsspelet där vi hade svårt ta oss till målchanser.
-Vi spelade bra i 90 minuter. Problemet med oss är att vi inte får in målen. Vi måste börja göra mål. Det går inte vinna matcher om man inte gör mål. Det är avsluten som inte är där. Hela spelet tycker jag är jättebra. Vi spelar jättebra som ett lag, och kämpar, men det är målen som fattas, säger Sjögren.
Har ni tränat på avslut?
-Ja vi har tränat på göra mål. Vi brukar mest träna fem mot fem på en liten plan, så det blir lite mer mål.
När Antonio Ocampo tvingades kliva av i första halvlek mot Helges byttes Hugo in. Själv är han nöjd med sin egen prestation då.
-Jag tycker det var ett bra inhopp, jag kämpade in i det sista. Det är avsluten som inte är där. Jag skulle egentligen startat matchen, men hade lite problem med fotleden. Men den är bra nu.
Efter börjat säsongen i Krylbo IF, anslöt han till Avesta i juli, och gjorde sin första match i segern mot Forssa i augusti. Även om resultaten kanske inte alla gånger vart med oss, tycker han det finns kvaliteter i laget och på träningarna.
-Jag tycker att träningarna är bra. Vi håller i som vi alltid har gjort i Avesta. Det är en bra höstsäsong, men det är tråkigt när vi fått förluster, när vi ska vinna. Som mot Kvarnsveden som är en enkel match för oss, som vi trodde själva vi skulle gå in och göra massa mål. Det blev att KIK gjorde massa mål istället.
Nu gäller det att se framåt, och Hugo Sjögren tycker att det vart bra ”go” under träningarna.
-Vi har gjort en bra träningsvecka och tränat massa uppspel och lite varianter. Sedan har vi spelat spel, så att vi fått känna hur det är att göra mål, så vi är fullt redo för matchen. För att vända på den lite tunga trenden, där vinsterna har uteblivit gäller det att ha kul. Inte massa tjafs på träningar eller matcher. Bara hålla ihop laget och kämpa in i det sista, då tror jag vi kommer att plocka en del poäng i de fyra matcher som är kvar.
Sjögren har den rätta inställningen inför de fyra seriematcher som återstår, att det gäller att se möjligheterna.
-Jag vill se en vinst. Jag vill se att vi verkligen är där, som matchen mot Korsnäs, lika bra som vi var då, att vi kämpar in i det sista, och inte tänker negativt att vi är på väg att åka ner, utan bara se det positiva och försöka hålla sig kvar. Kvalet har jag inte i baktanke. Jag har bara tanken att vi ska vinna de här matcherna och inte kvala för att få stanna kvar.
Avesta AIK:s assisterande tränare Christian Gauffin Eriksson, skickar ett glasklart budskap inför matchen.
-Vi går för vinst. Vi ska vinna!
I Avesta saknas bland annat Antonio Ocampo, Mohamed Almousilli, Viktor Hansson och avstängda Mergim Ramadani.
Truppen: Malik Abdulrahman, Sebastian Lundvall, Noel Hildensjö, Tony Nilsson, Johan Lindgren, Filip Hedblom, Axel Östberg, Philip Bergstrand, Rasmus Lindgren, Simon Tella, Jakob Svedlund, Taher Saleh, Theo Hildensjö, Albert Orre, Hugo Sjögren, Benjamin Larsson, Kushtrim Krenzi och Adam Tumma.
BILDEN: Hugo Sjögren tycker laget spelat bra, och det "bara" är målen som saknats.
Text&foto: Per Lindgren.
Inga kommande aktiviteter
| 23 dec | God Jul och Gott Nytt År |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera