Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
”Klubben” ligger på nioende plats i tabellen när division 3 startar om efter sommaruppehållet, med match på torsdag borta mot Forssa BK.
Efter några veckors uppehåll, drog laget förra veckan igång med gemensamma träningar, ett fyspass i torsdags, och en internmatch mot P17-laget.
Chefstränaren Aram Abed säger att det saknats en del spelare på grund av skift- och sommarjobb. Det har inneburit att träningsnärvaron inte varit optimal.
-Det har varit okej. Inte bra, men inte heller dåligt. Jag tycker det är många som har ökat sina värden, vilket är ett bevis de hållit igång under sommaren.
Under sommaren har Elliot Möllersten försvunnit till Krylbo IF, men i gengäld har Hugo Sjögren anslutit från samma klubb.
Vi kan sammanfatta att vårsäsongen varit lite upp och ner. Laget har blandat starka insatser med en del svagare sådana. Framåt har laget gjort helt okej antal mål (15). Bakåt har det svajat emellanåt, och 26 insläppta mål, på tolv matcher pekar på att det finns en del att arbeta med. Något som Abed också förstås är medveten om.
-Vi behöver jobba på vara mer disciplinerade och lojala. Vi måste lägga mer fokus på försvarsspelet. Offensivt är vi skickliga, säger han.
I återstarten av serien, väntar alltså en viktig match, när vi möter Forssa BK på Stora Ensoplanen. En poäng skiljer lagen åt, och i kraft av tre poäng tar vi oss förbi Borlängelaget.
I och med att vi förlorade hemmamatchen mot FBK, som också var seriepremiären, med 2-4, så har vi revansch att kräva.
-Det blir en tuff match. Forssa är ett skickligt lag. Det händer mycket incidenter när man möter de. Vi måste var iskalla och fokusera på matchen. Nyckeln blir att vi måste vara påkopplade och inte hamna i incidenter.
Vad talar för att hösten blir bättre än våren?
-Tidigare år har vi varit bra på hösten. Vi har truppen intakt, och det har inte varit så mycket förändringar. Vi är nykomlingar och har inte någon press på oss. Det är bara att tuta och köra. Vi ska spela vårt spel, så får vi se hur långt det räcker.
Inför matchen är det frågetecken för Viktor Hansson (knä), Simon Tella (sjuk) och Rasmus Lindgren (vad). Mohammed Almousilli är fortfarande inte aktuell för spel. Förhoppningen finns att han ska kunna vara med i slutet av säsongen.
Text: Per Lindgren.
BILDEN. Aram Abed hoppas på en bra höst för sitt AAIK.
Inga kommande aktiviteter
| 23 dec | God Jul och Gott Nytt År |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera