Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter att tidigare under säsongen suttit på bänken fick målvakten Sebastian Lundvall göra säsongsdebut mot Årsunda när han med kort varsel hoppade in i mitten av första halvleken, sedan Malik Abdulrahman blivit frilägesutvisad. Naturligtvis en ganska otacksam uppgift.
-Det var lite nervöst, men samtidigt är det bara komma in och pang på, säger Lundvall som förstås hade hoppats på en mer tacksam uppgift när han kom in.
-Det är ju inte det optimala och få hoppa in med en man mindre efter halvtimme.
Klubben gjorde trots man fick spela med decimerat manskap stora delar av matchen en helt okay insats.
-Jag tycker vi spelar med bra fart med en man mindre. Vi kände att vi inte var mycket sämre än dem. Men det är ju svårt när de har en fri hela tiden.
-Vi springer kopiöst och sliter. Vi skapar också chanser, så det är lite frustrerande.
Hemmalaget tog ledningen med 1-0 en bit in i andra halvlek. Ett mål som Sebban menar det inte var så mycket att göra något åt.
-De har en snabb vänstermittfältare som var duktig. Han var svår att stoppa och kom runt på kanten, och passade in till mitten (till Noah Sjöstrand). Jag vet inte vad jag kunde gjort annorlunda.
Hur tycker du det kändes för egen del?
-Jag fick göra några fina räddningar. De hade en riktigt bra chans i första med en som var fri i straffområdet, man jag fick upp foten. Sedan hade de också något friläge.
Avesta jagade ett kvitteringsmål och i 90 minuten på en hörna flyttade hela laget upp, inklusive Lundvall, i ett sista desperat försök.
-Orre (Albert) fick ett skottläge, men bollen studsade på en av deras spelare och han blev fri från halva planen.
Lundvall, som värvades från Skogsbo-Avesta inför säsongen, har tidigare fått nöja sig med spel i Klubbens U-lag i division 7.
-Klart det är skillnad, men jag tycker jag gör en bra match idag och det känns som jag håller, säger 33-åringen som redan 2012 spelade i trean.
Trots förlusten kan vi ta med oss vi spelade jämnt stora delar av matchen, även med en man mindre.
-Vi spelar bra. Det gäller bara att vi börjar göra mål. Spelmässigt är ju de inte så j*a mycket bättre.
Nästa match, spelas på torsdag, när Huge väntar på Avestavallen.
I en haltande tabell ligger AAIK tre poäng före Huge, som har en match mindre spelad.
-Då finns det inget annat än tre poäng. Vi behöver vinna den, men det blir tufft som i alla matcher. Spelmässigt är det bra, det är bara det sista lilla som behövs för att göra mål, avslutar Lundvall.
BILDEN: Sebastian Lundvall gjorde en bra match efter fått hoppa in i första havleken sedan Malik Abdulrahman blivit utvisad. Foto: Pirjo Korhola.
Inga kommande aktiviteter
| 23 dec | God Jul och Gott Nytt År |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera