Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
På torsdagen blev det klart att tränaren Aram Abed förlänger kontraktet med ytterligare ett år.
-Det ska bli jäkla roligt se de (spelarna) på en helt annan nivå, säger en förväntansfull Aram Abed inför kommande säsong efter just skrivit på kontraktet.
I den nuvarande truppen är det mer än hälften som aldrig spelat så högt upp som i division 3.
-Det är lite skillnad på division 4 och 3, och det ska bli kul se de som aldrig spelat division 3 att få känna på det.
Att han skulle signa för ytterligare ett år kom inte som någon större överraskning. Han var tidigt ute efter säsongen tog slut att önskan var fortsätta leda laget i trean.
-Det var lite ömsesidigt. Styrelsen visade verkligen på att jag skulle fortsätta. Sedan tog det någon vecka att tänka och prata med dem hemma.
Klart är också att Christian Gauffin, kommer fortsätta som assisterande tränare.
Att allt blev klart så pass tidigt med en fortsättning menar han var ett stort plus.
-Dels är det viktigt att ha lite tid att inventera laget och se hur de tänker inför nästa år. Det ger mig och ”Cribbe” lite tid för att planera på bästa sätt.
30-åringen har haft två succéfyllda säsonger som tränare för Avesta AIK. Efter kommit fyra debutsäsongen 2022, blev det en fullträff i år med serieseger och avancemang till trean.
Hur stor truppen kommer bli nästa säsong är inte klart, men utgångspunkten är att man minst kommer ha 18 spelare.
Första nyförvärvet presenterades för en tid sedan när mittbacken Johan Lindgren skrev på efter senaste säsongen spelat för Enköpings SK i trean.
Laget kommer ha upptaktsträff den 21 november och då kommer man mer gå igenom vad som kommer hända i och runt truppen.
Trots den lyckade säsongen senast menar Aram Abed det alltid finns saker som kan bli bättre.
-Vi skulle jobbat hårdare för skaffa en målvaktstränare.
Något som alltid är svårt att vara förberedd på är skador. Under säsongen var flera nyckelspelare borta vissa delar av säsongen.
-Vi skulle jobbat hårdare för få bättre ruljans på spelare, det var mycket skador.
Han har ännu inte hunnit funderat så mycket på om man kommer göra några förändringar i träningsupplägget till kommande säsong.
-Jag har inte tänkt på det till hundra procent än. Kanske träningsmängden ökar en aning, att vi någon vecka kommer ha fyra träningar. Men det ska vara bra kvalitet på träningarna, i stället för så många som möjligt.
På lördag blir det klart om Bullermyrens IK eller Åbyggeby FK tar klivet upp i division 3. I den sista omgången i kvalet, möts lagen på Stora Ensoplanen i Kvarnsveden, där Bullermyren måste vinna för att gå upp, medans oavgjort räcker för Åbyggeby.
Sedan tidigare är både IFK Mora och IFK Sundsvall ute ur leken.
Vilken div. 3-serie som Klubben kommer hamna i återstår att se. Men någon gång i januari kan det vara klart.
De flesta träningsmatcherna är spikade och den första kommer äga rum 24 februari borta mot division 2-laget Sandvikens AIK.
BILDEN: Aram Abed skriver under kontraktet för kommande säsong. Foto: Per Lindgren
Träning | 5 jun, 17:30 |
IFK Mora FK (borta) | 6 jun, 13:00 |
Träning | 9 jun, 19:00 |
Träning | 10 jun, 17:30 |
Träning | 12 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera