Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Askims IK Damer Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Askims IK Damer Seniorer.
Damer Seniorer
Följ oss för uppdateringar
Askims IK fick representera Göteborg i SM för 16-åringar. Denna helg har det varit, och är fortfarande, gruppspel. Vi fick resa till Falköping för att möte Falköpings KIK och Stenungssunds IF.
Första matchen spelade vi igår kväll 19.30 mot Falköping. Falköping öppnade i ett riktigt bra tempo och hade en jättechans efter bara några minuter där Jennifer Farah gjorde en kanonräddning. Vi kom in mer och mer och fick till passningsspelet.
I 17 minuten kunde vi ta ledningen med 1-0 genom ett snyggt uppspel av Mathilda Thorstensson som spelade fri Louise Enberg som säkert rullade bollen förbi målvakten. Det kändes riktigt skönt.
Spelet var jämt och bra från båda lagen och det stod fortfarande 1-0 till oss i halvtid.
Jag tror att vi ökade takten i andra halvlek och hade en fantastisk utdelning på våra chanser.
49 min – Mathilda hämtade upp bollen nere vid hörnflaggan, dribbade sig in, passade till Sarah Fredborg som säkert slog upp bollen i krysset.
56 min – Rebecca Cameras slog en krossboll till Frida Boriero som sköt den i mål från ca 15 meter.
70 min – Ett snyggt passningsspel från mittfältet. Frida passade Mathilda till Sarah Fredborg
72 min – Fina passningar igen spelade bort Falköpings försvar och det var Mathilda- Frida och Louise rakt upp i nättaket. Så lätt det kan vara ibland!
Matchen slutade till slut 5-0 vilket innebar en fantastisk chans för oss att vinna gruppen. Falköping var ett riktigt bra lag men när vi har ett lag som fungerar rakt igenom så blir det svårt att ta sig förbi. Stoppades inte Falköping på mittfältet så fixade försvaret det eller Jennifer i mål. Vårt försvar fick beröm av Falköpings ledare kul!
Andra matchen spelades idag kl 12 mot Stenungsund. Det var inte många timmar mellan matcherna och det märktes då tempot var lägre idag och några av tjejerna tröttare. Trots detta hade vi en enorm press med ribbskott, precis över, precis utanför, stolpskott och ribban igen.
Vi tog ledningen med 1-0 efter 28 minuter då Louise sköt ett långskott i bortre krysset som var otagbart för Stenungsunds duktiga målvakt.
Idag var inte utdelningen som igår. Vi dominerade verkligen första halvlek och Jennifer fick sitt första skott på sig efter 38 minuter! Bollen ville inte in idag!
I andra halvlek kom Stenungsund in mer i spelet men även idag spelade vi starkt genom hela laget vilket gjorde det så svårt för Stenungsund att komma till farliga avslut.
Efter 63 minuter kom Frida fri med målvakten, rundade henne och slog säkert in 2-0.
Två matcher med mycket bra spel. 5-0. 2-0. Detta kunde vi prestera genom att vi hade ett så starkt lag eller rättare sagt ett lag så starkt i alla lagdelar.
En tjej vill jag lyfta speciellt från dessa två matcher: Alicia Hentchel i backlinjen som hela tiden spelade intelligent och säkert och helt rätt!
Dessa resultat innebär att vi gått vidare till kvartsfinal i SM. Alltså: bara 8 lag kvar i Sverige! Känn på den! Kvartsfinalen spelas helgen 16-17 oktober. Då möter vi vinnaren i gruppen Höllviken-Assarum-Böljan.
Helgens alla hjältar var Alicia Hentschel, Amanda Egnell, Amanda Karlsson, Felicia Andersson, Frida Boriero, Izabelle Ahlfors, Jennifer Farah, Lisa Munter, Louise Enberg, Marina Sultani, Mathilda Thorstensson, Rebecca Cameras, Sarah Forsman, Sarah Fredborg, Sofie Melin, Tina Ranjbar och Viktoria Bogren
Agneta
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera