Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älvängens IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älvängens IK.
ÄIKs Föreningssida
Följ oss för uppdateringar
Inledningen på säsongen har varit väldigt upp och ner och resultaten har inte alltid speglat matchbilderna.
Precis som senast där Björkö kunde åka hem med samtliga poäng från Älvevi, men gör man inte mål på chanserna som skapas ökar chansen till att man förlorar. Ser man till tabellen så inser man vikten av fredagens drabbning, bägge lagen behöver vinna för att lämna bottenträsket åtminstone för stunden.
Matchen är förutom de viktiga poängen att spela om ändå högintressant, det är ett Göta Älvderby och dessutom har Ytterby numera ÄIK bekantingen Alexander Stéen i laget vilket blir extra kryddor till anrättningen.
Förhoppningsvis blir det en fin och solig kväll på Ytterns IP där ÄIK kan resa hem med 3 viktiga poäng i bagaget.
Ytterby IS - ÄIK herr
När: Fredag 9/5
Var: Ytterns IP
Avspark: 19:00
Uttagen trupp
1. Erik Blomdahl
2. Lukas Svärdström
3. Loke Svalsjö
6. Carl Sandin
7. Hannes Berggren
8. Ensar Can
9. Albin Baljhagen
11. Emil Hansson Björnram
12. Philip Engström
13. Lincoln Karlsson
14. Eric Auinger
17. Olle Hansson Björnram
18. David Eriksson
20. Max Sandberg Häggander
21. Melvin Källgren
22. Melvin Dahlman
Aktuell tabell
Spelarstatistik efter 5 matcher
Poäng
6. David Eriksson
4. Melvin Källgren
3. Hannes Berggren
3. Melvin Berggren
3. Eric Auinger
Mål
5. David Eriksson
2. Hannes Berggren
2. Melvin Källgren
2. Melvin Berggren
2. Eric Auinger
Assist
2. Ensar Can
2. Melvin Källgren
Tränarkommentar
- Dags för match igen och ett Göta Älvderby väntar. Vi har släppt den sura förlusten senast och haft en mycket bra träningsvecka. Det har varit tuffa bataljer mot Ytterby dom senaste åren så det gäller verkligen att komma upp i vår högstanivå.
Kul för Melvin Dahlman som är tillbaka i en matchtrupp för första gången sedan i maj förra året efter en lång rehab.
Kan ni inte se matchen på plats kan ni följa matchen i textform på appen Min Fotboll
P-2012 Träning | 6 jun, 16:15 |
F-2013 Träning | 6 jun, 17:00 |
P-2009 Torslanda IK Svart P17 (borta) | 6 jun, 19:00 |
P-2012 Lerums IS Vit 2 (borta) | 7 jun, 00:00 |
F-2014 Nödinge SK Fotboll Vit (borta) | 7 jun, 09:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera