Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alvesta GIF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alvesta GIF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tillbaka på vinnarspåret efter en seger på hemmaplan med 2-1 över topplaget Markaryds IF. En väldigt viktig och stark seger vilket gör att vi hänger på toppen!
Första halvlek börjar som dom oftast gör med ställningskrig, många dueller och spelet går fram och tillbaka. Men redan i den 9’ matchminuten kommer matchens första riktiga målchans som Markaryd får och tar vara på den efter att skicklige Alexander Sjöström skjutit in 0-1, efter en boll i djupet som han samlar upp och placerar säkert in bakom en chanslös Dino Ejup i mål. Någonstans därefter kommer vi in i matchen och tar över. Runt den 16’ matchminuten har Filip Karlsson en jätte chans efter vi fint kombinerat oss förbi Markaryds lagdelar. Men målvakten kommer ut bra och står för en bra räddning. Vi fortsätter skapa chanser och skapar en del hörnor och inkast på offensiv planhalva som vi använder som ett offensivt vapen. 1-1 målet kommer i den 24’ matchminuten efter ett långt inkast från Alfred Rapp där Anton Karlsson samlar upp andra bollen runt straffområdeslinjen och skjuter behärskat in 1-1. Sett till chanser var det rättvist. Skönt o få in kvitteringen så pass tidigt in i första halvlek så vi kunde fortsätta på den inslagna vägen. Matchbilden var sig rätt så lik med en del tuffa dueller där domaren varierade i vad som var tillåtet och vad som inte var tillåtet. Bästa läget efter vår kvittering har Anton Karlsson som med sin nick gör att bollen går i burgaveln. Anton Karlsson var inblandad i det mesta under hela matchens gång och han skulle även sätta 2-1. I den 35’ matchminuten har Anton tagit sig in centralt i banan och får en djupledsboll utav Oskar Lejroth som Anton är först på och placerar in 2-1 i mål efter att målvakten rusat ut. Otroligt skönt att vända matchen under första halvlek trots att Markaryd tagit ledning relativt tidigt i matchen. Några mer målchanser var det inte under första halvlek med ett par dueller där det hettade till och kort delades ut.
I halvtid hade vi ett par skadekänningar där Martin Lavesson gick av i halvtid och Hugo Sjöblom utgick en stund därefter.
Andra halvlek var Markaryd det spelförande laget men vi var absolut inte ofarliga och vi hade helt klart även dom bästa målchanserna att göra både 1 eller 2 mål till. Ganska lika målchanser där
Anton Karlsson hade ett rejält övertag på sin back vilket gjorde att han kom runt gång på gång och serverade bollar snett in bakåt ett par gånger där vi antingen missar bollen, skjuter över eller att målvakten räddar. Men återigen är vi ineffektiva och får inte in bollen i mål, vilket hade kunnat kosta oss poäng återigen.
Men vi ligger bra defensivt och Markaryd skapar inga jätte farliga chanser förutom i den 91’ matchminuten där vi slarvar på halvplan och Markaryd får en bra målchans där anfallaren lyfter över Dino i målet men bollen går utanför. Det var helt klart deras chans till kvittering och kort därefter blåser domaren av matchen.
Återigen en tung seger mot ett Markaryd som delar serieledningen med nästa helgs motståndare Ljungby IF.
En match där vi återigen får bra träff på bytena och hela laget står för en bra insats över 90 minuters spel.
Matchens lirare blev Anton Karlsson som var inblandad i stort sett i allt under hela matchen!💚
?| Nästa match spelas nästa lördag 17/6 på Lagavallen i Ljungby med matchstart klockan 16:00.
Heja grönvitt💚
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera