Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alvesta GIF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alvesta GIF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Onsdagsmatch med 3 tunga och viktiga poäng inspelade, efter en övertygande 4-1 seger!
På förhand visste vi att det var en tuff match att vänta mot ett tungt, rutinerat och formstarkt IF Rejban.
Första halvlek börjar med lite avvaktande spel precis som att båda lagen känner lite på varandra. Men ganska snabbt tar vi initiativ och blir de laget som styr första halvlek. Första riktigt farliga målchansen i matchen har dock Rejban som Anton Lundquist gör en monsterräddning på, visas dock av för offside efteråt. Vi skapar en del hörnor och även frisparkar på offensiv planhalva men blir inte redigt farligt. Men i den 35’ matchminuten så får vi en frispark ett par meter utanför straffområdet som kapten Alfred Karlsson tar hand om. En frispark som ändrar riktning när den touchar Rejbans mur och ändrar bollbana helt vilket ställer till det för motståndarmålvakten vilket innerbar 1-0 med cirka 10 minuter kvar av första halvlek. Men vi nöjde oss inte där och fortsatte trycka på vilket innerbar fler hörnor. I den 42’ matchminuten slår trotjänaren Martin Lavesson en bra inåt skruvad hörna som målvakten inte får redigt kontroll på och bollen dimper ner på fötterna på Emil Gunnarsson som är tillbaka efter skadan han drog på sig förra året, han gör allt som han ska och håller ifrån målvakten och skjuter in 2-0. Ett psykologiskt viktigt mål inför halvtid. Vi är fortsatt starka på fasta situationer och gör 2 mål på just fasta situationer under första halvlek.
Andra halvlek så tar Rejban initiativ från start men skapar inget jätte farligt. Förens i den 62’ matchminuten där dom egentligen gör mål från ingenstans och helt plötsligt är det match igen. Rejban fortsätter trycka på ett tag då dom är inne i en bra period. Men kort därefter kommer i den 69’ matchminuten kommer vi runt fint på vår högerkant där Oskar Lejroth snyggt hittar ett inspel på inspringande Andrija Lipovac i boxen som behärskat placerar bollen vid bortre stolpe. Även detta är ett psykologiskt viktigt mål som egentligen kommer från ingenstans det också, otroligt viktigt och skönt mål. Därefter ändras matchbilden återigen och känns som luften lite går ur hos motståndarlaget. Vi gör även senare 4-1 i den 78’ matchminuten efter ett fint kombinationsspel på vänsterkanten med Ousman Manjang och Zack Bucht där sistnämnde hittar ett fint inlägg till Liam Andersson som skarvar in inlägget vid bottre stolpe. Det var verkligen sista spiken i den redan spikade kistan och därefter spelades matchen bara av.
Alltså seger med 4-1 efter mål av Alfred Karlsson, Emil Gunnarsson, Andrija Lipovac och Liam Andersson!💚
En match där vi återigen får bra träff på våra byten vilket gör att vi kan spela av matchen på ett bra och föredömligt sätt.
Mycket kul att se startdebuter på Emil Gunnarsson och Andrija Lipovac för året där båda går in o gör 1 mål vardera. Även kul o se nyss hemkomna Anton Lundquist gå in och stå för en bra insats där han i första halvlek gör en fantastisk reflexräddning.
Matchens lirare blev Martin ”Carrick” Lavesson!💚
3 oerhört sköna poäng inspelade och nu har vi en veckas träning med 3 träningar innan vi gästar Moheda IF måndagen den 29:e maj klockan 19:00, vi ses på Moheda IP. Vi behöver er!💚
Heja grönvitt💚
Markaryds IF (hemma) | 10 jun, 13:00 |
Ljungby IF (borta) | 17 jun, 16:00 |
Sandsbro AIK (hemma) | 21 jun, 19:00 |
Grimslöv-VTIF (borta) | 1 jul, 13:00 |
Alvesta United FK (hemma) | 12 aug, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera