Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uppsala AFC 86ers Seniorlag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uppsala AFC 86ers Seniorlag Herr.
Seniorlag Herr
Följ oss för uppdateringar
Superserpremiären blev inte riktigt som headcoach Moe Kadkhodai hade tänkt sig.
Förlust med 7-21 (7-18) mot Örebo Black Knight i en match där båda lagen visade i många fall ganska uselt anfallsspel.
Problem för QB:s
Till saken hör att båda lagens quarterbacks fick problem och fick utgå under matchen och för Uppsalas Olle Hesselgren var det ett dacapo från förra säsongen då han bröt foten i premiären mot Örebro.
Den här gången var det axeln som fick sig en smäll. Oklart hur det blir till matchen på fredag i Uppsala då Stockholm Mean Machines kommer till Uppsala och Lötens IP.
- Det finns en hel del bra erfarenheter att ta med sig från den här matchen, sa en inte alltför besviken Kadkhodai efter förlusten.
- Vår defense fungerade bra men det springspel vi hade tänkt oss skulle vara vår styrka idag, uteblev.
Örebro tog ledningen i matchen efter en TD tidigt i första quartern. Uppsala kontrade fint med en djup passning av Olle Hesselgren till Ayden Seo som elegant, hårt uppvaktad, trippade baklänges in i målområdet.
Extrapoängen sattes säkert av Alöexander Zisopoulus och det kändes som om den ledningen skulle kunna utökas.
Istället låste sig anfallsspelet för Uppsala och Örebro kunde göra två TD:s innan halvtid.
Och i den andra halvleken när båda ordinarie QB:s var ur spel blev det en rätt torftig tillställning där ett fint field goal av Örebro lättade upp lite, åtminstone för hemmalaget.
Matchen kan du se i repris via den här länken.
I matchen mellan förra årets finalister Mean Machines vs Carlstad Crusaders vann Mean Machines med 18-12.
Foto: Martin Söderberg
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera