E-post:
Lösenord:
Logga in
 Håll mig inloggad
Automatiskt inloggad nästa gång du besöker laget.se från denna dator
Waiting

KPIST

DELA SIDAN

Ö-träffen

2014
Bana 6,5 26 juli
G17
Louise Rosell Algutsrum plac 1, 235
G2
Eva Widing Väte plac.1, 236
Leif Svensson Sandby/Gårdby plac.2, 216
Bo Ohlsson Sandby/Gårdby plac.3, 212
Ove Nilsson Garda-Lau plac.4, 193
G3
Tobias Rosell Algutsrum plac.1, 221
Mattias Nygren Stånga/Etelhem plac.2, 209
Göte Larsson Garda-Lau plac.3, 209
Markus Gardelin Stånga/Etelhem plac. 4, 202
Tomas Hägring Garda-Lau plac. 5, 195
G4
Lars-Olof Larsson Garda-Lau plac.1, 225
Patrik Nilsson Algutsrum plac. 2, 222
Tommy Andersson Sandy/Gårdby plac.3, 185
G Elit
Björn Ahlby Väte plac.1, 233
Håkan Pettersson Hoburgs plac.2, 224
Tommy Johansson Sandby/Gårdby plac.3, 219
G55
Håkan Olofsson Gärdslösa plac.1, 207
Tommy Nygren Stånga/Etelhem plac.2, 207
Ronny Larsson Stånga/Etelhem plac.3, 206
Tomas Svensson Sandby/Gårdby plac.4, 201
Leif Ingmansson Klinte plac. 5, 193
Anders Persson Gärdslösa plac.6, 193
Peter Fransson Algutsrum plac.7, 191
Erling Söderlund Väte plac.8, 188
G65
Kjell-Åke Eneqvist Garda-Lau plac.1, 224
Karl-Johan Jacobsson Hoburgs plac.2, 221
Gunnar Johansson Gärdslösa plac.3, 215
Ingemar Johansson Norra Möckleby plac.4, 215
Gunnar Hansén Hoburgs plac.5, 212
Göran Pettersson Köping/Alböke plac. 6, 208
Ulf Danelö Gärdslösa plac.7, 204
Ellert Karlsson Köping/Alböke plac.8, 178
G70
Leif Janzon Degerhamn plac.1, 234
Anders Wahlin Sandby/Gårdby plac.2, 231
Börje Eneqvist Garda-Lau plac.3, 230
Martin Ahlin Väte plac.4, 225
Roland Olsson Köping/Alböke plac.5, 225
Erik Söderqvist Hoburgs plac.6, 170
G75
Rudolf Bigler Degerhamn plac.1, 220
Yngve Jacobsson Hoburgs plac.2, 218
Kikare
Dan Karlsson plac.1, 236
Lennart Danielsson plac. 2, 226
Ingemar Jansson plac.3, 207
Mattias Hallbrink plac.4, 144

Final ligg
Eva Widing plac.1, 332
Anders Wahlin plac.2, 328
Louise Rosell plac.3, 328
Leif Janzon plac.4, 325
Martin Ahlin plac.5, 317
Börje Eneqvist plac.6, 316
Rudolf Bigler plac.7, 312
Roland Olsson plac.8, 225
Kjell-Åke Eneqvist plac.9, 224
Karl-Johan Jacobsson plac.10, 221
Final ställning
Björn Ahlby plac.1, 322
Patrik Nilsson plac.2, 306
Lars-Olof Larsson plac.3, 306
Håkan Pettersson plac.4, 304
Tommy Johansson plac.5, 299
Tobias Rosell plac.6 299
Göte Larsson plac.7, 286
Mattias Nygren plac.8, 285
Tommy Nygren plac. 9, 267
Håkan Olofsson plac.10, 207
Final kikare
Dan Karlsson plac.1, 332
Lennart Danielsson plac.2, 322
Ingemar Jansson plac.3, 278
Mattias Hallbrink plac.4, 220
Resultat totalt Öland 1551/Gotland 1560

2013
Bana 27 juli
Peter Fransson G55 136+73=209 plac. 2
Patrik Nilsson G elit 133+84=217 plac. 3
Håkan Rudman G55 77+0=77 plac. 9
Magnus Rosell G2 119+88=207 plac. 4
Louise Rosell G15 147+97=244 plac.1
Tobias Rosell G3 133+76=209 plac. 5
Fredrik Brynielsson G17 117+73=190 plac.1
FINAL LIGG
Louise 48+49 plac.1
FINAL STÄLLNING
Patrik 42+36 plac.9
Gotland 1606, Öland 1544.

Fält 28 juli
Mästerskap ligg
Plac.1 Louise Rosell 29 träff
Plac.11 Magnus Rosell 18 träff
plac.15 Fredrik Brynielsson 16 träff
Mästerskap ställning
Plac.7 Tobias Rosell 25 träff
Plac. 12 patrik Nilsson 22 träff
Plac. 14 Peter Fransson 22 träff
Plac.24 Håkan Rudman 6 träff
GF15
plac.1 Louise Rosell 29 träff
GF17
plac.1 Fredrik Brynielsson 16 träff
GF2
plac.4 Magnus Rosell 18 träff
GF3
plac.2 Tobias Rosell 25 träff
GF Elit
plac.5 Patrik Nilsson 22 träff
GF55
plac.4 Peter Fransson 22 träff
plac.9 Håkan Rudman 6 träff
Resultat lag fält Gotland 282, Öland 248

Resultat listan Ö-träffen 2013





2012
Gevär 6,5 fält Ö-träffen 29 juli
GF15
Louise Rosell Algutsrum 30

GF17
Tobias Rosell Algutsrum 26

GF1
Peter Dubrovsky Gärdslösa 26
Josefin Dellevik Garda-Lau 23
Erling Häglund När 13
Inga-Maj Pettersson Köping/Alböke 6

GF2
Börje Ohlsson Sandby/Gårdby 24
Eva Widing Väte 23
Bo Ohlsson Sandby/Gårdby 22
Ove Nilsson Garda-Lau 19
Göran Pettersson Köping/Alböke 18
Markus Gardelin Stånga-Etelhem 17
Tomas Norrby Stånga-Etelhem 16
Lena Häglund När 15
Bo Eriksson Gärdslösa 11
GF3
Daniel Karlsson Algutsrum 28
Peter Fransson Algutsrum 26
Göte Larsson Garda-Lau 25
Jeanette Löfgren Garda-Lau 24
Mattias Nygren Stånga-Etelhem 23
Thomas Hägring Garda-Lau 20
Leif Svensson Sandby/Gårdby 16
Peter Mård Sandby/Gårdby 16
Håkan Rudman Algutsrum 15
Tommy Andersson Sandby/Gårdby 15
GF4
Jörgen Helgersson Gärdslösa 24
Sylve Löfgren Garda-Lau 20
GF Elit
Lars-Olof Larsson Garda-Lau 30
Björn Ahlby Väte 28
Håkan Pettersson Hoburgs 28
Tommy Johansson Sandby/Gårdby 26
Patrik Nilsson Algutsrum 23
GF 55
Tomas Svensson Sandby/Gårdby 28
Ulf Danelö Gärdslösa 27
Leif Ingmansson Klinte 27
Anders Persson Gärdslösa 27
Håkan Olofsson Gärdslösa 25
Ronny Larsson Stånga/Etelhem 25
Bernt Hellström Gärdslösa 23
Bo Melin Stånga/Etelhem 22
Lars Karlsson Algutsrum 19
Tommy Nygren Stånga/etelhem 17
Gunnar Johansson Gärdslösa 13
GF65
Kjell-Åke Eneqvist Garda-Lau 28
Ingemar Johansson N Möckleby 28
Anders Wahlin Sandby/Gårdby 27
Göte Nilsson Garda-Lau 19
Börje Eneqvist Garda-Lau 19
Karl-Johan Jacobsson Hoburgs 18
Ellert Karlsson Köping/Alböke 6
GF70
Yngve Jacobsson Hoburgs 29
Leif Jeanzon Degerhamn 25
Birger Johansson Gärdslösa 25
Roland Johansson Köping/Alböke 21
Stig Johansson Köping/Alböke 13
Sture Dahlbom Garda-Lau 10






Gevär 6,5 bana Ö-träffen 28 juli Degerhamns skjutbana

G15
Louise Rosell Algutsrum 240
Fredrik Brynielsson Algutsrum 219
G17
Tobias Rosell Algutsrum 244
G1
Peter Dubrovsky Gärdslösa 227
Josefin Dellevik Garda-Lau 179
Inga-Maj Pettersson Köping/Alböke 174
G2
Magnus Rosell Algutsrum 235
Eva Widing Väte 230
Leif Svensson Sandby/gårdby 213
Bo Ohlsson Sandby/Gårdby 210
Peter Mård Sandby/gårdby 207
Göran Pettersson Köping/Alböke 201
Lena Hägglund När 184
Bo Eriksson Gärdslösa 180
Ove Nilsson Garda-Lau 97
G3
Mattias Nygren Stånga/Etelhem 223 
Thomas Hägring Garda-Lau 216
Göte Larsson Garda-Lau 211
Markus Gardelin Stånga/Etelhem 207
Tomas Norrby Stånga-Etelhem 201
Sylve Lövgren Garda-Lau 199
Tommy Andersson Sandby/Gårdby 195
Jörgen Helgersson Gärdslösa 193
G4
Lars-Olof Larsson Garda-Lau 228
Peter Fransson Algutsrum 206
Jeanette Löfgren Garda-Lau 204
G Elit
Björn Ahlby Väte 231
Tommy Johansson Sandby/Gårdby 226
Håkan Pettersson Hoburgs 226
Patrik Nilsson Algutsrum 189
G55
Tomas Svensson Sandby/Gårdby 216
Anders PErsson Gärdslösa 210
Tommy Nygren Stånga-Etelhem 204
Ronny Larsson Stånga-Etelhem 200
Håkan Olofsson Gärdslösa 198
Leif Ingmansson Klinte 186
Ulf Danelö Gärdslösa 184
G65
Ingemar Johansson Norra Möckleby 224
Börje Eneqvist Garda-Lau 220
Kjell-Åke Eneqvist garda-Lau 218
Göte Nilsson Garda-Lau 211
Karl-Johan Jacobsson Hoburgs 201
Ellert Karlsson Köping/Alböke 100
G70
Rudolf Bigler Degerhamn 229
Yngve Jacobsson Hoburgs 226
Birger Johansson Gärdslösa 219
Leif Janzon Degerhamn 215
Roland Olsson Köping/Alböke 213
Erik Söderqvist Hoburgs 97
G75
Erik Gustavsson Degerhamn 199

Resultat Öland 1519
Resultat Gotland 1492

Final Liggande
Tobias Rosell 340
Louise Rosell 338
Eva Widing 321
Magnus Rosell 321
Yngve Jacobsson 318
Rudolf Bigler 315
Peter Dubrovsky 313
Ingemar Johansson 311
Fredrik Brynielsson 309
Börje Eneqvist 308
Birger Johansson 219
Final Ställning
Björn Ahlby 316
Lars-Olof Larsson 311
Håkan Pettersson 303
Mattias Nygren 298
Tommy Johansson 298
Anders Persson 290
Tomas Hägring 287
Tomas Svensson 286
Göte Larsson 283
Markus Gardelin 277





2011
Ö-TRÄFFEN BANA HUNDLAUSERBANAN 2011-07-30
LOUISE ROSELL 242 (final 47, 9, 10, 10, 9, 10)
TOBIAS ROSELL 236 (final 47, 9, 9, 10, 9, 10)
FREDRIK BRYNIELSSON 223 (final 45, 9, 10, 10, 10, 8)
PATRIK NILSSON 224 (final 46, 7, 7, 4, 9, 9)
GUNNAR SJÖSTRÖM 121, 86, 207
PETER FRANSSON 127, 74, 201

Öland segrade i 12- manna lagtävlingen bana med 1556 mot 1539 för Gotland. I laget för Öland deltog Louise, Leif, Tobias, Fredrik, Patrik, Tommy, Ulf, Roland, Peter, Anders, Håkan och Jörgen.

FINAL MÄSTERSKAP BANA LIGGANDE

1 LOUISE ROSELL ALGUTSRUM 242 47 9 10 10’ 9 10 337 SM
Inteckning i Sven Häggs Vpr (träskål)

2 TOBIAS ROSELL ALGUTSRUM 236 47 9 9 10 9 10 330 BM

3 KJELL_ÅKE ENEQVIST GARDA-LAU 233 45 10’ 9 10 10 9 326 BM

4 LEIF JANZON DEGERHAMN 239 42 0 10 10 10 9 320 BM

5 FREDRIK BRYNIELSSON ALGUTSRUM 223 45 9 10 10 10’ 8 315 BM
6 MARTIN AHLIN Väte 223 48 6 9 9 10’10’ 315
7 GÖTE NILSSON GARDA-LAU 226 45 8 8 9 9 10 315
8 YNGVE JAKOBSSON HOBURGS 221 46 7 9 10 8 10 311
9 BÖRJE ENEQVIST GARDA-LAU 217 49 8 9 9 9 8 309
10 PER HULT GARDA-LAU 219 41 10’ 9 8 8 9 304
11 BO OHLSSON SANDBY-GÅRDBY 217 45 9 8 8 7 9 303
12 INGA-MAJ PETERSSON KÖPING-ALBÖKE 212 43 8 8 9 9 9 298


Ö-TRÄFFEN FÄLT saml. Havdhems skjutbana 2011-07-31

PETER FRANSSON Ö ALGUTSRUM 6 6 4 5 4 25/ 6
4 2 0 0 0
FREDRIK BRYNIELSSON Ö ALGUTSRUM 5 4 6 0 4 19/ 5
3 2 0 0 0
PATRIK NILSSON Ö ALGUTSRUM 6 3 0 6 6 21/ 2
2 0 0 0 0
TOBIAS ROSELL Ö ALGUTSRUM 6 6 6 6 3 27/ 6
2 2 0 2 0
HÅKAN RUDMAN Ö ALGUTSRUM 0 2 4 1 3 13/ 2
0 2 0 0 0


Mästerskap liggandeskyttar
Plac Namn Förb Förening Resultat
---------------------------------------------------------------------------
1 TOBIAS ROSELL Ö ALGUTSRUM 6 6 6 6 3 27/ 6 SM
2 2 0 2 0
2 BÖRJE ENEQVIST I GARDA-LAU 6 2 6 6 5 25/ 5 BM
2 1 0 2 0
3 ROLAND OLSSON Ö KÖPINGE-ALBÖKE 6 5 6 1 6 24/ 6 BM
3 1 0 0 2
4 YNGVE JAKOBSSON I HOBURGS 5 6 6 2 2 24/ 0 BM
0 0 0 0 0
5 JONATHAN NIKLASSON I STÅNGA-ETELHEM 6 5 6 4 2 23/ 5 BM
3 1 0 1 0
6 GÖRAN PETERSSON Ö KÖPING-ALBÖKE 5 3 6 4 5 23/ 2
0 1 0 1 0
7 MARCUS GARDELIN I STÅNGA-ETELHEM 6 5 6 4 1 22/ 5
5 0 0 0 0
8 KARL-JOHAN JAKOBSSON I HOBURGS 5 6 6 2 2 21/ 7
3 4 0 0 0
9 RASMUS AHLBY I VÄTE 5 4 6 6 0 21/ 6
2 0 0 4 0
10 INGA-MAJ PETERSSON Ö KÖPING-ALBÖKE 4 5 4 4 4 21/ 5
1 2 0 0 2


Mästerskap ställningsskyttar
Plac Namn Förb Förening Resultat
---------------------------------------------------------------------------
1 ANDERS PERSSON Ö GÄRDSLÖSA 6 6 6 6 6 30/15 SM
Inteckning i Folke Melins Mpr (bäst oavsett klass) 4 2 0 6 3
2 GÖTE LARSSON I GARDA-LAU 6 6 5 6 6 29/13 BM
4 3 0 3 3
3 MATS GRANQVIST I STÅNGA-ETELHEM 5 6 6 5 6 28/10 BM
0 5 0 1 4
4 LARS-OLOF LARSSON I GARDA-LAU 6 0 4 6 6 28/ 7 BM
6 0 1 1 0
5 TOMMY JOHANSSON Ö SANDBY-GÅRDBY 6 6 5 4 6 27/12 BM
6 2 0 0 4
6 BJÖRN AHLBY I VÄTE 6 6 2 6 6 26/14
4 5 0 2 3
7 HÅKAN OLOFSSON Ö GÄRDSLÖSA 6 6 3 5 6 26/ 9
5 2 0 1 1
8 PETER FRANSSON Ö ALGUTSRUM 6 6 4 5 4 25/ 6
4 2 0 0 0
9 JÖRGEN HELGERSSON Ö GÄRDSLÖSA 6 5 6 6 2 25/ 4
1 1 0 1 1
10 SYLVE LÖVGREN I GARDA-LAU 6 4 4 6 4 24/ 8
3 0 0 5 0



Lagtävling ÖTRÄFFEN 12-MANNALAG FÄLT

1 ÖLAND-11 288
Inteckning i Köping-Albökes vpr (miniatyrskåp i ene)
JÖRGEN HELGERSSON 25
PATRIK NILSSON 21
ANDERS PERSSON 30
HÅKAN OLOFSSON 26
PETER FRANSSON 25
ROLAND OLSSON 24
ULF DANELÖ 20
TOMMY JOHANSSON 27
TOBIAS ROSELL 27
FREDRIK BRYNIELSSON 19
INGA-MAJ PETERSSON 21
GÖRAN PETERSSON 23





Hela resultatlistan finns under fliken "Dokument" och "Ö-träffen 2011"



2010
Ö-träffen 50 årsjubiluem 24-25 juli deltog i gevär bana från vår förening:

G 15 Fredrik Brynielsson Algutsrum Skf (HS)
G 4 Peter Fransson Algutsrum Skf (HS)
G 72 Bertil Johansson Algutsrum Skf (HS)
G 4 Patrik Nilsson Algutsrum Skf (HS)
G 15 Tobias Rosell Algutsrum Skf (HS)
G 3 Håkan Rudman Algutsrum Skf (HS)
G 72 Arne Sandberg Algutsrum Skf (HS)
G 66 Gunnar Sjöström Algutsrum Skf (HS)

Final Liggande
1 Tobias Rosell Algutsrum Skf (HS) 239 95 334

Final Ställning
3 Peter Fransson Algutsrum Skf (HS) 225 80 305
5 Patrik Nilsson Algutsrum Skf (HS) 219 80 299

Ö-träffen 50 årsjubileum 24-25 juli deltog från vår förening i fält:

GF 3 Peter Fransson Algutsrum Skf (HS)
GF 72 Bertil Johansson Algutsrum Skf (HS)
GF 3 Daniel Karlsson Algutsrum Skf (HS)
GF 2 Lars Karlsson Algutsrum Skf (HS)
GF 4 Patrik Nilsson Algutsrum Skf (HS)
GF 15 Tobias Rosell Algutsrum Skf (HS)
GF 3 Håkan Rudman Algutsrum Skf (HS)
GF 72 Arne Sandberg Algutsrum Skf (HS)
GF 66 Gunnar Sjöström Algutsrum Skf (HS)

Resultat mästerskap liggande:
1 Tobias Rosell Algutsrum Skf (HS) 6 5 6 6 2 6 5 36 15
20 Gunnar Sjöström Algutsrum Skf (HS) 2 3 2 2 3 1 1 14 2
22 Arne Sandberg Algutsrum Skf (HS) 1 3 0 0 2 2 1 9 2

Resultat mästerskap ställning:
5 Patrik Nilsson Algutsrum Skf (HS) 6 6 6 6 3 5 6 38 16
13 Peter Fransson Algutsrum Skf (HS) 3 6 6 4 1 6 6 32 11

se hela reslutatlistan på länken nedan:

Ölands skyttekrets





Resultat 2009

SENASTE UPPDATERADE ALBUM

BESÖKARTOPPEN