Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Sen eftermiddagsmatch på fina Linköping Arena mot BK Tinnis resulterade i en rättvis seger med 1-0 (0-0) efter mål av Josefine Zandén i den 81:a minuten! Det var himla skönt det!
Matchen i sin helhet kan man nog säga tillhörde ÖSK Söders galanta spelare. Redan från första stund tog vi tag bollen och vi var ganska ovilliga att släppa den till motståndarna. De gånger vi faktiskt gjorde det var det mest på grund av bristande tålamod, men ganska snabbt återerövrade vi bollen och Tinnis fick jaga en hel del. Efter ca 30 minuter av första halvlek tog vi över kommandot. De få chanser Tinnis hade var en och annan fast situation, eller en långt slagen boll som ganska enkelt kunde tas om hand av backlinjen eller av "östgöten" Ida Lindell i målet som fick hålla nollan för första gången i år!
Vi pratar en hel del om tålamod, det var bättre i dag än tidigare. Vi ska kunna våga börja om när vi inte har några alternativ, vilket vi gjorde ett flertal gånger under dagens match. Vi skapade chanser i första, mest genom skott utifrån, vilket är ganska positivt, är det trångt i mitten, måste man våga ta skott. Endast Tinnis ganska duktiga målvakt stod i vägen för en ÖSK-ledning i halvtid.
I andra tog vi över ännu mer, bollinnehavet ökade och målchanserna blev fler. Minns tydligt en riktigt bra målchans när Linnea slog en fin boll in till Ebba som drog till direkt. Men på något sätt hann motsåndarmålvakten fram till andra stolpen och kunde rädda. Menvi fortsatte att skapa chanser, och till slut kan Josefine Zandén trycka in det mycket välförtjänta ledningsmålet, likt Super-Mac i Buster, i den 81:a minuten, framspelad av Olivia Puhls ett mål som senare blir segermålet.
Vi har fler chanser efter det, Silvia Erkisi, vilken bra match hon gör, har ett skott i ribban, innan Josefine serverad av "Sillen" får fritt fram, men tyvärr går avslutet tätt utanför. "Jossan" lovade senare att såna lägen kommer hon att sätta i serien senare! Det låter bra det!
En riktigt stabil seger, siffrorna borde varit större, men segern är ett rättvis, det tror jag ingen annan kan säga något om.
Det var många som var bra idag, "Sillen" redan nämnd, Jenny Börjessons första halvlek är hur bra som helst, och bakåt var det stängt, det enda som skrämde lite var några fasta situationer från motståndarna. Även fantastiskt roligt att se vår 14-åring Ebba Lundkvist, och hennes några månader äldre kompis Linnea Wetterberg (fyllt femton NC) ta för sig som dom gör på planen. Framtiden ser ljus ut. Men som sagt, alla gör en bra match i dag. Och det känns riktigt skönt med första vinsten för i år.
Självklart finns det mycket kvar att jobba med till seriepremiären, men vi är definitivt på väg åt rätt håll!
#ösksöderdam #ösksöderframtid #sparkaospring
Träning | 16 maj, 16:30 |
Jitex BK (hemma) | 18 maj, 14:00 |
Träning | 19 maj, 18:00 |
Träning | 20 maj, 16:30 |
Träning | 21 maj, 16:30 |
Grattis!
RapporteraRapportera