Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Oddevold A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Oddevold A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Han gjorde 23 mål på 27 matcher för IK Gauthiod i årets serie, varav ett var mot Oddevold, men nu har han beslutat sig för att ansluta till oss när vi tar steget upp i Ettan.
Carl Lext är bara 25 år men har hunnit med mycket i sitt fotbollsliv. Trollhättans BoIS är moderklubben, som han lämnade i tidiga år för att gå på fotbollsgymnasium i Göteborg och spela för BK Häcken i deras U 17.
Efter en lärorik period där återvände han till Trollhättan för spel i FCT under tre år och sedan fortsatte fotbollskarriären i Utsiktens BK och Skoftebyns IF, innan hans hårda matchande i fotboll och futsal sade ifrån på allvar.
- Det visade sig, att jag fått en bäckenskada, vilket gjorde att jag fick hålla upp helt med idrottande under två år, 2019 och 2020, säger han.
Carl spelade futsal med Skoftebyns IF i högsta serien och gjorde det så bra, att han tog sig ända upp till att få representera det svenska landslaget, där han gjorde tio landskamper mellan 2017-19.
- Då beslutade jag mig för att sluta med futsal och bara satsa på fotboll. Det var roligt att spela futsal, men beslutet kändes ändå helt rätt.
Med futsalen lämnad bakom sig skrev han inför årets säsong på för IK Gauthiod och hans förväntningar på sig själv var inte speciellt stora efter två års uppehåll.
- Jag var glad och tacksam för att bara kunna spela. Det var inspirerande och det var mycket lätt att motivera sig. De första 7-8 matcherna gick åt för att ”växa in i spelet”, men sedan kände jag att jag blommade ut.
Först så hjälpte han oss….
Det hade han gjort i den 14:e omgången, när hans Gauthiod tog emot då obesegrade BK Forward, som ledde serien med hela sju poäng, när han med matchens enda mål såg till att minska vårt avstånd till örebroarna till fyra poäng.
….sedan var det nära han stjälpte oss
Bara fyra dagar senare kom han till Rimnersvallen, där han med 25 minuter kvar oerhört vackert curlade in reduceringsmålet till 3-2. Helt plötsligt och mycket olustigt hade Oddevolds ”säkra” tvåmålsledning kommit nära en tvåpoängsförlust. Men ett fjärde hemmamål tio minuter senare avgjorde tillställningen.
Efter avslutat seriespel hade han positiva tankar om sin säsong och kände, att han hade mer i kroppen än spel i Div 2.
- Jag fick också ett par anbud, men när Oddevold hörde av sig kändes det klockrent. Jag tror jag kommer att passa in jättebra i laget och jag vet hur Rikard & Robin vill spela fotboll. Efter att ha mött Oddevold två gånger i år vet jag vilken bra kvalité laget besitter och att det slag av fotboll man spelar passar mig.
Han känner också ett halvdussin spelare i truppen, som han spelat ihop med i fotboll och futsal.
Oddevolds förre målvaktstränare, massör och fystränare på 1990-talet, Hans ”Mazzola” Andersson, har tränat Carl individuellt under ett par år och han säger så här om sin adept.
- Jag har kört hårt med honom och kan garantera, att hans fysiska status är hög och vi kommer även fortsättningsvis att köra träningar parallellt med dem i Oddevold.
Hur resonerar du med dig själv när du skall byta förening?
För mig är det viktigt att det känns rätt. Det gäller, att väga in alla parametrar. Hur laget spelar, hur är organisationen, vilka tränare har man osv. När det gällde Oddevold var mitt val lätt, så det gick snabbt för oss att komma överens.
Beskriv dig själv som spelare!
I år har jag spelat mycket forward, men egentligen ser jag mig främst som en offensiv mittfältare eller nummer 10, som en del kallar det.
Vad har du för förväntningar på dig själv i debutåret med Oddevold?
Jag vill vara med och bygga vidare på det som startats. Hjälpa laget att utvecklas till att etablera sig i Ettan och kanske också vidare uppåt.
Hur är ditt självförtroende?
Det är bra. Jag tror på mig själv.
Av ovanstående har ni fått lära känna lite av vem Carl Lext är vid sidan av planen och nästa år får ni chansen att lära er mer om honom, när ni kommer och ser honom spela i vår blåvita dress.
Välkommen till Oddevold, Carl Lext!
LÄS MER: Irnnes Omicevic förlänger med två år
Inga kommande aktiviteter
Ok, en ny bekantskap. Välkommen Lext.
RapporteraRapportera
Välkommen i klubben👍👏
RapporteraRapportera
Kanon! Seriens bäste spelare enligt mig🙏👏👏👏👏👏👏👍
RapporteraRapportera