Omröstningen avslutad. 63% tror på herrarna.
63% av er som svarat på frågan "Kommer herrarna att ta en toop 3-placering i årets serie?" har svarat "JA". Ett tag var faktiskt procentsatsen uppe i hela 90% för "JA". Återstår att se om de kan motsvara förväntningarna, men det har ju onekligen börjat bra.
Runsten-Möckleby IF
25 apr 2010
0kommentarer
Zlatanmål i slutsekunden
Kvällens gäster på Runvallen var Bergkvara AIF med Jon Björklund (fd KFF) i spetsen. Liksom RM inledde man årets serie med en seger och gästerna svara även för kvällens första mål. Med 5 minuter kvar av första halvlek kvitterar sedan Anders Johansson, vilket ocks å blir halvtidsresultat. Matchen når inga höjder i underhållningsvärde utan lagen tar ut varandra ganska bra och målchanserna lyser med sin frånvaro. I mitten på andra halvlek gör sedan Gunte en "Guntekapning" och jag känner en viss oro att domaren ska slita upp det röda kortet, men det räcker med gult. Med 5 minuter kvar blir samme Gunte fälld i straffområdet och domaren pekar på 11-meterspunkten. Bergkvaraspelarna protesterar vilt, så till den milda grad att en spelare får gult kort. Staffläggare är Wille och han sätter den i 10:e maskan nere i från till vänster om målvakten och det ganska hårt och tur är väl det för målvakten går faktiskt åt rätt håll. Härligt skriker jag för nu har jag rätt rsultat på mitt RM-tips. Men med 10 sekunder kvar kommer så Zlatanmålet. Manne jagar bollen som är på väg mot målvakten, målvakten är lite före och skjuter bollen på Manne så att bollen rullar sakta men säkert in i mål, där Manne bara följer med och ser till att den rullar in i nätet. 3-1 och matchen är slut. Vi hade otur förra året, men i år rullar bollen vår väg känns det som. //Arvefalk
Runsten-Möckleby IF
23 apr 2010
0kommentarer
Inför Matchen
Hemmapremiär med förväntningar Visst ser det spännande ut inför fortsättningen av 2010. En kanonstart mot en av seriefavoriterna, Madesjö, förra helgen och en kraftigt breddad trupp. I laguppställningen har vi nya namn såsom Joakim Karlsson från Glömminge och nygamla Gunte. Vi har också tillbaka från skador de målfarliga speedkulorna Benny "G" och Simon Strindhag. Lägg därtill ungtupparna Andreas Sigurdsson och Marcus Carlsson som håller på att slå sig in i laget. I årets programblad hittar vi nostalgiska tillbakablickar av några "gamlingar" som berättar minnen från förr. I morgon - eller om några år - så är dagens händelser också nostalgiska minnen. Benny Guldfot som gjorde fler mål än nån annan i RMs historia, eller har vi då glömt Olaus, Nisse och Gittan.
Runsten-Möckleby IF
23 apr 2010
0kommentarer
Kvällens match - Bergkvara
Lagupställningar Runsten Möckleby IF 44 Niklas Olsson 2 Jimmy Anemyr 3 Andreas Sigurdsson 4 Magnus Sigurdsson 5 Joakim Karlsson 6 William Andersson 7 Sebastian Sten 8 Simon Strindhag 9 Benny Nilsson 10 Marcus Erlandsson 11 Simon Bogefors 12 Christian Gunnarsson 13 John Larsson 14 Anders Johansson 15 Marcus Carlsson 16 Emanuell Classon 17 Christian Ericsson
Runsten-Möckleby IF
23 apr 2010
0kommentarer
Jimmy Anemyr
Här kommer ytterliggare en gammal trokänare, men han är "bara" 29 år. Jimmy Anemyr är namnet. Härnäst kommer sonen till en gammal fotbollsspelare som jag tampats med många gånger på mitten mitt. Fadern var en hård rackare att möta, om det ligger i generna återstå att se.
Runsten-Möckleby IF
22 apr 2010
0kommentarer
Visa fler nyheter