Säsongen 2012 så här långt
Efter en hyfsad försäsong så inleddes seriespelet med storseger 5-0 i Jokkmokk vilket gav stora förhoppningar om en topp 4 placering i serien. Säg den glädje som varar för evigt (längre än en vecka). Hemmapremiären mot Harads slutade i moll efter en av de sämsta presttationerna som PSFF gjort på flera år. 0-5 säger allt och lite till. Efter den svajiga inledningen så har laget besegrat lagen som är efter i tabellen; Kiruna FF2 , Alviks IK 2 och Sävast AIF. Men märk väl, samtliga dessa har besegrats på hemmaplan. Det blir tuffa höstmatcher med bottenlagen på bortaplan. Av övriga lag har man inte tagit en enda poäng, trots att man varit med i samtliga matcher i en halvlek. Beror detta på dålig ork eller..... ? Det positiva är att man gjort många fler mål i år än tidigare år, medan det negativa är att man släpper in för mycket bakåt. Målvakterna Peter S och Alex har gjort vad de kunnat och spelat stabilt. Mittlåset Petter M-L och Alex J har funkat bra, medan ytterbackarna har varit alldeles för ojämna. Inför hösten gäller det att få fungerande ytterbackar som kan spela enkelt när det behövs. Mittfältet har fungerat sisådär. Ibland hyfsat och i nästa stund spelar man för svårt. Alex K-M gör alltid sitt jobb som bollvinnare, men behöver en bra pasningsspelare vid sin sida. De gånger Mangi varit med har det fungerat bra. Då blir också anfallsspelet bättre. Vi får hoppas att han har möjlighet att spela hela hösten. Framåt så är Joa den positiva överraskningen i år. Han har verkligen blommat ut och utnyttjat sin snabbhet och skapat massor av målchanser. 7 mål hittils är bra. Med lite flyt hade det kunnat vara 5-6 fler. Det gäller som sagt bara att få fram bollarna till honom. En som också överraskat positivt är Jocke J både som ytterback och forward. Tror nog att han ska användas som forward under hösten. Vi hoppas också att långtidsskadade Henrik L och David V återfinns på plan till höststarten. Bägge tillför laget positiv energi. Nyförvärvet från Gammelstads IF , Jocke Brännholm var positiv i sin debut mot Skogså på bortaplan. Kan bara grabbarna träna bra unde juli månad, så kan vi se fram emot hösten med tillförsikt. Det gäller att hitta en startelva som man tror på och få den att fungera. Framförallt höja lägsta nivån och spela stabilt. Få chansen att spela med i stort sett samma lag match efter match. Se på serieledande OAFF. De har alternerat två bra målvakter. I backlinjen har man spelat med samma spelare hela tiden, förutom vänsterbacken som alternerats. På mittfältet och i kedjan har man haft samma startspelare hela säsongen. Resultatet vet vi !
Seniorlag Herrar
7 jul 2012
0kommentarer
Tennisssiffror mot Skogså
Skogså IF- PSFF 6-2 (3-2). 2-1 John Andersson- Fors, 2-2 Jens Lindberg. * 2-0 till Skogså efter 6 minuter ! * 2-2 efter 30 minuter ! * 3-2 till Skogså efter 41 minuter. Tala om svängig första halvlek. De första 10 minuterna var PSFF totalt oorganiserade och kom helt feli positionerna. Skogså gjorde två snabba mål innan publiken satt sig till rätta på läktaren. Efter den inledningen jobbade sig PSFF in i matchen och den första chansen fick Joa då han hann före målvakten på en förlupen boll, men han trampade på bollen då han skulle runda målvakten. 2-1 reduceringen gjorde John på ett kanonskott från ca 30 m- årets mål på Åvallen ? Sedan hade Joa ett skott i ribban innan Jens gjorde 2-2. Vid ställningen 2-2 hade så debuterande Jocke Brännholm ett jätteläge att ge PSFF ledningen, men skottet gick precis utanför. Istället bjuder man åter in hemmalaget i matchen via försvarsslarv och halvtidsresultatet 3-2. Den andra halvleken inleder PSFF som alltid dåligt. Man spelar fast sig utan rörlighet. Det funkar inte att stå still och spela fotboll. Skogså utnyttjar detta genom att pressa fast PSFF och vinna boll tidigt. 4-2 målet kommer på en hörna. Efter detta är PSFF ett slaget lag. Trots detta så skapade man ett antal bra målchanser genom blixtsnabbe Joa. Hade han bara fått fler bollar i djupled så hade det säkert resulterat i fler mål. Man blir aldrig klok på detta PSFF lag. Ena stunden spelar man hyfsad fotboll för att i nästa sekvens göra misstag som inte ens pojklags spelare gör. Lägsta nivån är på tok för låg för att man ska vara nöjd. Bäst för kvällen var i försvaret mittbacken Alex Jonsson som alltid är pålitlig. Framåt skapade Joa V flera farligheter med sin snabbhet och hårda arbete. Dessa två har också tillsammans med Petter Muller- Lindh varit våromgångens bästa spelare. De är de enda spelarna som får ett högre beryg än godkänt för våromgången. Nu gäller det för övriga spelare att lyfta sig ett snäpp och träna, framförallt konditionsträning under uppehållet. Annars riskerar man att återigen bli indragna i bottenstriden. Trist att våromgången slutade med tre raka förluster, men tabellen ljuger aldrig !
Seniorlag Herrar
29 jun 2012
0kommentarer
Inför Skogså på bortaplan
Imorgon (torsdag) spelas den uppskjutna matchen mot Skogså IF på Åvallen i Skogså. Matcherna mot Skogså brukar vara jämna och täta. Ifjol blev det 1-1 på Åvallen och förlust 1-2 på hemmaplan. Till matchen imorgon kommer PSFF med två raka förluster mot Lira BK och OAFF. I bägge matcherna har man spelat bra i första halvlek (1-0 resp. 0-0) för att sedan falla ihop i början av den andra halvleken- mycket märkligt ! Skogså som inför serien var lite av favoriter har haft svårt med målskyttet hittils. Laget tappade också överraskande nog poäng i måndags mot seriejumbon Jokkmokk (1-1). Inför Skogsåmatchen saknas Petter Muller- Lindh (skadad), Martin Gard (arbete) och Magnus Keisu (arbete). Truppen: Peter S- Joa, Jens, Toni, K-M, Alex J, Simon A, Nillo, Emil, Markus H, Manko, Mattias S, John A-F, Jocke J, Benjamin N och Jocke B (nyförvärv från Gammelstad- välkommen Jocke !)
Seniorlag Herrar
27 jun 2012
0kommentarer
Visa fler nyheter