Äntligen seger !!!
Luleå SK- PSFF 1-2 (0-2). Målen: 0-1(11:e) Ali Keyoon (Joakim Juntti),0-2 (45:e)Joakim J (Ali K), 1-2(75:e) Daniel Sandberg. PSFF inledde som vanligt bra, men skillnaden mot tidigare matcher var att nu gjorde man 1-0 tidigt(11:e minuten) och fick råg i ryggen. En fint slagen hörna av Joakim J nickade en fristående Ali in. PSFF spelade stabilt resten av halvleken, men hemmalaget skapade även de ett par heta chanser. 0-2 målet kom mycket psykologiskt i halvlekens sista minut. Ali spelade fram Jocke J som avslutade behärskat. I den andra halvleken hade PSFF bud på fler mål och kunde punkterat matchen bl.a. gjorde Magnus Westerberg ett nickmål som mycket tveksamt dömdes bort för offside och Joakim Vikström hade ett friläge som borde resulterat i mål. Istället reducerar LSK till 1-2 genom Daniel Sandberg i den 75.e minuten. Avslutningen av matchen blir mycket spännande då hemmalaget trycker på rejält, men ett heroiskt kämpande PSFF lyckas hålla undan. Idag hyllar vi kollektivet för en fin laginsats. Bäst var John Andersson- Fors som gjorde sin bästa match för i år. Hans uppoffrande spel räddade PSFF från ett baklänges mål ett par gånger. ALi Keyoon bra som bollmottagare, framspelare och avslutare ! Vad mer kan man begära. Även de bägge yttermittfältarna Benjamin Niemi och Joakim Juntti visade fina takter. Mv. Peter Skoggård agerade med pondus och auktoritet. Än finns chansen till nytt kontrakt, men då krävs nog seger i tre av de fyra återstående matcherna.
Seniorlag Herrar
25 aug 2013
0kommentarer
Truppen mot LSK
Avresa från Svanstein kl 1230 på söndag Samling kl 1450 på Hertsön. Matchstart 16 Peter Skoggård Petter Müller Lind Mattias Ström Magnus Westerberg Joakim Juntti Elof Vähäkangas John Andersson Fors Emil Rautila Henrik Lantto Viktor Lehto Ali Keyoon Andre Lalander Jesper Juntti Benjamin Niemi Jesper Rautila Joakim Wikström
Seniorlag Herrar
24 aug 2013
0kommentarer
PSFF-Lira BK 1-5 (0-1) Målet: David Vähäkangas
PSFF började bra i medvinden och borde gjort ett mål i match inledningen, då man pressade tillbaka gästerna. Men som så många gånger förr så ställde Lira om i den 10:e minuten och kunde utnyttja en försvarsmiss i hemmalaget. Vilken kalldusch ! Resten av halvleken var chansfattig och resultatet stod sig till paus. I den andra halvleken inledde PSFF återigen bra och kvitteringen kom också rättvist i den 60 :e minuten genom David Vähäkangas. Genast så fick hemmalaget energi och tryckte på för ett segermål: närmast Magnus W med ett bra skott från distans tätt över. Men som så många gånger tidigare i år så ställer motståndarna om och gör enkelt 1-2. Efter detta så tappar hemmaspelarna, med stukat självförtroende, matchen totalt. Siffrorna rinner iväg till 1-5 innan domaren blåser av matchen. Återigen en förlust efter tafatt försvarsspel över hela plan. Laget gör alltför många individuella misstag i match efter match. För att bli ett vinnande lag så måste man jobba hårdare, springa mycket mycket mer utan boll och öka aggressiviteten i försvarsspelet. Detta är något man måste jobba med på träningarna. Bäst för dagen I PSFF var mittbacken Petter Muller- Lindh som verkligen spelar med pondus och stort hjärta. Fler i laget borde lära av den gode Petter. På mittfältet gjorde Emil Rautila en bra match, så länge han orkade. Framåt var bollmottgaren Ali Keyoon värdefull med sin förmåga att ta tag i bollen. Men vad hjälper det när medspelarna oftast står och tittar på, istället för att löpa sig spelbara. Positivast var den underbart gröna och fina gräsmattan på Polvallen.
Seniorlag Herrar
17 aug 2013
0kommentarer
Visa fler nyheter