Match mot Mellby IK
På lördag den 11 maj möter vi Mellby IK på Mellbyvallen klockan 16.00. För lag och tider se A- lag!
Herr
8 maj 2019
0kommentarer
Seger för U-laget
Örslösa-Sönes U-lag gick segrande av planen mot Kållandsö, 4-2. Bäst på planen A-lagets avstängde mittfältare Elias Jaldenius. Även Casper Åberg duktig som ytter, innan han blev förflyttad till mittback. Även våra yngsta lirare Oscar Adamsson, Arvid Hägg och Felix Jonsson i mål etablerar sig mer och mer som senior spelare. 1-0 Nermin Mesic, på en hörnvariant. 2-0 Casper Åberg, efter bra djupledspel. 3-0 Oscar Adamsson, dyker upp på borte efter ett inlägg. 3-1 Kållandsö, på straff. 4-1 Aldin Mesic, nickmål. 4-2 Kållandsö. Jesper Svärd Karlsson gjorde ett mål som dömdes bort, korrekt av domare Tomas Bock. Då Svärd kastade ett inkast direkt i motståndarnas mål..
Herr
8 maj 2019
0kommentarer
U-lag ÖSIK-Kållandsö
På Onsdag den 8 maj möter U-laget Kållandsö. Matchen börjar 19.00 på Örslösa IP. För lag och tider se U- lag!
Herr
6 maj 2019
0kommentarer
SVAG HEMMAPREMIÄR.
Av förklarliga skäl blir detta ett kort referat. ÖSIK startade med en loj inställning och Järpås var hetare. Att Staffan sträckte baksida lår redan i matchupptakten gjorde inte saken bättre. JIS satte 0-1 på ett skott som ändrade riktning och 0-2 på en straff. Aldin sköt över från 1 m och Nermin prickade stolpen i början av andra. Liten uppryckning i på gång men då kom 0-3 och Elias utvisad. Två mål i slutskedet spikade slutresultatet 0-5. Vi glömmer detta. Lars E.
Herr
3 maj 2019
0kommentarer
Hemmapremiär den 3 maj
På fredag den 3 maj är det äntligen hemmapremiär! Matchen börjar 19.00 på Örslösa IP och det är Järpås IS som står motståndet. För lag och tider se A- lag!
Herr
1 maj 2019
0kommentarer
PREMIÄRSEGER FÖR A-LAGET PÅ DEGEBERG!
Rackeby på¨bortaplan, det kändes som en lurig match på förhand.Hemmalaget fick börja med den starka vinden i ryggen men det var ändå ÖSIK som tog kommandot och RIK chansade på långbollar. Med kvarten spelad slog Staffan Arkelöv ett inlägg från vänsterkanten. Mycket folk framför mål, och efter lite lite motlägg hit och dit hamnade bollen framför Isak Jaldenius fötter och så var det 1-0 till ÖSIK! Stabilt spel resten av halvleken, där RIK inte skapade mycket mer än några långa inkast från Jonas Andersson. Medvind i andra för ÖSIK och med 55:min spelat kom inhopparen Filip Stadling fram i rasande fart på högerkanten. Snett inåt bakåt enligt skolboken. Aldin Mesic tog emot, snurrade ett varv och placerade bollen i burgaveln. 2-0! Med 20 min kvar utökades ledningen till 3-0. Det var Staffan Arkelövs känsliga vänsterfot som lyckades skjuta en hörna direkt i mål! Matchen avgjord även om hemmalaget lyckades få in ett tröstmål i slutet.3-1 till ÖSIK slutresultat. Johan Nilsson på mittbacken bäst tillsammans med nye Rasmus Asärdius. Nästa match väntar Järpås på ÖIP. Vi ses då! Lars E.
Herr
27 apr 2019
0kommentarer
Visa fler nyheter