ÖSK-spelare kommer...
I morgon tisdag kommer två spelare från ÖSK A-lag till oss kl. 15. De stannar en stund och skriver autografer och svarar på era frågor. Tänk igenom vad ni vill fråga så det inte blir för tramsiga frågor. Saga, Klara, Victor och Alex hälsar att de haft en toppendag med alla barnen i fotbollsskolan idag.
Team P2009/2010
17 jun 2019
0kommentarer
En vecka med mycket fotboll
Denna vecka är flera av våra spelare med på fotbollsskolan vilket gör att de spelar fotboll i 3 h innan de kommer till fotbollsträningen. Vi tänkte därför passa på att ha lite "annan" träning måndag och onsdag. Ikväll tänkte vi ha fokus på hälsa. Då kommer bl a de spelare som vill ska få testa att göra ett "Beep-test". Beep-test är ett konditionstest som går ut på att man springer fram och tillbaka mellan två punkter som är 20 meter från varandra. Under testet spelas ett band eller en CD med pipljud i vissa intervaller. Vid varje pip ska spelaren ha nått till nästa punkt. Under testets gång minskas tiden mellan pipen successivt, man måste alltså springa snabbare och snabbare ju längre man kommer i testet. Beep-testet är ett individuellt test där man jämför ett grundvärde med ett resultat vid senare test. Vissa idrottare använder sig av testet för att sätta individuella mål kopplat till kondition. Syftet med testet är INTE PÅ NÅGOT SÄTT utslagsgivande, att få fram vilka som ska få börja spela på matcherna eller vilka som är "bäst i laget". Syftet med testet är att den enskilde spelaren ska få ett hum om hur man ligger konditionsmässigt och få ett värde att jämföra sig emot i slutet av säsongen. Det hade varit ännu bättre om vi hade gjort testet precis i början av säsongen, men nu får vi en morot att röra på oss över ledigheten och resten av säsongen. Våra spelare är unga, de har jobbat hårt under dagen och vädret ska bli varmt - omständigheter som kan påverka testet vilket vi givetvis kommer att berätta för spelarna. Spelarna kommer att få göra testet 3 och 3, det bästa hade varit om man kunde göra den en och en men det har vi inte tid till. Vi kommer att vara noga med information kring testet innan och vikten av att bara jämföra med sig själv. Syftet är inte att försöka klå kompisen utan bara, bara, bara utmana sig själv. Det innebär också att vi inte kommer att berätta några resultat till någon annan än till den enskilde spelaren. Vi kommer som sagt att låta spelarna välja om man vill göra testet eller ej, och även gällande uppföljningen i höst. Har ni några frågor eller synpunkter kring detta får ni gärna ringa oss ledare.
Team P2009/2010
17 jun 2019
0kommentarer
Spontanfotboll i kväll, välkomna
Kl. 18, välkomna på spontanfotboll
Team P2009/2010
13 jun 2019
3kommentarer
Midsommarstångsklädning
Dagen innan midsommarafton brukar vi ha som tradition att träffas hemma hos familjen Nygren på Brunsoppsvägen 2 och klä midsommarstången. Ta med blommor, löv m.m. och kom förbi! Vi träffas kl 17:00. Finns en aktivitet där ni kan anmäla om ni kommer/inte kommer men det går också bra att kommentera nedan.
Team P2009/2010
12 jun 2019
1kommentar
Sista seriespelet för våren
På söndag spelar vi sista seriespelsomgången för våren. Vi ska till Bergavallen i Fjugesta och möta Lillån 10:00 och Garphyttan 11:20. Vi samlas för avresa vid FyrenEkalmen kl 09:00 (samtidigt som F11/12-laget, så följ rätt bilar!). Meddela i kommentarsfältet om ni åker direkt. Ta gärna på er de nya tröjorna när vi åker dit och packa i den nya ryggsäcken. Svarta shorts och gröna strumpor som vanligt. Vi är 3 avbytare (än så länge) så det blir mycket spel (jmf matcherna på Sörbyvallen). En välfylld vattenflaska är viktigt när det är varmt ute. Nästa vecka är det bara träning på måndag då Fyren har skolavslutning på onsdagen.
Team P2009/2010
7 jun 2019
2kommentarer
Visa fler nyheter