DM-lång med Christofer Storck och ungdomar i Storvreta
DM-lång (50 km), där deltog Christofer Storck och en 5:e plats blev det med tiden 3.25.15... bra jobbat!. I Storvretaloppet var det trots kylan följande ungdomar som startade. H 11-12, 13:e Theo Ingemarsson 14.32 - Johan Löfström 16.06... H 13-14, 9:a Samuel Linde 10.57... D 13-14, 3:a Julia Löfström 10.01 - 17:e Felicia Larsson 16.55... H 17-65, 11:a Oskar Löfström 42.02... en eloge till er som trotsade kylan.
Skidsektion
16 jan 2016
0kommentarer
Truppnytt
Det var på sin plats att uppdatera lite kring truppen och spelartapp. Vi har i stort sett samma trupp som förra året att jobba med. Men tyvärr är det två viktiga spelare som valt att sluta/trappa ner. Det är Jennifer 'Jeffa' Sundström som valt att lägga skorna på hyllan. Hon kände att tiden inte räckte till med att pendla, plugga och försöka jobba lite extra. Otroligt tråkig men Jeffa vet att hon är välkommen tillbaka när som helst! Den andra som valt att ta ett litet break från fotbollen i år är Christel 'Chrille' Thisner Andersson, som redan förra året hade svårt att få ihop det med jobb och pendlande. Hon bor ju i Uppsala och jobbar på andra sidan Uppsala så hon hade haft svårt att hinna till träningarna och så. Men hon har lovat att komma och vara med så fort hon har chansen! Sen har vi fått ett litet nyförvärv redan i somras på pappret men som inte förrens nu känt att hon ska satsa lite ordentligt. Emma Sjöberg. Månkarbounge i grunden som känner att hon vill vara med och ha lite kul trots att hon bor i Uppsala. Hemma är alltid i Månkis! Vi får även tillbaka Camilla 'Millan' Söderlind som varit mammaledig under förra året. Men än har vi inte stängt fönstret för att det kanske skulle kunna tillkomma någon ytterligare! Sedan har vi också på 'skadelistan' för tillfället Frida Eriksson som opererat knät. Förhoppningen är väl att Frida ska vara igång ganska snart igen, men att det ska skyndas långsamt.
Dam
16 jan 2016
0kommentarer
Bra spår i banan
Bra spår i Åsbanan (2,5 km) + skidstadion... bra jobbat av skoterkillarna.
Skidsektion
14 jan 2016
0kommentarer
2,5 km och 6:an är nypackade
I dag 12/1 har Yngve packat 2,5 km, går säkert med skate-skidor... Lingard har packat 6:an (östensboslingan), några genomslag men godkänt... jag åkte hela banan innan han packade... inga proplem, men undvik bästa skidorna. /Bertil
Skidsektion
12 jan 2016
0kommentarer
Uttagningsregler för ICA-cupen
Viktig info om ICA-cupen finns på SDF:s hemsida, du hittar den under * Mer *
Skidsektion
12 jan 2016
0kommentarer
Julia - Theo - Filip - Johan tävlade i Häverödal
Ovan nämnda tävlade i dag i Häverödal. Resultat: D13-14 1:a Julia Löfström 8.33.. H11-12, 3:a Theo Ingemarsson 12.47 - 5:a Filip Karlsson 14.07 - 6:a Johan Löfström 14.20... bra jobbat
Skidsektion
10 jan 2016
0kommentarer
Visa fler nyheter