Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Mölndal Hockey A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Mölndal Hockey A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Träningsmatchen i går borta mot Nittorp blev en vinst med 4-1. En av våra nykomplingar i truppen, August Ridell Boman, fick av föregående lagspelare, Erik Andersson, i matchen mot Ulricehamn, ta emot laget pris som kvällens lirare. August tekade bra och gjorde två fina poäng genom läckert pass till 0-1 målet samt satte på egen hand 0-2 målet.
Vi spelade runt på 4 linor och 7 backar och det kändes som om spelet lyft sig ytterligare ett snäpp sedan förra matchen mot Ulricehamn.
Periodsiffror: 0-2, 1-1, 0-1 = 1-4 SEGER
Skotten: 4-17, 10-9, 7-11 = 21-37
Målen gjordes av Niklas Torgersson, August Ridell Boman, Dennis Björklund, Felix Niemann
På lördag har vi hemmapremiär i träningsmatchen mot Jonstorp kl 13:00. Ni är alla hjärtligt välkomna ner till hallen då.
Ha det Gött
Sven Liedberg
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera