Vi ska vara nöjda med det defensiva spelet
Johan Holmin efter matchen i onsdags. Tränare i Gottsunda P98 och målvakt i Storvreta. Här lite om matchen, hemliga träningar. Då var en veckomatch gjord. Hur var matchen tycker ni från Gottsundas håll? Vi ska vara nöjda med det defensiva spelet som också varit fokus de senaste matcherna. Det offensiva spelet finns detaljer att jobba på, men samtidigt så vet vi att vi skapar tillräckligt många kontringar tack vare defensiven för att vinna matcher. Kul att även se match med många tuffa, men regelrätta dueller. Om en vecka är det dags att mötas åter i Newbody steg 1. Är det uppställt försvar vi kommer få se er köra? Man vet aldrig vad som kan hända. Beroende på vilken av oss tre coacher i staben som närvarar just då så kan det bli ett annat typ av spel. Det råder lite spridda filosofier oss emellan, men det ger oss ett brett underlag att jobba med. Ni har gått framåt som lag. Kul att se eran fart i momenten med boll då ni spelvänder. Något ni jobbar med Tror nog det har kommit naturligt i och med att vi jobbat in ett starkt försvar. Vet man var och när man ska bryta bollen plus käkar mycket skott så får man vända mycket. Hur ser det ut framåt nu för eran del. Stängda och hemliga träningar, eller ni kör på som vanligt? Vågar man sig Gottsunda nattetid får man mer än gärna kika in. Tipset är väl att inte ställa Ferrarin utanför bara... skämt å sido, vi vet vad som krävs av oss som lag om vi ska prestera så vi jobbar utefter det kommande träningar. Om ni skulle skriva ett referat, hur skulle det skrivas om ni får några rader? Tycker vi följer vår gameplan väldigt bra. Vi vet att ni i Sirius gillar att ha bollen i sin ägo och det går ingen nöd på oss för det. Vi får spelvändningarna precis som vi vill men oskärpa i avsluten gör att vi skjuter överallt förutom på mål i de avgörande lägena. Tycker båda lagen visar upp en väldigt mogen innebandy vilket jag personligen gillar.
Herr JAS
8 nov 2013
0kommentarer
Grabbarna jobbar hårt men får inte utdelning idag
Roger Ohlström efter matchen mot Gottsunda. Där han berättar att det är vila nu som är viktigt för många. Då det är lite sjukstuga i laget då flera fick vila redan igår. Då var en veckomatch gjord. Hur var matchen tycker du från blåsvarts håll? Grabbarna jobbar hårt men får inte utdelning idag. Om en vecka är det dags att mötas åter i Newbody steg 1. Är det uppställt försvar ni kommer få möta tror du? Gottsundas defensiva taktik funka ju rätt så bra, så jag skulle bli förvånad om matchbilden blir annorlunda om en vecka. Var kul att se Gottsundas fart i olika moment. Vilka moment tycker du dom är starka i? Deras hårda jobb i backchecking är väl det som är mest utmärkande idag. Hur ser det ut framåt nu för eran del. Stängda och hemliga träningar, eller ni kör på som vanligt? Vi kommer planera in mer vila än vanligt nu när det är ett tufft schema med många i distriktslaget och lite sjukstuga i truppen. Förhoppningsvis så ger det grabbarna en chans att återhämta sig och komma fräscha till nästa helgs Newbody. Om du skulle skriva ett referat, hur skulle det skrivas om du får några rader? Jag tycker matchbilden är klart till våran fördel där Gottsunda stör våran offensiv med hårt jobb och en storspelande målvakt. Defensivt har vi bra koll och sätts egentligen aldrig riktigt på prov. Kul för Jakob att få hålla nollan och riktigt skoj att se Tim göra bra ifrån sig på en ny position som back.
Herr JAS
7 nov 2013
0kommentarer
Våga ta för er och ha kul grabbar
Simon Parkkila efter matchen mot Gottsunda. Ska man beskriva Simon så är han som en liten Rasmus Sundstedt. Den utveckling han har visat är positiv och ger bra energi till övriga i truppen. Bra match av dig. Du växer hela tiden och tar för dig. Du tar mycket yta och gör det bra. Känner du det själv Tack, ja det känns bra. Känns som att jag vågar ta för mig lite mer. Tycker du om matchen i sin helhet som var mot Gottsunda? Tycker vi är det bättre laget matchen rakt igenom. Även om vi inte riktigt kommer upp i den nivå vi har. Kändes som att vi hade mycket mer boll. Vad är skillnaden mot effektiv och rullande tid enligt dig? Jag personligen tycker att effektiv tid är roligare, längre matcher helt enkelt. Ni är väldigt noggranna med vardagen och har börjat med utvecklingssamtal två. Är det skönt med den hjälp ni får förutom taktiska råd? Utvecklingssamtalen är väldigt sköna att ha, man får veta vad man behöver jobba lite extra med. På det sättet utvecklas man. Vilka råd och tips ger du Upplandstruppen som kliver upp och kör region med några 99:or? Våga ta för er och ha kul grabbar! Roger Ohlström är på tur tillsammans med Gottsundas tränare här på hemsidan inom kort.
Herr JAS
7 nov 2013
0kommentarer
Stabil seger med 1-0
Kvällens match i Boland blev en stabil seger trots att resultatet blir 1-0. Ett bollförande lag och ett uppställt försvar. Bollinnehavet 80-20. Gottsunda gör en fin prestation försvarsmässigt där en storspelande målvakt Fredrik Hermodsson gör en riktigt fin insats. Vi hoppas vi kan få en pratstund med Gottsundas tränare som kommer inom kort. (Hemsidan skickade inför utan framgång) Därefter Roger Ohlström som hemsidan träffade efter matchen. Nu handlar det om rehab resten veckan av för många av spelarna. Vila och återhämtning gäller nu.
Herr JAS
6 nov 2013
0kommentarer
Mattias Holmgrens inne & utelista - vecka 44.
Sirius P98 - Inledningen i P15 Region går inte att blunda för. Här har Sirius många bra framtidslöften. 68-18 på fem matcher talar sitt tydliga språk. Uppsalas Nya Tidnings innebandyblogg. Holmgrens innebandy på unt.se Klicka här.
Herr JAS
5 nov 2013
0kommentarer
Visa fler nyheter