GAMEDAY 17:50 Gamlishallen
Då är det dags att hälsa Arlanda IBK välkomna till Gamlishallen för match med start klockan 17:50 ikväll. Dags för att studsa in direkt i match efter gårdagens seger mot Gottsunda. Ikväll är det Arlanda IBK som står på andra sidan. Ett lag som visat mycket fin utveckling dom två senaste säsongerna och som verkligen bjuder upp med bra kvalitee och fina matcher. Kommer bli en fartfylld match med mycket kamp. Arlanda IBK har gjort en fin säsong och ett lag som besitter kunnande på alla positioner. Så räkna med en underhållande match ikväll i Gamlishallen med start 17:50. Välkomna!
Herr JAS
13 mar 2014
0kommentarer
Seriepremiär avklarad i moment tävling
Då har seriepremiären avklarats där laget tävlar. Efter en övertygande seger mot Gottsunda med 10-4. P15 Region serien är det full pott efter två matcher där laget klivit in i moment tävling. Nu blev det en övertygande seger mot Gottsunda i P15A med 10-4. Jonas Boväng säger kort: Vi fortsätter hålla en bra nivå med bolltempo och vara farliga centralt. Hade denna match varit effektiv tid som i P15 Region så hade det blivit som mot Sandviken i dom två matcherna vi spelat mot dom. Kul från sidan att se att PP funkar bra. 2 mål gjorda där. När bollen är i fart och spelare hela tiden i rörelse, så är det väldigt vägvinnande. Vissa perioder så går man ner sig lite. Kul för Albin Jansson att göra ett fint distinkt avslut på frislaget. Hela laget visar en bra attityd och det märks att laget gillar då det släpps på i moment tävling. Gottsunda jobbar hårt, gör en bra insats med sin 2-2-1 vissa stunder. Alltid roligt att möta kvicka, tekniska Gottsunda. Nu laddar laget om för en ny match mot Arlanda IBK imorgon torsdag klockan 17:50 i Gamlishallen i P15A serien.
Herr JAS
12 mar 2014
0kommentarer
GAMEDAY
Klockan 18:20 är det matchstart mot Gottsunda IBF i P15A serien. Laget är inne nu i en period där man tävlar. Mer om det kan ni läsa HÄR i en tidigare intervju med Jonas Boväng. Matchstart: 18:20 Plats: Allians C VÄLKOMNA! Vi hoppas på en intervju med Gottsunda IBF som är utskickad tidigare i veckan.
Herr JAS
12 mar 2014
0kommentarer
IK Sirius Uppsalas ungdomsstipendiat
I samband med lagets hemmamatch mot Håsta på lördag, så kommer det uppmärksammas en i laget som får ta emot ett stipendium från IK Sirius. IK Sirius Uppsala fick ett par år sedan en anonym gåva, nedan finns ett utdrag ur gåvobrevet: ”Ändamålet med gåvan är att uppmuntra och premiera duktiga ungdomar i åldersgruppen 13 – 17 år inom IK Sirius Uppsalas fyra olika idrotter, således; herr- respektive damfotboll, innebandy och isbandy. Inom respektive idrott skall varje år utses en pristagare som vardera erhåller ett belopp om 5.000 kronor, att utgå som bidrag för träning, tävlings- eller träningsresor, utrustning eller liknande. Vid bedömningen och valet av pristagare skall egenskaper som talang, personens betydelse för laget och gruppen, idrottslig utveckling under året samt målmedvetenhet tillmätas särskild betydelse.” Förra årets Övriga stipendiater var: Innebandy: Oskar Norrström P97 Fotboll – dam: Fanny Andersson Fotboll – herr: Oskar Kindlund Bandy: Anton Andersson
Herr JAS
11 mar 2014
0kommentarer
5-5 i en jämn match
Första och sista träningen är gjord. Sen är det matchställ på. Fyra matchar ska avverkas. Gottsunda, Arlanda, Håsta, Rasbo. Träningen ikväll, så var det åter dags att spela blå mot gul. Blå ledde med 2-1 i matcher. Ställningen är fortsatt ledning för blå, då kvällens drabbning slutade 5-5 efter en intensiv match med tre olika ansikten i alla tre perioderna. Det var en bra genomkörare där viljan, att vända och vrida med boll, hitta in och ut och värdera lägena i spelet. Två hårt jobbande lag som verkligen ville avgöra denna tillställning då det var slutminuter kvar. Kul att se farten, inställningen och det kloka ovanför axlarna som laget besitter ute på planen. En mycket bra första och sista träning inför dom kommande matcherna. Inför matchkoll har skickats ut till motståndare Gottsunda och Arlanda. Hemsidan hoppas att vi kan ge er läsare en rapport från motståndarhåll inför.
Herr JAS
10 mar 2014
0kommentarer
Visa fler nyheter