Nu är vi igång
Det blev en komfortabel vinst för Sirius P98-lag i förmiddags i Allianshallen i Storvretacupens första omgång. Åkersberga stod för motståndet och slogs tillbaka med 7-1 efter 2-0 i paus. Att spela 2x15 min i lilla C-hallen i Allians är chansartat och mista misstag kan straffa sig. Det blir gärna målfattigt på de trånga ytorna och ett spelande lag som Sirius kan ha svårt att finna de spelvägar man söker på större plan. Desto starkare av laget att vinna med 7-1 och visa stor effektivitet när läge gavs. Laget gick på tre femmor hela matchen och visade upp ett stabilt spel i alla tre formattionerna. Extra glädjande att se Andreas Erikssons inhopp efter nio veckors speluppehåll! Den killen har en vilja utöver det vanliga och en talang som är på lika hög nivå. I övrigt agerade Andreas Lundell Mr 100 procent med sina fyra mål. Ikväll drabbar vi samman vi samman med starka Bergs IK i Fyrishov E 23.00. Välkommen då!
Herr JAS
27 dec 2014
0kommentarer
Följ P16 och Junior Elit under Storvretacupen
Här nedan ser ni grupperna och dom deltagande lagen i respektive HJ18 och P16 klassen. Junior Elit hamnade i Grupp D med lagen Farsta IBK, FJB, IK Frej Täby HJ, Skälby IBK. Övriga deltagande lag är i denna klass. Bele Barkarby HJ, Björklinge BK, TPS B2, Tyresö Trollbäcken IBK, Hagunda IF, Haninge FBC, Järfälla IBK2, Tapanilan Erä, IBK Runsten, Oilers NGB, Rotebro IS IBK, Salems IF, Blackbirds, Rasbo IK, Telge SIBK, Aroslunds IF, FBC Uppsala, Järfälla IBK, Nynäshamn IBK, Norrlandz Guld, Storvreta IBK Älvsjö AIK. P16/Elit hamnade i Grupp B med lagen Bergs IK, Sandåkerns SK, Åkersberga P98. Övriga deltagande lag är i denna klass. Sigtuna IF, Storvreta IBK, Westend Indians P98, Älvsjö AIK P98, FBI Tullinge P98, GGIK P98, M-Team White, SSV, Östra Aros IBK, Hässelby SK IBK, KFUM Norrköping IBF P98, Klintehamns Ik P98, SK Vide P98, Håsta IBK, Järfälla IBK, Lemberg, Linköping FBC, Rasbo IK Team98, OLS P98, ONYX IBS P98, Töjnan IBK, Umeå City P98. Junior/Elit och P16/Elits spelschema ser ni till vänster i menyn. För hela spelschemat i Storvretacupen hittar ni här. Följ P16 och Junior Elit under Storvretacupen!
Herr JAS
26 dec 2014
0kommentarer
P16/Junior Elit Önskar GOD JUL
Nu tar hemsidan lite ledighet och önskar läsare, motståndare och domare en riktigt GOD JUL!
Herr JAS
20 dec 2014
0kommentarer
Årets sista match i H3 slutade med seger
Blåsvart tog emot Dannemora hemma och vann med 9-4. Därmed är året 2014 sista match spelad i H3. En avslagen tillställning där blåsvart gjorde precis det man skulle denna lördagsmorgon. Man rullade boll och hittade avslut och vinner rättvist. Dannemora spelade långa bollar, och försökte hela tiden med omställningar mot ett blåsvart som inte sattes på några ordentliga prov egentligen i denna match. Chanser fanns det gott om för blåsvart. Men målvakten i Dannemora spelade riktigt bra och får anses som bortalagets bästa spelare denna match. Blåsvart ligger nu med i topp 4 efter att serien nu vände igenom dagens match i H3. Målsättningen att hänga kvar ser ljusare och ljusare ut. Jonas Boväng sa kort efter matchen: Det är okej idag. Inte mer. Stundtals så spelar vi med energi och har bra närvaro. Kul att se Mattias Forsberg, Martin Sarja och Marcus Pettersson tillsammans. Dom gör det bra idag tillsammans med Adam hansson och Emil Fred. Nu tar vi jullov och ser fram emot Storvretacupen.
Herr JAS
20 dec 2014
0kommentarer
Inför Dannemora hemma i H3 lördag 09:30
Det är dags att avsluta året 2014 för P16/Junior Elit i H3. Det gör man med att ta emot Dannemora i Allianshallen på lördagmorgon 09:30. Jakten på nytt kontrakt fortsätter. Blåsvart har gjort en bra första halva av säsongen i H3. Nu vänder serien och man möter ett Dannemora som ligger sist i tabellen. Bortamatchen i Österby var en jämn tillställning som blåsvart lyckades att vinna genom en härlig inställning i sitt arbete över hela planen. Man möter ett heltaggat Dannemora hemma som vill vinna sin första match för denna säsong i årets H3. Så här gäller det att fortsätta vara ödmjuka och jobba hårt i varje byte. Vi hoppas att ni kommer ner till Allianshallen denna morgon för att stötta kampen om att klara kontraktet i H3. Trots att laget ligger topp 5 så är det fullt fokus på att sätta målsättningen att hänga kvar med detta unga lag. Jonas Boväng säger inför matchen mot Dannemora: Gäller att vi är nyfikna och inte tar lätt på detta, och fokuserar på att det är laget som ligger sist i tabellen. Vi måste vara ödmjuka och vara fullt fokuserade på våran egna prestation. Vi har hållt en bra nivå hela säsongen i stort i H3 och detta blir ännu en utmaning som alla andra matcher i H3. Vi hade en tuff match mot dom borta, kommer bli tufft imorgon med. Domarna som leder denna match är Olle Isacsson, Andreas Svensson. Matchstart 09:30 lördag i Allianshallen A. VÄLKOMNA!
Herr JAS
19 dec 2014
0kommentarer
Visa fler nyheter