Ingen träning på skärtorsdagen, och lite annat
Hej igen handbollsföräldrar! Våren närmar sig med stormsteg (även om vädret inte tycks hänga med) och redan nästa vecka är det påsk! På skärtorsdag (1/4) är det ingen träning, men veckan efter kör vi på som vanligt även om det är påsklov för barnen. Kalendern ska nu vara uppdaterad! Det är meningen att ytterdörren ska vara öppen innan och under träning, men verkar tyvärr låsa sig automatiskt strax efter kl 17. Niklas brukar vara på plats första 15-20 minuterna och försöker komma ihåg att springa och kolla så ingen stackare står utanför och väntar. Om det skulle vara låst, ring gärna Niklas Mellegård (se kontaktlistan)! Verkar också som bilder som publiceras i nyheter inte alls är privata. Det finns däremot en gallerifunktion som kan göras privat för laget. Kommer istället lägga upp bilder där lite då och då. Glad påsk!
F14 (födda 2012/2013)
25 mar 2021
0kommentarer
Lika kul idag som alltid!
Hallå, - Var det kul idag, undrade Aline - JA! skrek alla och det var tummar upp, laget runt Fast det är ju trist att vi inte får vara med och titta på, så idag tog jag lite bilder(*). Tyvärr verkar man bara kunna lägga till en bild per nyhet, så det får bli den här idag. På bilden är det skotträning maskerad till en skojig lek. Två lag ska försöka få över yogabollen till andra sidan genom att kasta bollar på den, alltmedan två bollkallar per lag springer runt och samlar ihop dom till sitt lag. Stort allvar, mycket nerver... Och kanske lite fusk---inte från barnen, dock! Till sist, det är fortfarande några med på träningen som vi inte fått tag på kontaktuppgifter till, så känner ni någon annan som är med och spelar kolla gärna om de fått inloggningsuppgifter. Annars vet ni som får detta hur man gör :) (*) OBS! Bilder som postas här kan bara ses av inloggade på Laget.se. Men, eftersom det kan vara känsligt och vi inte har medgivande från föräldrar, så ber vi er vänligen att inte sprida dem på vidare (t.ex på sociala medier). Om någon inte vill att fler bilder läggs upp, så meddela Niklas.
F14 (födda 2012/2013)
11 mar 2021
0kommentarer
Skulle du vilja hjälpa till ibland?
Hallå, Och välkomna tillbaka efter sportlovet! Även om det kommer nya restriktioner från folkhälsomyndigheten just nu, så verkar våra träningar kunna fortsätta som vanligt. Handbollsförbundet i Väst skriver dock att man beslutat ställa in alla ungdomsmatcher från mars, men detta är inget som påverkar oss i FP-8. Så till lite roligare saker: Skulle Du kanske vilja vara med ibland som assisterande tränare? Våra tränare Aline och Alice håller inte bara toppenfin ordning på våra ungar, dom gör också att barnen ser fram emot träningarna och har jätteskoj! Men, ibland skulle det vara bra med en assisterande eller två; t.ex som kunde stå i mål, samla bollar, drilla en mindre grupp i passningstekniker, ta närvaro i vår Laget-app, eller vad det nu skulle kunna vara! Det är förstås ledarna som bestämmer om och när det kan bli aktuellt med assisterande på plats, och då vore det bra att ha en kontaktlista. Så kan du lite om handboll, kanske spelat själv, och tycker det vore roligt att hjälpa till nån gång ibland? Meddela gärna Niklas!
F14 (födda 2012/2013)
26 feb 2021
0kommentarer
Visa fler nyheter