Hörnbo SK- IK Gauthiod 1/8 dels final i DM
Nu är det klart att vi kommer möta Hörnebo SK i 1/8 dels final av DM. Hörnebo tog sig vidare efter att laget besegrade IFK Tidaholm med 2-0. Hörnebo kom 2:a i div 2 norra en poäng efter Falköpings KiK 2015. Matchen kommer att spelas på Hörnebos hemmaplan och den skall vara spelad senast 31/5.
Damer
25 mar 2016
0kommentarer
IK Gauthiod- Falköpings KiK Måndag 28:e kl 16:00
Dags för årets 5:e träningsmatch som spelas mot Falköping KiK. Samling 14:30 och matchstart 16:00.
Damer
25 mar 2016
0kommentarer
Match och lite truppinfo!
Förra fredagen täcktes A-planens gräs med täckduk. Det är nu mer ett säkert tecken på att våren och seriepremiären är i antågande. Det återstår dock tre matcher innan den efterlängtade premiären borta mot Gunnilse ska spelas. Imorgon 12.00 gästas vi av IFK Falköping (IFK) på konstgräset. IFK har tillhört toppen av trean de senaste åren och har/är varit ett välspelande och organiserat lag. Jag tror på en matchbild där vi har en hel del boll då gästerna satsar på kontringar. Truppläget: Sedan matchen mot Ljungskile är Pelle och Jäsklid tillbaka i matchtruppen. Vi kan också meddela att för ett par veckor sedan lämnade Gabriel Boström (Mellby) och Sebastian Hedlund (Mellerud) oss. Gabriel valde att gå till sim moderklubb då han tyckte att konkurrensen är för stor på mittfältet. Sebastian (Sebbe) fick inte sitt livspussel att gå ihop med arbete i Mellerud och boende i Göteborg. Det känns förstås väldigt tråkigt men vi i klubben har full förståelse för hans beslut. vi hoppas på ett snart återseende från båda spelarna vilket de öppnat för. /Kongo
Herrlaget
24 mar 2016
0kommentarer
Laget till träningsmatch hemma mot Falköping må 28 mars
Laget: Amanda S, Molly, Hanna L, Sara J, Sofia, Sara M, Xhejsi, Moa, Josefine Tea, Meme, Jennie, Emmelie, Tilda Ines Samling 16.30 Matchstart 18.00 Ev återbud lämans till Millan: 070-5329077
U-lag Dam
24 mar 2016
0kommentarer
Gauthiod dam klara för 8-dels final i DM, klar seger ikväll
Gauthiod dam vann ikväll bortamatchen mot Vänersborgs IF i DM 16-dels final med tennissiffrorna 0-6 (0-3). Vi var lite krampaktiga i början av matchen men det släppte ju längre matchen led, säger tränare Stefan Kristensson. Stabilt bakåt Även om anfallsspelet var krampaktigt inledningsvis så var försvaret stabilt. De få gånger Gauthiod inte kom in i press ordentligt och Vänersborg fick möjlighet att slå en djupledsboll så hade backlinjen kontroll på motståndarna. – De hotade oss egentligen inte på hela matchen. De var nån djupledsboll här och där men defensivt hade vi matchen under kontroll, säger Kristensson. Sex mål med fem olika målskyttar Efter ca 20 min i matchen tar Gauthiod över matchen mer och mer och kommer allt närmare ett mål och motståndarna trycks tillbaka i plan. Sigrid gör första målet via en nick på ett fint inlägg från Agnes. Tvåan kommer på hörna där Moa lägger en kort till Janna som skjuter bollen över målvakten. – Snyggt, vi pratade om det innan matchen att göra så, säger Kristensson och ser sen Stina Ö peta in trean strax före paus. – Det blev bättre mot slutet av halvleken och vi började få igång spelet längre upp i planen med mer rörelse och bättre löpningar, säger Kristensson. Två pigga inhoppare Efter paus är det ett lag på plan. – De mattas ordentligt i andra halvlek och faller tillbaka mer och mer i plan. Vi skapar chanser och gör mål, vilket är viktigt säger Kristensson som fick se inhopparna Elsa Nilsson (1) och Sara Ivankovic (2) göra mål. – Två pigga inhopp där Elsa helt fri med målvakten osjälviskt väljer att spela bollen till Sara istället. – Detta var en bra match för oss då vi måste kunna lösa vårt offensiva spel när vi möter lag som faller hem väldigt mycket och där det krävs att vi får igång spelet högre upp i plan, Men jag tycker motståndarna gör det bra i sitt försvarsspel och deras målvakt gör många fina räddningar. avslutar Kristensson. Vidare till 8-dels final Matchen slutar till sist 0-6 och Gauthiod Dam är nu klara för 8-dels final. Där laget ställs mot segrarna i matchen mellan Hörnebo SK – IFK Tidaholm. Matchen ska vara spelad före 31 maj.
Damer
23 mar 2016
0kommentarer
Dags för årets första tävlingsmatch
Imorgon åker Gauthiod till Vänersborg för årets första tävlingsmatch. Division 2 laget Vänersborgs IF står för motståndet i DM’s 16-dels final. Efter helgens seger mot Mariestad där spelet inte riktigt fungerade som det skulle är det ett taggat lag som åker till Vänersborg. – Vi gör en spelmässigt dålig match mot Mariestad och har en vilja att prestera bättre framförallt i vårt passningsspel mot Vänersborg, säger tränare Stefan Kristensson inför onsdagens möte. 16-manna trupp Gauthiod åker med 16 spelare till matchen. – Sanna Jensen är sjuk och står över, Stina Jansson är på väg tillbaka efter skada men är inte redo för spel. Alla övriga som är i träning nu åker med till matchen även om ett par har lite skavanker så vi får se hur speltiden blir för en del. Det är ju fria byten så vi får se, säger Kristensson. Farten viktig Gauthiod har hunnit med en träning sen matchen i lördags och fokus var intensitet och rörelse i anfallsspelet. – En riktigt bra träning, kan vi ta med oss den farten till matchen kommer Vänersborg få det svårt mot oss, avslutar Kristensson. Matchen börjar 19:00 på Vänersvallen i Vänersborg.
Damer
22 mar 2016
0kommentarer
Visa fler nyheter