Matchspel tillåts i träning
Hej, Under den senaste tiden har vi som förening fortsatt följa utvecklingen av Covid-19 kopplat till vår verksamhet. I dagsläget bedömer vi att våra lag kan återgå till ordinarie träningsupplägg, dvs moment som skapar kroppskontakt. Ledarna kommer dock att fortsätta försöka minimera kroppskontakten (i så stor utsträckning som möjligt) vid exempelvis övningar. Det kan handla om alltifrån ytor till antalet spelare på plan. Men matchspel på träning är nu tillåtet. Vi kommer dessutom att återupptar seriespel för samtliga våra lag från U10-U17. Tillsvidare kommer vi inte att delta i poolspel. A-laget och U21 har fortsatt förbjud mot träningsmatcher. Det är det viktigt att förstå att situationen som råder i samhället är inget vi styr över, vilket innebär att det väldigt snabbt kan vända och nya direktiv kan komma. Vi hoppas att samtliga har förståelse för detta. * Kom ombytt till träning * Dela inte på vattenflaskor * Stanna hemma om du har förkylningssymptom IFK Uppsala Fotboll är oerhört stolta över hur vi tillsammans hanterat situationen!
U14
27 maj 2020
0kommentarer
Gratis sommarfotboll i juli
IFK Uppsala arrangerar under vecka 28, 29, 30 och 31 kostnadsfria fotbollsläger på Österängens IP. Verksamheten är öppen för flickor och pojkar 7-14 år och alla deltagare erbjuds fri lunch och mellanmål (frukt). Man behöver inte vara medlem i IFK Uppsala för att anmäla sig till verksamheten. LÄGERVECKOR Vecka 28, 6-10 juli Vecka 29, 13-17 juli Vecka 30, 20-24 juli Vecka 31, 27-31 juli Vi håller på varje dag mellan 09.00-15.00 (ledare på plats från kl. 08.30). Deltagaravgift: 0:- ANMÄLAN Anmälan sker genom att fylla i ett formulär på IFK Uppsalas officiella hemsida. Där finns även mer information om verksamheten.
U14
13 maj 2020
0kommentarer
Inget matchspel under maj månad
Utifrån den rådande situationen i samhället har IFK Uppsala Fotboll beslutat att inte delta i matchspel under maj månad. Detta gäller samtliga träningsgrupper till och med U17. Under maj månad kommer vi att fortsätta utvärdera och följa utvecklingen av Covid-19. Nytt beslut tas i slutet av månaden. Detta innebär att inga IFK lag (upp till U17) tillåts att spela matcher. Vi är väl medvetna om att serierna nu drar igång i form av ”träningsmatcher” i Uppland, men vi i IFK Uppsala Fotboll har valt att inte delta under maj månad. Vi vill precis som alla spelare och ledare så snart som möjligt att allting återgår till ett normaltillstånd, men ser också vikten av att vi som fotbollsförening tar vårt ansvar i denna svåra tid som drabbat oss alla genom att minska spridningen så mycket vi kan, utan att helt stänga ner vår verksamhet. Träningarna kommer att fortgå som vanligt i enlighet med de tidigare direktiven, dvs inga spelmoment samt övningar som skapar närkontakt. För A-laget och U21 har fotbollsförbundet fortsatt förbud mot matchspel. A och U21 kommer tillsvidare precis som övriga verksamhet att fortsatta träna utan närkontakt. Dock kommer vi att utvärdera läget för dessa två trupper under kommande vecka då Div 3 inleds i början på juni. Kom ombytt till träning och duscha hemma! Tvätta händerna innan ni kommer till träningen, dela inte på vattenflaskor och stanna hemma om du har förkylningssymptom.
U14
3 maj 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter