Stöd IBF Ludvika, handla via Sponsorhuset
Vad roligt att flera av er har börjat stödja IBF Ludvika när ni ändå handlar eller bokar hotell på nätet. Det är otroligt viktiga intäkter som kommer genom era extra klick via Sponsorhuset. Du som handlar får också pengar tillbaka utan att det kostar dig något extra. Har du inte testat Sponsorhuset ännu? Gå in här och se hur enkelt det fungerar: www.sponsorhuset.se/ibfludvika/bli-medlem
IBF Ludvika
14 jan 2019
0kommentarer
VINST!
Lill-Johan åkte ju på tvätten förra veckan. Han delegerade tydligen uppgiften först till sin far som fick sköta själva tvättandet och sedan till lillbrorsan Danne som fick hänga den. Bra samarbete i familjen Eriksson och väl tvättat, för en svag doft av lavendel spred sig nämligen i omklädningsrummet inför match. Ja för match var det ju. Mot Lokomotiv Avesta… och vilken start vi fick. Mike satte ju straffen så där säkert som bara han kan. Dragning åt höger och 35 minuter senare låg bollen i mål. Det var ju roligt och ännu roligare blev det när vårt nyförvärv Johan Hussfelt gjorde ett drömmål minuten efter. 2-0 Ludvika och det här verkade ju lätt. Fem minuter senare stod det 2-2. Jaja, tur att JC, Bosse och Lill-Danne finns… för efter första 20 ledde vi med 5-2. Gött. Vår tränare Mackan ”idag ska vi testa en ny övning” Johansson var nöjd… och nöjdare skulle han bli. Visst, andra perioden var kanske inte lika målglad som första, men vi gjorde i alla fall två. Lill-Danne satte snyggt dit 7-2 efter en delikat pass av kollegan JC och dessförinnan hade Mike stänkt dit den efter en assist av Mattias ”Höfne” Houpana. Visste ni förresten att Höfne har varit konfirmationsledare en gång i tiden? Jo minsann, det fick vi höra i veckan. Det var dock tydligen ”mest för tjejerna”. Väldigt kristet av honom. Nå väl, var var vi? Just ja, vi spelade ju innebandy. Tredje perioden igång och… fan det hände så mycket i den perioden. Jag tänkte först bygga upp spänningen men jag skiter nog i det. Vi vann matchen. Okej? Vi gjorde skitmånga mål och när domaren satte pipan i munnen hade vi vunnit med 13-5. JC gjorde ett snyggt mål, den gamle, (Boström), gjorde också ett. Kul också att Alexander Borg kom in och snurrade dit en pyts efter att Buss-Robban kört en dubbeldäckare över en av Lokomotivs backar. Mike gjorde sitt tredje, (FANFAR) och så tryckte jag själv dit en. Grädden på moset signerades dock av Johan Hussfelt och vinsten var ett faktum. Mycket bra match från hela laget och en som inte ska glömmas är Abris som i dag gjorde comeback i vårt mål efter en kortare sejour i Smedjebacken… ni vet, de vi vann mot för ett tag sen. Abris storspelade och räddade Ludvika när spelet dalade framför allt i andra perioden. Tack och välkommen tillbaka! Ja men det här var ju roligt. Tre segrar på de fyra senaste är ju inte illa. Ny match nästa vecka borta mot något lag. Vet inte vilket. Vi vinner säkert. Lokgård har i alla fall tvätten, det vet jag. Oklart om han faktiskt skulle ha den men jag chansade. Han såg sugen ut. Är ju ändå pappa som tvättar. Chris Mand Hanzons dagblad 19-01-13
Herr Div. 3
13 jan 2019
6kommentarer
Gameday! IBF Falun VS. Lindåsen, 12 januari 17:00
Passa på! Vi går ut med ett fint erbjudande inför lördagens match hemma mot Lindås. Gå 2 personer men betala för 1 Biljetter bokar ni via https://ibffalun.ebiljett.nu och så går ni in på Lindås matchen och paketerbjudanden. Varmt välkomna till Jalas Arena!
IBF Ludvika
8 jan 2019
Grattis P-04 till vinsten i B-finalen i Storvretacupen 2019
Stor grattis Tomas, Fredrik och killarna i P-04 som igår (läs 2019-01-04) vann B-finalen i Storvretacupen 2019
IBF Ludvika
5 jan 2019
0kommentarer
Nyårslöfte
Halva säsongen har gått… och nu är det ju ett tag sedan vi senast hördes. Det är mycket som har inträffat… mycket jag borde ha berättat. Saker som har hänt, matcher som har spelats och fester som har urartat. Jag vill därför med detta korta brev mest säga förlåt… Förlåt för att jag inte har delat med mig av säsongen som har gått åt HELVETE. Förlåt för att jag inte har berättat om alla gånger vi har förlorat, alla mål vi har släppt in och alla frilägen vi har missat. Förlåt för att jag inte har berättat om alla tröstfester i Mikes källare. FÖRLÅT men jag tänkte att ni kanske inte ville veta... Förlåt för att jag glömde bort att skriva när vi sedan VANN MOT SMEDJEBACKEN. Förlåt för att jag inte berättade om hur bra vi faktiskt var, alla snygga mål vi gjorde och hur många gånger vi tunnlade Dotter. Förlåt för att jag inte berättade om den EPISKA festen i Mikes källare just den kvällen. FÖRLÅT men jag gick och la mig tidigt… Förlåt för att jag inte berättade om när Stefans mustasch ÄNTLIGEN började att växa. Förlåt för att jag inte hörde av mig när Pontus rakade bröstet. Förlåt för jag inte berättade om när målvakts-Bobby somnade knästående på Mikes källargolv en kall novembernatt och FÖRLÅT för att jag inte skrev om den gången vår tränare Mackan för första gången log. Förlåt men jag LOVAR att bli bättre... För det är ju nyår. Tiden då vi lovar varandra saker som vi sedan inte håller. Mitt löfte till er är därför att när säsongen nu snart åter startar så ska jag höra av mig. Ofta. Varje helg. Kanske. Om vi vinner. När jag känner för’t. Då LOVAR jag att höra av mig för att berätta om sådant ni vill veta. Visst, har ni otur kanske jag ibland slänger in lite innebandy här och där, men det är mest för att styrelsen inte ska bli så jävla förbannade på mig. Så jag LOVAR att vi hörs igen… kanske. Gott nytt för alltid på er. Chris Mand Hanzons dagblad 31/12-18 P.S Sa jag att vi vann mot Smedjebacken?
Herr Div. 3
31 dec 2018
0kommentarer
Visa fler nyheter