Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Arlanda IBK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Arlanda IBK.
Arlanda IBK
Följ oss för uppdateringar
Ett samarbete med ett tydligt och gemensamt mål om fortsatt utveckling av innebandyn i Sigtuna kommun.
Arlanda IBK och Rosersbergs IK IB presenterar stolt ett samarbetsavtal, som ger våra barn och ungdomar fantastiska förutsättningar för att utvecklas och spela innebandy, på sin egen hemmaplan i vår kommun.
Under våren har Arlanda IBK och Rosersbergs IK jobbat tillsammans för att skapa möjlighet för ett samarbete klubbarna emellan. Resultatet har blivit ett brett samarbetsavtal i syfte att utveckla kommunens innebandy på alla plan, dvs bredd och spets. Med samarbetet vill vi ge förutsättningar för att så många som möjligt ska kunna spela innebandy så länge som möjligt. En gemensam målbild för klubbarna är att varje enskild spelare ska ges en möjlighet att utvecklas utifrån sin egen kapacitet och vilja.
Den största satsningen blir vårt gemensamma JAS-lag (Juniorallsvenskan) för HJ18 som kommer tränas av två kända innebandyprofiler från Rosersbergs division 1 lag – målvaktsprofilen Kim Kulich samt hemvändaren och SM-guldvinnaren Linus Jämtdal. Vi jobbar just nu för att få in ytterligare några spelare för att spetsa till truppen.
Föreningarna har även samarbete i åldersgrupperna P03/04, P05, P06/07 och på flicksidan.
Vi tror verkligen på vårt samarbete som tagits emot positivt från ledare, spelare och föräldrar runtomkring lagen. Under säsongen kommer ni att möta våra lag under det gemensamma namnet RA 19.
Vi har insett och är övertygade om att samarbete är nyckeln till vidare framgångar!
Kort och sammanfattat om avtalet. Vi vill samarbeta för att:
• våra barn och ungdomar ska kunna fortsätta med innebandyn i sin egen kommun så länge som möjligt
• vi ska ge våra barn och ungdomar stora utvecklingsmöjligheter på hemmaplan
• locka nya innebandyspelare till våra lag och vår kommun
• stärka innebandy som en stor sport i kommunen
Vi ses i hallarna till hösten!
Maria Rosén (Ordförande Rosersbergs IK IB) och Marianne Isoz Henriksson (Vice ordförande Arlanda IBK)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera