Dubbla matcher söndag
Efter drygt en veckas matchuppehåll är det åter dags för ESK att dra på sig matchdräkterna. På söndag är det dubbla matcher som gäller, bägge spelas i Lillåhallen. Förstalaget spelar mot FK Örebro klockan 20:10, och andralaget tar sig an Nyckelby 21:10. För förstalaget gäller det att fortsätta på samma spår och ta ännu en seger, medan det för andralaget gäller att bryta trenden och ta sin första seger. Så boka in en helkväll i Lillåhallen på söndag. Kämpa på, hejja ESK!
Herrar
24 nov 2011
0kommentarer
En vinst och en förlust
ESK spelade två matcher idag, i div.1 mot Sturehov och i trean mot Nora. Matchen mot Nora gick inte som man hade hoppats, storstryk med 3-11. Coach Marcus Johansson summerar matchen," Vi är bra med i första halvlek då det bara står 2-1 och det känns som att vi är på väg att jobba oss in i matchen. Tyvärr tappar vi det i andra halvlek och ju längre tiden går desto mer tappar vi. Spelmässigt var det inte så stor skillnad som siffrorna tyder på, men vi blir alldeles för trötta och slarvar för mycket i våra markeringar. Bäst idag var Henke i målet som inte kan beskyllas för de många målen som trillade in. Även Martin Lidell kämpade på bra, i övrigt är det bara att ta nya tag och komma igen nästa match. Mot Sturehov i ettan var det gladare nyheter matchen slutade med vinst för ESK slutresultatet blev 4-1 till ESKs favör. Johan Nylin och Mohammed Fawaz kommenterar: " En riktig kämpa-instats idag. Skönt att se när alla sliter och jobbar för varandra, en riktig laginsats och det är glädjande. Alla jobbar på bra idag men extra plus ges till Andreas "Trana" Tranquist och Björn "Böna" Andersson. Nämnvärt är också att Lauren gör ett riktigt konstmål. Nya tag för trean och fortsätt såhär är vad som gäller för ettanlaget. Nästa träning söndag kämpa på.
Herrar
16 nov 2011
0kommentarer
4-4 & 5-1
Efter en succén på lördagen blev söndagen lite utav ett bakslag. ESK hade två matcher efter varandra i lillåhallen, i ettan mot Bosna och i trean mot Spartak. Första matchen mot Bosna såg ut att bli en katastrof, Bosna tog ledningen och hade övertaget i första halvlek. Men i andra ryckte ESK upp sig och allas vår Böna spikade igen i målet, i och med det lyckades Ervalla i alla fall få med sig en pinne efter slutresultatet 4-4. Coach Johan Nylin kommenterar matchen, " Det märktes att grabbarna var sega efter gårdagen. Ingen toppenmatch från vår sida, men Bosna är ett bra lag, och med tanke på att vi spelade matcher igår också så får vi vara nöjda med en poäng. " Direkt efter slutsignalen i den matchen var det dags för seriepremiär för ESKs division 3 lag. Spartak stod för motståndet, en match som började bra för ESK, i halvtid hade man 1-1 och det kändes som att ESK hade koll på matchen. Men sedan i andra halvlek föll allt för ESK. Orken försvann och det trillade in några bollar. Coach för dagen Anton Öhrn berättar, " Det märks att vi inte känner varandra så bra i laget. Vi behöver lite tid att spela ihop oss innan vi kan prestera på topp, men det kommer, intentionerna finns och ibland ser det riktigt bra ut. Jag skulle vilja ge Marcus Johansson i målet en extra stjärna idag. Han jobbar på och styr så som en kapten ska. Vi vill också rikta ett särskilt tack till Birre som gjorde sin sista Futsalmatch i ESK-tröjan. Vi hoppas på att återse dig när gräset ligger grönt på Lyckevallen igen." En fantastisk lördag och en godkänd söndag. Nya tag inför derby på onsdag mot Nora för laget i trean i Västra mark 20:10 och för laget i div. 1 är det match mot Sturehov som gäller, 20:45 i Tullängsskolan.
Herrar
13 nov 2011
0kommentarer
41-2 i målskillnad och på´t igen bara!
ESK gav sig iväg på en resa till Motala för att spela den första delen av UFL. Förhoppningarna var höga och stämningen på topp när ett gäng glada gossar packade in sig i bilarna för färden. Väl på plats stod FC Pars för motståndet i den första matchen. Esk visade sig starka och stod upp för varandra och lyckades vinna matchen med 8-1. Sedan fick man några timmars vila innan det var dags för nästa match, FK Elit var motståndarna i denna match. FK Elit hade inte mycket att säga till om utan ESK vann med 33-1. Men ingen rast och ingen ro! Redan Söndag den 13:e är det dags igen. Två matcher i Lillåhallen, först spelar man i futsalettan mot FK Bosna Kl 20:10 och sedan är det dags för ESKs seriepremiär i futsaltrean när man ställs emot Spartak Örebro FC en timme senare nämligen 21:10. Stort grattis till segrarna idag och ett minst lika stort lycka till i matcherna imorgon, söndag.
Herrar
13 nov 2011
0kommentarer
Referat: IF Eker - Ervalla SK
IF Eker - Ervalla SK 5-7 (1-4) Mål av: Husse 2, Anderson 2, Måns 1, Martin 1 & Elias 1.
Herrar
6 nov 2011
0kommentarer
Visa fler nyheter