Träningsrapport 30/3
DRT:s träningsläger på hemmaplan avslutades med ett nytt rekord, 20st tränings sugna ungdomar samlades vid simhallen. Roligt var det att gamle vännen Hans Rabe dök upp och att Tina så snabbt tog svåra pinne två, bra jobbat. DRT:s rekord trupp: Tina, Linn (B), Anneli, Annika, Cathrine, Kicki, Hans, Jonte, Juve, Magnus, Dala, Mats (da), Mats (A), Fredrik, Stefan, Ulf (B), Bengt-Olof, Per, Martin och Calle. Backträning i Fors var dagens mumsbit, Munthers-backe är en härlig lång löpning som avslutas med ett stup att klättra uppför. Detta gånger 2 eller gånger 4 om man hade mycket spring i bena, riktigt skönt och naturligtvis skötte sig alla exemplariskt. Med extra plus till Annika för hennes avslutande spurt. Där var det nära backen fick byta namn, beröm! Måste också nämna Johan som var härligt pigg i backen, imponerande! Dagens stora hedersomnämnande delas mellan Stefan, för han på ett sådant bra sätt arrangerat träningsläger på hemmaplan, strålande Stefan du kan ha skapat en tradition och Kicki för hon var så söt som Påsk-kärring, nice! Kanske även det en blivande tradition? Nästa vecka blir det lördagsträning vid St Iglakärn med provlöpning av söndagens banor välj mellan 5 & 10 km. Vi syns 8:45 vid ”kärret” ev finns vak för bad! Festkommittén hälsar: Glöm ej anmäla er till Vårfesten/träffen (27/4) i gästboken, välkomna! Bunny Run
Löpning
30 mar 2013
0kommentarer
Träningsläger på hemmaplan (dag2 & 3)
Dag 2 av träningslägret avslutad 7 st atleter inledde dagen med cirkelgym mellan kl 12 - 13 där vi fick instruktioner av Kicki. Det var tur. För ibland var vi några som satt bakofram på maskinerna. Undrar vad vi gjorde igår? Tack Kicki! Detta följdes av en fika där vi fick smaka på Linns P fantastiska hemlagade energibars. Snyggt förpackade var de också med DRT etikett på. Dagens hedersomnämnade har aldrig varit så solkart - tack Linn! Därefter var vi några som fortsatte med spinningpass bas. Kan rekommenderas. Svetten rann. Som någon sa under dagen "här känner jag mig hemma". tror att många av atleterna har hittat ett bra ställe för träna annat än löpning (ja det finns det med iof). Resten av dag 2 fick därefter tillbringas fritt - hopp och lek. I morgon Påskafton ses vi vid simhallen klockan 08.45 för den vanliga löpningen som avslutar träningslägret! Kommer någon utklädd till påskkärring/gubbe? Vi ses! ::
Löpning
29 mar 2013
0kommentarer
Träningsläger på hemmaplan (dag1 och 2)
Friskis och Svettis kl 11.45 Långfredagen 29 mars Dag 1 av träningslägret är avslutad. Klockan är 12 och allt är lugnt. Dag 2 börjar efter nattvilan :-) 8 atleter slöt upp vid Forsgläntan med mycket spring i benen. Det syntes lång väg att de väntat på tillfälle att sträcka ut. Stadsrundan stod på schemat: Fors - Tölö - Hede - Varla - Allén - Fors. Generösa som vi är bjöd vi också på syner som oranga damer och herrrar som i stadsmiljö kör styrketräning i form av utfall. Ett gott skratt förlänger livet och många voro de nu som leva längre. Därefter följde bastu och softning. En välförtjänt after work avnjöts på kvällen på The Square där fler atleter anslöt. Under kvällen avhandlades diverse spörsmål som alla bäst lämpar sig för att inte återges enligt tesen "What happens in the pub, stays in the pub". I dag träffas vi kl 11.45 på Friskis och Svettis. Är du inte medlem så löser vi det på plats (ett antal av oss har årskort och då kan vi ta med gäster). Tanken är att vi börjar med cirkelgym eller ett besök i gymmer vid 12 snåret. Därefter är vi några som bokat in oss på spinning bas passet kl 13.30. Vill du vara med där måste du ringa till F&S och boka plats. Kanske avslutar vi även dag 2 av träningslägret på kvällen gemensamt. Vem vet? Man får så bra ideér när man tränar. För den som undrar så kommer dag 3 av träningslägret att gå av stapeln klockan 08.45 vid simhallen. Löpning står som brukligt på schemat detta klockslag. Vi ses! ::
Löpning
29 mar 2013
0kommentarer
Dag2 forts
Friskis och Svettis kl 11.45 Långfredagen 29 mars Dag 1 av träningslägret är avslutad. Klockan är 12 och allt är lugnt. Dag 2 börjar efter nattvilan :-) 8 atleter slöt upp vid Forsgläntan med mycket spring i benen. Det syntes lång väg att de väntat på tillfälle att sträcka ut. Stadsrundan stod på schemat: Fors - Tölö - Hede - Varla - Allén - Fors. Generösa som vi är bjöd vi också på syner som oranga damer och herrrar som i stadsmiljö kör styrketräning i form av utfall. Ett gott skratt förlänger livet och många voro de nu som leva längre. Därefter följde bastu och softning. En välförtjänt after work avnjöts på kvällen på The Square där fler atleter anslöt. Under kvällen avhandlades diverse spörsmål som alla bäst lämpar sig för att inte återges enligt tesen "What happens in the pub, stays in the pub". I morgon träffas vi kl 11.45 på Friskis och Svettis. Är du inte medlem så löser vi det på plats (ett antal av oss har årskort och då kan vi ta med gäster). Tanken är att vi börjar med cirkelgym eller ett besök i gymmer vid 12 snåret. Därefter är vi några som bokat in oss på spinning bas passet kl 13.30. Vill du vara med där måste du ringa till F&S och boka plats. Kanske avslutar vi även dag 2 av träningslägret på kvällen gemensamt. Vem vet? Man får så bra ideér när man tränar. För den som undrar så kommer dag 3 av träningslägret att gå av stapeln klockan 08.45 vid simhallen. Löpning står som brukligt på schemat detta klockslag. Vi ses!
Löpning
29 mar 2013
0kommentarer
Dag 2
Dag 2 på vår tränings helg blir 11:45 på FoS'is vi löser det för icke medlemmar ! Välkomna!
Löpning
28 mar 2013
0kommentarer
7/4 Iglatjärns terränglopp
(Alla hänger ju inte på Facebook) :-) Stöd en god sak och njut av lite härlig löpning samtidigt! Helena arrangerar loppet alla pengar går direkt till barncancerfonden, start 11:00 vid bryggan vid Stora Iglatjärn. Finns 3st distanser 5, 10 och 15 km. Är man sugen så kontakta Helena och anmäl er! Kostar 100:- betalas till Helena innan starten. Kommer ev finnas fika att köpa. Vi syns ::
Löpning
28 mar 2013
0kommentarer
Halmstad blir Kungsbacka!
Halmstad - Nej. Kungsbacka - Ja! Träningslägret i Halmstad är inställt. Vattnet går inte att koppla på. Vi kör träningslägret på hemmaplan istället. Löpträning, styrka, bastu, middag och tjöt. Låter det kul? Vi samlas i Forsgläntan kl 15.00 på torsdag för en löprunda där vi ibland stannar till och kör styrka. För de som vill kan vi sedan basta i Klarinettvägens samfällighetslokal och därefter käkar vi middag på restaurang. Aktiviteter för fredag och lördag kommer vi överens om under torsdagen. För de som vill vara med på enstaka pass/aktiviteter kan ni nå mig (Stefan) på tel 0768431322. Info kommer här också!
Löpning
26 mar 2013
0kommentarer
Rekordslakt i Frihamnen.
Första DRT kvinnan under 50 min blev Linn som trots den senaste tidens sjukdomar och skador dansade fram på lätta fötter, tiden blev fina 49.31. Fantastiskt bra gjort! Mycket spännande var slaget mellan far och son Berg, Junior var halva minuten förre Senior, tiderna var också här långt under DRT’s klubbrekord, 40:49 på Jonatan, 41:16 på Fredrik, riktiga toptider, stort grattis och grymt bra! (Snart dags för en sub 40 tid?) Rasmus gjorde debut som tävlingslöpare och slog till med en jättebra tid, 49:17, snart är han förbi pappa, som även han (Mats) visa att han ligger bra till inför säsongen på snabba 44:27. Med beröm godkänt för samtliga DRT:are, riktigt kul! Summa 23st pinnar utdelade i helgen, det ser bra ut! Juniorer ni är välkomna på lördags löpningarna också (i fall ni är osäkra)! :-) Uppdaterade och utökade klubbrekord (hör av er om något är fel) ::
Löpning
25 mar 2013
0kommentarer
Träningsrapport 23/3
Med sol och press i ryggen satte DRT ett nytt deltagar rekord i dag, Stefan rapporterar: "Rekord! 18 glada atleter samlades i Forsgläntan för att gemensamt avnjuta den strålande morgonen. Medieintresset har gjort sitt och idag kunde vi välkomna tre nya rekryter: Tina, Kaj och Staffan. Välkomna! Övriga på rundan var Peo, Helena, Ulf B, Linn B, Bengt Olof, Annika, Cathrine, Anneli, Martin, Magnus, Lars, Juve, Jonte, Marcus J och Stefan. Vägvalet blev den gamla hederliga rundan mot Gåsevadholm. Atleterna delade upp sig så att en längre (ca 12 km) och en mellan (ca 9,5km) och en kortare (ca 7,5km) avverkades mellan 1h07min och 58min. På de två sistnämnda sträckorna höll Annika i en del intervallpass. Dagens hedersomnämnande går till Peo som nu har varit med tre gånger i sträck. Extra roligt att se och vi hoppas på fler på ”raken”. Extra hedersomnämnande får Helena som sett till så att en cykel hålls igång under F&S ”Spin of Hope”. Kanske är liknande aktiviteter något för DRT i framtiden? Om nu hjul- och skidsektionen skapas. Något vi får tjöta om. Till ovanstående ska tilläggas att några av atleterna istället tog sig en promenad. Starkt gjort tycker vi det var av Tina att försvara familjens färger när nu Mats låg hemma och vilade benen inför Göteborgsvarvets seedningslopp i morgon. Extra kul också att se att Cathrine är väg tillbaka. Det går ihärdiga rykten om att många var ledsna för att de inte kunde vara med oss denna underbara lördagsmorgon där solens strålar smekte oss över kinderna och fåglarna kvittrade. Vi skickar därför en extra tanke till de som ligger sjuka eller skadade hemma och hoppas på snart tillfrisknande. Nästa vecka finns det eventuellt fler sätt att få pinnar på. Dels gäller naturligtvis 08.45 i Kungsbacka som vanligt (plats kommer på hemsidan) eller så följer man med på träningslägret till Halmstad. Läs mer om detta på hemsidan och Facebook. Avslutningsvis säger vi lycka till på seedningsloppet till Mats, Fredrik, Jonathan (Berg jr) och Linn P som springer för DRT. Springer gör de på ”City Race Arena” där bl.a. biltävlingar brukar hållas. Enligt väderprognosen blir det soligt, några plusgrader och måttlig vind. Finns alltså goda förutsättningar för bra resultat. Vi håller tummarna. The more the merrier" Som sagt mer pinnar delas ut på Hisingen i morgon, kompletteringar kommer här! Nästa helg blir det samling på lördag vid simhallen 8:45 och om allt funkar även 8:45 i Tjuvahålan (Tylösand) samma tid lördag! Cool to run! ::
Löpning
23 mar 2013
0kommentarer
Tröjer klara!!
Följande finns att hämta vid Fors på lördag! Linn (B) 2st L – Dam Linn (P) 1st L – Dam Johanna 1st M – Dam Cathrine 1st M - Dam Magnus (W) 1st M – Herr Jonte 1st M – Herr + 1st S – Herr Stefan 1st XL – Herr (Calle betalar) Anneli 1st L - Dam Lars 1st M - Herr Kostnaden blev 135:- Så mycket "good looking" för så lite pengar ;-) ::
Löpning
21 mar 2013
0kommentarer
Visa fler nyheter