Matchen mot Sunnersta
Idag var det match mot Sunnersta på ett härligt soligt Graneberg. En fantastisk dag för fotboll. Det blev ju en otroligt händelserik match. Vi började lite trevande i 1:a perioden med några mål bakåt, efter skickligt spel av Sunnersta. Tjejerna knöt då verkligen näven och visade kämpaglöd. Och då började också fyrverkeriet, med aggresivare försvar o hungrigt anfall. Våra fantastiska tjejer tog över mer o mer o i sista perioden ägde vi spelet. Vi har nog aldrig haft så många avslut och det blev då också ett helt gäng mål. Verkligen kul! Det märks att vi tränat avslut på träningarna på sistone. Och det mot ett gäng som vi förra året hade svårt för - utveckling. Till slut så förtjänar även ni föräldrar som var där beröm - en bra hejaklack som sportsligt hejade på hela LAGET (och inte individuella spelare). Ni fick beröm från neutrala åskådare. Forza DIF F12! Med sol i sinne, Tränarna
F2012
15 maj 2022
1kommentar
Overaller - sponsorer
Hej, Som bestämt på årsmötet skall vi försöka fixa overaller till tjejerna (träningsbyxor och tröja). Kostnaden per overall är cirka 800:-. Vi vill få ner den kostnaden genom att få in ett gäng sponsorer till laget. För att det skall vara någon vits med en sponsor (då det kostar att trycka sponsorns logga) är minsta bidrag 5,000, och allt över det är toppen. Ett bidrag på 10,000 vore magiskt. Så, nu är det bara för er att sätta igång och oblygt fråga er arbetsgivare, kompis, granne, släktning, stammis-restaurang etc etc om de kan bidra på något sätt - de flesta är ju trots allt anställda någonstans, driver eget eller känner någon som har ett företag. När ni fått napp skriver ni det i kommentarsfältet nedan. Uppsidan för sponsorerna är att de stöttar uppsalas bästa och finaste LAG, och som om inte det var nog så ordnar vi ett fint och inramat lagfoto åt dem med en "Tack för stödet"-text som de kan sätta upp på kontorets hedersplats. Ju större bidrag desto bättre placering på overallen. Vid lika belopp gäller som huvudregel att den som kom först får bäst placering, men även praktiska skäl som storlek på loggan vs tillgängligt utrymme kan avgöra. Frågor? Bara att kontakta mig på 070-3377537. Heja heja!! Mvh Peter
F2012
12 maj 2022
5kommentarer
Laguttagning - matchen söndag 15/5
Hej, Nedan finner ni lagen till söndagens bortamatch mot Sunnersta på Granebergs IP, vackert belägen vid Mälarens strand. Får ni förhinder meddelar ni ansvarig ledare omedelbart så kan denne lägga ut en kommentar här om att reserv önskas. Ni som får ansvar för tvätt eller matchvärd: se info längst ned i detta mail. Väldigt viktigt att tröjorna lämnas tillbaka så snart som möjligt efter tvätt då de används varje helg. --- DIF F12 – Fotbollspropaganda!!! --- Match: Sunnersta AIF F2012 Svart - Danmarks IF F2012 Dag och plats: Söndag 15/5, Granebergs IP Matchstart:, kl 10:00 Samlingstid och plats: Granebergs IP kl 0915 Ansvarig ledare (kontaktas vid frågor, förhinder etc): David – tel: 070-546 5026 Assisterande ledare: Andreas Spelare: Agnes Åberg, Alexine Nilsson Cureau, Amanda Brodin (Tvättansvarig*), Ebba Aastrup, Ellen Krantz, Enya Tilly, Moa Göthe, Moa Schönberg, Selma Jornefelt, Silja Karonen Som tidigare meddelats tar vi ut tio spelare per match så det blir tyvärr några som får stå över denna gång, förslagsvis kommer de och hejar på sina kompisar istället. Alla kommer att få avstå några matcher under säsongen, men vi ser till att alla får spela så lika antal matcher det går (givet att man anmäler sig, såklart). ----- Information om uppgifter: Vi försöker att dela ut arbetet bland dem utan andra sysslor / uppgifter i laget så alla får tvätta lika många gånger, detsamma med matchvärd. * Notera uppgift "Tvättansvarig". Tvättansvarig samlar in använda tröjor, tvättar dem och ser till att de lämnas till en ledare nästa träning (VIKTIGT). Tvätta tröjorna i 40 grader med avigsidan ut, med tvättmedel utan blekmedel och sköljmedel, och utan att torktumla - då håller de hela säsongen :-). Kan ni inte utföra uppgiften får ni delegera till någon annan, men det är ni som är ansvariga för att den utförs. Meddela ansvarig ledare vem ni delegerat till. ** Notera uppgift ”Matchvärd”. Information finns i dokumentet ”Matchvärd – uppgift och instruktioner” som återfinns på Laget.se under Mer / Dokument / Matchvärd. Matchvärd samlas samtidigt som laget och får matchvärdsväst av ansvarig ledare. Formellt skall man vara två matchvärdar, men för att inte betunga onödigt många med uppgifter så utser vi en person – denne får sedan utse någon medhjälpare efter tycke och behov.
F2012
12 maj 2022
6kommentarer
Förälder till planeringsgruppen för DIF-dagen
Hej! Påminnelse! DIF önskar föräldrar som kan ingå i planeringsgruppen för årets DIF-dag. Vi behöver ge ett svar senast imorgon den 8/5. Pojkar 2012 har inkommit med en förälderrepresentant, så även vi bör ställa upp med fanbärare för F2012! Andreas
F2012
7 maj 2022
0kommentarer
Laguttagning - matchen söndag 8/5
Hej, Nedan finner ni lagen till söndagens hemmapremiär. Äntligen är det dags att spela på Danelid, dock blir matchen på Trekanten / träningsplanerna då ordinarie matchplan inte är färdig än. Som tidigare meddelats tar vi ut tio spelare per match så det blir tyvärr några som får stå över denna gång, förslagsvis kommer de och hejar på sina kompisar istället. Alla kommer att få avstå några matcher under säsongen, men vi ser till att alla får spela så lika antal matcher det går (givet att man anmäler sig, såklart). Får ni förhinder meddelar ni ansvarig ledare omedelbart så kan denne lägga ut en kommentar här om att reserv önskas. Ni som får ansvar för tvätt eller matchvärd: se info längst ned i detta mail. Väldigt viktigt att tröjorna lämnas tillbaka så snart som möjligt efter tvätt då de används varje helg. --- DIF F12 – Dansk dynamit!!! --- Match: Danmarks IF - Rasbo IK F10/13 Dag och plats: Söndag 8/5, Danelid C-yta (Trekanten) Matchstart:, kl 10:00 Samlingstid och plats: 9:15 vid Trekanten på Danelid Ansvarig ledare (kontaktas vid frågor, förhinder etc): Stina – tel: 072-712 0884 Assisterande ledare: Johan Spelare: Agnes Åberg, Alice A Elmgren (Tvättansvarig*), Elisa Kheder, Elise Grandér, Hilda Lundquist, Joara Råbock (Matchvärd*), Joline Örnberg, Julia Lönnqvist, Moa Schönberg, Selma Jornefelt ----- Information om uppgifter: Vi försöker att dela ut arbetet bland dem utan andra sysslor / uppgifter i laget så alla får tvätta lika många gånger, detsamma med matchvärd. * Notera uppgift "Tvättansvarig". Tvättansvarig samlar in använda tröjor, tvättar dem och ser till att de lämnas till en ledare nästa träning (VIKTIGT). Tvätta tröjorna i 40 grader med avigsidan ut, med tvättmedel utan blekmedel och sköljmedel, och utan att torktumla - då håller de hela säsongen :-). Kan ni inte utföra uppgiften får ni delegera till någon annan, men det är ni som är ansvariga för att den utförs. Meddela ansvarig ledare vem ni delegerat till. ** Notera uppgift ”Matchvärd”. Information finns i dokumentet ”Matchvärd – uppgift och instruktioner” som återfinns på Laget.se under Mer / Dokument / Matchvärd. Matchvärd samlas samtidigt som laget och får matchvärdsväst av ansvarig ledare. Formellt skall man vara två matchvärdar, men för att inte betunga onödigt många med uppgifter så utser vi en person – denne får sedan utse någon medhjälpare efter tycke och behov.
F2012
5 maj 2022
4kommentarer
Lördagsträning 7/5 inställd
Hej, Träningen på lördag inställd. Nästa träning tisdag 10/5.
F2012
5 maj 2022
0kommentarer
Nya träningstider från och med nästa vecka (tis 10/5)
Hej, Nu har vi fått klart att trekanten är redo för träningar och att vi kan börja träna på gräs från och med nästa vecka. Vi kommer fortsättningsvis träna enligt tidigare informerat på föräldramötet dvs:, tisdagar och torsdagar 18:15-19:30. Enligt schemat har vi tilldelats planen C7:1 som är den yta som ligger närmast Danelid/Tegelbruket, dvs längst ned i högra hörnet om man står på parkeringen och tittar mot planen. Välkomna!
F2012
5 maj 2022
0kommentarer
Lagrepresentant för DIF-dagen och planering
Hej! Vårt lag har nu tagit klivet upp till 7-7. Detta innebär även att vi har lagplikter för just 7-7 i vilket DIF-dagen är en del. Vi behöver får fram en kandidat som kan ingå i planeringsgruppen för DIF-dagen. F och P2010 redan bidrar med varsina ledamöter. Kommentera i kommentarsfältet som form av handuppräckning! Senast 8 maj behövs svar.
F2012
1 maj 2022
0kommentarer
Laguttagning - matchen söndag 1/5
Hej, Nedan finner ni lagen till söndagens seriepremiär. Först måste jag dock tyvärr börja med att vara lite surgubbe. Till dagens träning kom endast tre av tolv tjejer i tid, det är rent av uselt. Vi har en samlingstid och den gäller. Samlingen syftar till att tjejerna ska få en stund att ”landa”, ställa om fokus till fotboll och få en dragning av vad som skall ske. Flera av spelarna behöver få den dragningen för att trivas och veta vad som förväntas av dem. För varje tjej som dimper in sent får vi börja om med informationen igen och koncentrationen flyttas från samlingen till den som kommer för sent. Det är mer än tillåtet att komma en stund innan samlingstiden och börja leka med fotbollar, snacka med kompisar etc. Så, nu ska jag sluta gnälla. Uppåt, framåt! :-) Som tidigare meddelats tar vi ut tio spelare till match. Fler spelare än så leder bara till att det blir svårt att komma in i matchen och en massa tid på avbytarbänken. Till denna första match har vi tagit ut dem med högst träningsnärvaro i år. De som fick stå över denna gång har första tjing på nästa match. Får ni förhinder meddelar ni ansvarig ledare omedelbart så kan denne lägga ut en kommentar här om att reserv önskas. Ni som får ansvar för tvätt eller matchvärd: se info längst ned i detta mail. Väldigt viktigt att tröjorna lämnas tillbaka så snart som möjligt efter tvätt då de används varje helg. --- DIF F12 – Bästa tjejerna, bästa laget!!! --- Match: SK Iron – Danmarks IF Dag och plats: Söndag 1/5, Tiundaskolans konstgräsplan Matchstart:, kl 18:30 Samlingstid och plats: Kl 17:50 vid konstgräsplanen Ansvarig ledare (kontaktas vid frågor, förhinder etc): Andreas – tel: 070-9622050 Assisterande ledare: David Spelare: Agnes Westman, Ebba Aastrup, Elisa Kheder, Ellen Krantz (Tvättansvarig*), Enya Tilly, Hilda Lundquist, Joline Örnberg, Julia Lönnqvist, Moa Göthe, Silja Karonen ----- Information om uppgifter: Vi försöker att dela ut arbetet bland dem utan andra sysslor / uppgifter i laget så alla får tvätta lika många gånger, detsamma med matchvärd. * Notera uppgift "Tvättansvarig". Tvättansvarig samlar in använda tröjor, tvättar dem och ser till att de lämnas till en ledare nästa träning (VIKTIGT). Tvätta tröjorna i 40 grader med avigsidan ut, med tvättmedel utan blekmedel och sköljmedel, och utan att torktumla - då håller de hela säsongen :-). Kan ni inte utföra uppgiften får ni delegera till någon annan, men det är ni som är ansvariga för att den utförs. Meddela ansvarig ledare vem ni delegerat till. ** Notera uppgift ”Matchvärd”. Information finns i dokumentet ”Matchvärd – uppgift och instruktioner” som återfinns på Laget.se under Mer / Dokument / Matchvärd. Matchvärd samlas samtidigt som laget och får matchvärdsväst av ansvarig ledare. Formellt skall man vara två matchvärdar, men för att inte betunga onödigt många med uppgifter så utser vi en person – denne får sedan utse någon medhjälpare efter tycke och behov.
F2012
28 apr 2022
7kommentarer
Ingen träning lördag 30/4
Kommunens hallar är stängda på lördag pga valborg så ingen träning då. Men vi vi kör som vanligt imorgon torsdag och så seriepremiär på söndag:-)
F2012
27 apr 2022
0kommentarer
Visa fler nyheter