Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Simperon A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Simperon A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
BK Simperon kan idag med glädje hälsa nyförvärv nummer 2 välkommen till föreningen.
Det handlar om ingen mindre än Simon Nurme, senast i IFK Mariehamn i den finska högstaligan som från och med idag (15/12) är spelklar för BK Simperon.
Vi träffade Simon idag och passade då på att ställa några frågor.
Vad var det som fick dig att välja BK Simperon?
- Känns som om det var det rätta steget i karriären samt att det känns som om det är en klubb som har något spännande på gång. Sen när jag pratade med sportchefen i föreningen så gav han ett väldigt bra intryck av laget och hans filosofi på hur en klubb ska bedrivas.
Sen när ordförande la fram erbjudandet så var det ingen tvekan om att skriva på!
Hur omtalat är BK Simperon i finland?
- Under min tid på Åland så fick jag höra lite var stans att Simperon var ett lag att räkna med. Sen har intresset ökat då klubben blev omnämnd i Ålands tidning.
Med tanke på att vi använde oss av 6 stycken målvakter förra säsongen, hur ser du på konkurrenssituationen sett till att du i mångt och mycket är att betrakta som en breddvärvning?
- Det är ovanligt många målvakter att använda sig av men så länge som laget vinner så är det lugnt. Sen är det ju fria byten så vi kan gå runt på alla målvakter så ingen behöver bli trött eller ensam på plan.
Men sen är det upp till tränaren att sätta laget. Sån rövslickare jag är så spelar jag där tränaren vill att jag ska spela!
Vad kan du bidra med i BK Simperon?
- Tror att jag kan bidra med entusiasm, vilja o lycka. Så mig kan tränare alltid räkna med. Jag står bakom honom i vått o tort.
Hur lång tror du att BK Simperons hemmasvit med idel segrar sedan föreningen grundades kommer att bli?
- The sky is the limit!
Till sist, vad har du för hälsning till fansen med André Brink i spetsen inför kommande säsong?
- Tillsammans är vi starka! Att ha fans som alltid leverar får en att alltid ge mer o André verkar vara en härlig eldsjäl som alltid finns vid lagets sida! Du gör oss starkare!
De klubbar Simon tidigare repersenterat på A-lagsnivå är:
Laxå IF, Degerfors IF, Syrianska FC, Örebro SK och IFK Mariehamn.
Vi hälsar Simon varmt välkommen till BK Simperon och hoppas att han kan hjälpa föreningen till nya framgångar.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera