Fotbollssäsongen 2026
Då har det blivit 2026 och dags att börja ladda för en ny fotbollssäsong! Även om det känns långt borta med gröna gräsmattor och fotboll så behöver vi börja planera för säsongen. Vi skickar ut en kallelse till säsongen för att veta hur många tjejer vi kan bli. Svara på kallelsen senast 18/1 så kan vi ledare gå vidare med planeringen. I nuläget har vi inte fått besked om träningstider m.m., men så snart vi vet så kommer info här på laget.se. Har ni andra frågor eller funderingar så hör av er!
F-13
9 jan
0kommentarer
Inbjudan till inspirationsträning
Inbjudan har kommit till tjejerna till inspirationsträning. Läs mer i dokumentet där även länk till anmälan finns: https://1drv.ms/w/c/200af91f39d7d5ea/EZqCyEvGaX9NrTxZX05ASRABXVsWgHpz644jc4HS_cCoNA
F-13
8 okt 2025
0kommentarer
Säsongen 2025 slut…
.. och vilket bra slut det blev! Nervösa tjejer med en stark vilja att visa vart skåpet ska stå, mötte Skövde KIK i lördags. Tveksam start och underläge vändes till superfin fotboll och vinst. Tyder på starkt psyke och en vilja att aldrig ge upp! Söndagen avslutade med en bra match där mycket stämde men inte allt. Oavgjort mot BK Trix där känslorna var ”all over the place”. Nu har vi avslutat med gött snack och pizza! Inför nästa säsong när vi går upp till spel 9 mot 9 på större plan där vi kommer bli lite mer fasta i våra positioner, även om viss rotation kommer fortsätta för spelförståelsen, så vore det bra att förbereda tjejerna på några saker. Snacka om det där hemma, så önskar vi få in svar och tankar inför uppstarten våren 2026, men vi påminner om det då! - Kommer du fortsätta 2026? - Favoritplats på planen? - Vad är just du bra på? - Vad vill du utveckla som spelare? - Finns det saker som du stör dig på i laget? - Varför vill man spela i vårt lag? - Kan vi ledare ändra på något? - Vill du som förälder påverka något? - Det kommer bli mer fys (löpning+styrka) för att kunna spela 9mot9. Förbered dig på det. - Vi ska ha roligt, men fokus på träningarna måste bli bättre. För allas trivsel. - Deltagande och aktivt deltagande kommer nu ge effekter på speltid vid match i större omfattning. Träning ger mer ork oaktat sport som bedrivs. - Vi kommer i tid och är förberedda för träning. Vatten med, skor/benskydd på, håret uppsatt, smycken av. Funkar ok, men inte helt. - Vi är anmälda till match/träning i laget.se och blir det förändring så hör man av sig. Syftet är att kunna planera träning/matcher. Funkar över lag bra, men förbättringspotential finnes. Vi hoppas att alla kör på minst ett år till, för de är ett grymt gäng som kommit långt under detta året. Nya spelare tillkom i våras och gruppdynamiken har sats på prov, men så smärtfritt det gått!!! De blev snabbt ett gött gäng som levererar på planen och som trivs ihop! Ha en fortsatt fin höst med andra skojiga sporter och aktiviteter, så hörs vi framåt våren! Tack för en härlig säsong!
F-13
28 sep 2025
7kommentarer
Visa fler nyheter