Två träningar innan sommaruppehåll
Hej! Full fart idag på sanden, superkul 😊 Nu på lördag 12/6 kl 15-16 kommer vi köra en extra beachhandbollsträning. Under tiden spelar de äldre tjejlagen i föreningen en liten intern minicup, så efter träningen kan man hänga kvar lite om man vill och titta lite på de äldre tjejerna. Sen nästa måndag 14/6 vanliga tiden 16:15 - 17:15 kör vi en avslutningsträning innan vi tar sommaruppehåll.
F 12/13 Handboll
7 jun 2021
4kommentarer
Uteträning
Hej! Fr.o.m. nu kommer vi börja träna utomhus på måndagar. Vi kör samma tid som vi gjort inne (16:15 - 17:15) och samlas vid klubbstugan bakom hallen. Då vi har 4 fina beachhandbollsplaner här i Vintrosa kommer vi såklart vara mycket på dem och lära oss den roliga och fartfyllda sporten beachhandboll som påminner mycket om vanlig handboll men som har lite andra regler och spelsätt. Vi kommer även ha andra lekar/aktiviteter på den stora ytan med gräs, grus, asfalt. Så bra om de till varje gång har bra skor att springa i ute. Sen på sanden är man barfota, men går även bra att ha på sig strumpor (som ni inte är så rädda om!), kan vara skönt om det är lite kallare.
F 12/13 Handboll
19 maj 2021
6kommentarer
Information
Hej på er! Det börjar bli vår ute och i en normal handbollssäsong med poolspel och cuper innebär det att säsongen börjar gå mot sitt slut. Vi tänker att vi ändå kör vidare ett tag till, men lite mindre och i liten annan form. Lördagstiden som vi fått som extratid kör vi sista gången i morgon (10/4), sen blir det inga mer lördagsträningar framöver. Måndagstiden har vi kvar och fortsätter träna. Dock kommer vi, när det blir lite varmare, att börja vara ute och utnyttja våra fina beachhandbolls-planer vi har i Vintrosa. Återkommer när det blir dags för det. Vi planerar även att ha någon annan uteaktivitet med t.ex. korvgrillning eller liknande framöver! Måste även passa på att berätta om vilka enorma framsteg tjejerna gjort. Ni får ju tyvärr inte vara med och se deras utveckling, men de har blivit så bollsäkra och förstår verkligen spelet. På träningen i måndags blev både jag och Madde helt förstummade när vi spelade match. Fantastiskt passningsspel, bra skott och imponerande målvaktsspel!
F 12/13 Handboll
9 apr 2021
5kommentarer
Träningar påskveckan
Hej, Vi kommer inte köra några lördagsträningar de två nästkommande lördagarna (27/3 och 3/4). Måndagsträningarna kör vi dock som vanligt både 29/3 och 5/4. Kalendern här på laget.se är uppdaterad och gäller.
F 12/13 Handboll
24 mar 2021
0kommentarer
Lördagsträningar
Hej på er! Nu på lördag (27/2) kör vi träning för de som är hemma kl 11:00 - 12:00. Sen är vi tränare upptagna med annat två lördagar i rad, så 6/3 och 13/3 är träningarna inställda. Våra vanliga måndagsträningar kör vi på som vanligt! Tjejerna pratar så mycket om att spela matcher mot andra lag, men vi får ha tålamod och träna på tills det lugnat ner sig i samhället. Ha ett fortsatt fint sportlov allihopa!
F 12/13 Handboll
25 feb 2021
1kommentar
Visa fler nyheter