Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vintrosa IS P 09/10 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vintrosa IS P 09/10 Innebandy.
P 09/10 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Se nedan vi fick idag. Det kommer alltså inte vara några matcher under denna period. Vi fortsätter träna tills vi hör något annat från klubb eller förbund.
Örebro Län har idag fått skärpta restriktionerna för att minska den ökande smittspridningen av Coronaviruset.
Med anledning av detta har Örebro Läns Innebandyförbund i samråd med Svenska Innebandyförbundet,
Riksidrottsförbundet, Folkhälsomyndigheten beslutat följande för
perioden 3:e november till och med den 24:e november 2020.
1. Samtliga innebandymatcher skjuts upp för föreningar inom Örebro län.
Det gäller matcher där minst ett av lagen tillhör Örebro län och som administreras av Örebro Läns
innebandyförbund eller Västmanlands Innebandyförbund. Matcher arrangerade av Svenska Innebandyförbundet
läs https://innebandy.se/inlagg/lista/information-om-sibf-s-tavlingsverksamhet-i-orebros-hallands-ochjonkopings-lan/ . Vi gör detta som en följd av de lokala restriktioner som införts.
2. Kan vi träna under denna period?
Var och en bör avstå från träning detta gäller ej barn och ungdomar födda 2005 eller senare.
All verksamhet måste vidta extra försiktighetsåtgärder, undvika trängsel, hålla distans, byta om hemma, god
hygien och självklart stanna hemma om man har minsta sjukdomssymtom. Föräldrar skall i möjligaste mån inte
vistas inom idrottsanläggningen. Vuxna ska om möjligt bara skjutsa sina egna barn och i seniorlag är det att
föredra om var och en åker till och från träning på egen hand.
Örebro Läns Innebandyförbund uppmanar föreningar, ledare, utövare, domare och inte minst föräldrar att göra
kloka val för att minska risken för smittspridning.
Var och en bör om möjligt, undvika att ha fysisk kontakt med andra personer än de som man bor tillsammans
med. Det är således viktigt att vi alla tar vårt ansvar och säkerställer att, utöver allmänna råd och
rekommendationer, säkerställer efterlevnad av verksamhetsprotokoll.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera