Referat: Unbyns IF - Vittjärvs IK
Säsongens första tävlingsmatch spelades på lördagen mot Vittjärv. Vi hade många borta och hade verkligen behövt ett par spelare till. Vittjärv hade iofs inte många fler. Vi ställde upp med Pälle i mål (kul efter några år). Humlan, Blurk, Aidan och John i backlinjen. Simon och Lars på mitten med Wallin framför. Linus, Martin och Jens framåt. Andreas och Mats avbytare. Matchen började med att Vittjärv hade initiativet under första 10 minuterna, doch utan att skapa speciellt farliga chanser. Sen tog vi över tillställningen totalt under resten av halvleken och skapar en hel del bra chanser. Martin kommer igenom och skjuter varvid bollen dansar lite på mållinjen. Linus har ett par bra raider på sin kant och spelar in bollen ett par gånger. Här borde vi haft ledningen. I andra kommer dom ut bättre och vi blir lite passiva. Tyvärr kan dom göra 0-1 på ett flipper i målområdet (skenben och in typ). Vi kommer inte upp i samma standard, utan överarbetar lite i onödan istället för att låta bollen gå. Med 20 kvar kan dom göra 0-2 i misstänkt offsideposition. Vi försöker skapa lite chanser men saknar det lilla sista. Några halvchanser klarar vi av, men inget mål tyvärr. Eftersom det var Lilla Coop så följde straffar. Wallin, Aidan och Simon la in sina och eftersom Pälle tog alla så vann vi den delen. Fortsatt en hel del positivt i spelet ute på mittplanen där speciellt Simon får extraplus. Backlinjen sköter sig bra och Blurk och Aidan blir alltmer samspelta. Pälle bra, med extraplus i straffläggningen. Vi kan bättre och hade naturligtvis behövt lite avbytare. Hursomhelst en bra genomkörare!
A-lag Herrar
28 mar 2015
0kommentarer
Referat: Unbyns IF - Sävast
Säsongens andra träningsmatch, den här gången med avsevärt mindre sol. Vi startar med Marcus i mål, Junior, Aidan, Blurk och Peran i backlinjen. Anttila och Simon med Wallin framför på mitten. Jensa på höger och Linus på vänster samt martin framåt. Avbytare: Humlan, Burman, Tomas, Robbs och Lars. Matchen börjar rätt jämnt där vi kan skapa några lägen, men dom också. Efterhand får dom ett bollövertag och kan göra 1-0 lite lättvindigt kanske. Vi spelar upp oss mer och mer i halvleken och har en rad halvchanser, bla en i ribban av Wallin. Tyvärr kan dom göra 2-0 på en hörna där vi inte får bort bollen. Men vi blir bättre och bättre och kan göra 2-1 efter en bra omställning där Marcus gör ett långt utkast till martin som snabbt förlänger till Wallin i djupet som kan avsluta till 2-1. I andra går vi ner oss och hamnar i brygga där dom trycker på hårt, men vi står emot trots allt. Mitt i halvleken kan vi göra 2-2 efter en raid av Martin på höger med avslutande klassisk snett bakåt där Simon kommer och kan sätta dit den. I det här läget har vi fler bra lägen där Linus, Martin mfl sånär kommer igenom deras mur. Tyvärr kan dom göra 3-2 med 5 minuter kvar. En försmädlig uddamålsförlust som kanske är rättvis sett till bollinnehavet, men tycker vi är med i målchanserna. En hel del positivt när vi kan rulla och visa lite tålamod - då kommer chanserna! Kul att se Jensas första halvlek - riktigt lovande! Anttila var också överraskande bra på mitten (han har ju inte rört boll sen i September). Blurk räddar som vanligt mycket i mittlåset. Vår lille brasse (Junior) också bra. Simon som vanligt stark på mitten där också Wallin kom mer rätt och fick ett mål. Martin bra framåt. En match som återigen andas lite optimism!
A-lag Herrar
22 mar 2015
0kommentarer
Lite olika platser och tider på Tisdagar
Kolla kalendern noga eftersom vi har lite olika platser och tider framgent på tisdagar. Snart har vi ute-tid både på Tisd och torsd
A-lag Herrar
16 mar 2015
0kommentarer
Visa fler nyheter