Gunnarsson och Olofsson - nya lån från IFK
Utsikten och IFK Göteborg har i dagarna utökat sitt samarbete och fört upp två nya spelare på den lista som gör att spelare i den allsvenska klubben även kan representera Kiken i seriespel. Försvararen Erik Gunnarsson och mittfältaren Victor Olofsson är båda spelklara redan till nästa seriematch, den hemma mot Eskilsminne IF under nationaldagen. Det betyder att totalt fem spelare finns på listan i dagsläget. Sedan tidigare är där målvakten Tom Amos samt Benjamin Zalo och Andreas Öhman. Erik Gunnarsson, född 1999, är en vänsterfotad försvarsspelare som står noterad för ett allsvenskt inhopp och totalt sex matcher med IFK Göteborgs A lag. Victor Olofsson är även han född 1999 och centralt mittfältare men har ännu inte debuterat i allsvenskan. Ett inhopp med A laget i övrigt står han noterad för.
Herr A
5 jun 2018
Utsikten föll i Ängelholm
Utsikten föll i lördagens bortamöte med Ängelholms FF. I en jämn, chansfattig match drog hemmalaget till sist längsta strået sedan Oliver Stojanovic Fredin avgjort från distans med en kvart kvar att spela. En 0-0 match som slutade 0-1, ungefär så känns det. De båda målvakterna Robin Steiffert och Axel Wibrån hade inte mycket att bestyra. De båda lagen försvarade sig bra och lågt vilket gav få ytor att spela in bollarna på. Utsikten och Felix Jigliden fick ett mål bortdömt för offside i första - Ängelholm ett i andra. Under den första halvleken hände väldigt lite runt de båda straffområdena. Lagen hade varsin chans efter inspel från kant. Andreas Karlsson dök upp för "di gule" efter knappt tio minuter och styrde bollen utanför och Joel Mumbongo vände runt och sköt utanför strax senare. Ingen av möjligheterna var av den vassare kalibern. Under första delen av andra halvlek hade Utsikten ett visst tryck i värmen och var vid ett par tillfällen ytterst nära att ta ledningen. Först sköt Robert Lipovac över i ett kanonläge i boxen, och strax senare var en Ängelholmsförsvarare nära att styra bollen i egen bur. Så långt hade vi spelat dryga 70 minuter - men sedan föll ledningsmålet för Ängelholm och Kiken tvingades såleds jaga för kvittering. Någon större chans skapades däremot aldrig, istället stod Wibrån för en kanonräddning i slutskedet. På grund av bland annat en lång "vattenpaus" så fick vi hela sju minuters övertid men Utsikten kom aldrig ifatt utan tvingades inkassera säsongens femte nederlag; den fjärde med uddåmålet. # # # Mittfältaren Bragi Bergsson klev ner in i mittförsvaret bredvid Simon Andersson den här eftermiddagen då Stefan Rehn saknade inte mindre än F E M av truppens mittbackar; Mogren, Zalo, Hedenquist, Rosén och Jonsson. Lägg där till Andreas Öhman, Marius Evensen och Felix von Barth så förstår ni att frånvarolistan var lång idag. Mycket positivt dock att Kamal Mustafa kunde göra comeback efter sina skadebekymmer då han hoppade in under den andra halvleken. # # # Felix Jigliden startade sin första match för Utsikten och spelade 75 minuter innan han ersattes av nämnde Mustafa. Unge Viktor Bred fanns med på bänken för första gången men fick ingen speltid. # # # Sett til tidigare resultat mellan lagen varit utseendet på dagens match ingen större överraskning. Utsikten har nu varit på besök tre gånger i Ängelholm och fortfarande inte gjort mål. 0-1, 0-0 och nu 0-1 igen. ÄFF har i sin tur aldrig nätat i Göteborg; 0-0 och Kikenseger 2-0 är siffrorna vi bär med oss in till höstens drabbnng på Ruddalen. # # # Först två hemmamatcher - och segrar - och sedan dubbla fajter på bortaplan som slutat med förlust. Närmast väntar två nya på Ruddalen; först Eskilsminne redan på onsdag (6/6) och sedan IK Oddevold på söndag (10/5).
Herr A
2 jun 2018
Inför Ängelholms FF vs Utsiktens BK
Efter två raka hemmasegrar - Mjällby (3-2) och Grebbestad (3-0) - så föll Utsikten senast borta mot Oskarshamn med uddamålet. Under lördagen väntar ny bortamatch och kan Kiken få med sig minst en pinne där så hamnar laget på "plus" och den fina trenden fortsätter. Ängelholms FF på naturgräset nere i norra skåne är det som gäller för de mörkblå denna gång. Utsikten har faktiskt aldrig vunnit här; 0-1 i Superettan och 0-0 för ett år sedan. Truppen har gnuggat på bra på Ruddalens gräsplan under veckan. I onsdags stod också U21 för en fin insats då man slog tillbaka Landskrona BoIS med klara siffror; hela 5-0. Anders Mogren och Marius Evensen är avstängda efter att ha dragit på sig säsongens tredje varning i Oskarshamn. Ur spel sedan tidigare är också Benjamin Zalo, Adam Rosén och Robin Jonsson. Sedan är vi också kommit såpass långt in i säsongen att det finns ett par skavanker i övrigt laget tas ut sent. Mycket glädjande är att Kamal Mustafa är tillbaka i spel efter sina skadebekymmer och går in i truppen precis som Nikola Jevric och Felix von Barth. Med i truppen för första gången är också anfallaren Viktor Bred (född 2000) som lyfts från U19. ÄNGELHOLMS FF och Utsikten har inlett säsongen på liknande sätt och står båda på tio poäng. ÄFF har dock haft det lite kämpigt den senaste tiden och förlorat tre av de fyra senaste. Förra veckan föll man borta mot Tvååker med klara siffror (1-4). Senaste vinsten kom hemma mot Husqvarna FF för tre omgångar sedan med siffrorna 2-0. I truppen finns ett par starka namn med rutin från högre serier. Vi kanske närmast tänker på Sebastian Carlsén som lirade med Örgryte IS så sent som ifjol. # # # Hemma på Ruddalen har Utsikten vunnit en (2-0 ifjol) och kryssat en (0-0 2015) mot Ängelholms FF. # # # Avspark på Ängelholms IP klockan 16.00 på lördag - framåt Kiken!
Herr A
1 jun 2018
Uddamålsförlust i Oskarshamn
En jobbig första halvlek sänkte Utsikten i Orskarshamn under lördagen. Trots en lovande inledning gick hemmalaget snabbt fram till 2-0, och även om Joel Mumbongo reducerade med sitt tredje mål för året strax senare så var det tydlig fördel serietvåan efter första 45. Anton Agebjörn sköt 3-1 precis före vilan och den uppförsbacken kunde Utsikten inte ta sig upp för och ikapp under den andra halvleken även om man gjorde ett lovvärt försök. Utsikten hade tre avslut inom loppet av någon minut direkt i matchens inledning men det var trots detta Oskarshamn som via två snabba mål från Chris Mbamba och Wiliam Kvist skaffade sig tidigt grepp. Kiken hade väl så mycket boll som hemmalaget men de vita var strået vassare när det närmade sig avslut. Efter paus fick Utsikten ett allt tydligare grepp men den så nödvändiga reduceringen dröjde. Skytteligaledaren Robin Book träffade insidan av stolpen och mål där så hade de mörkblå haft mer tid än de dryga tio man fick efter att Marius Evensen prickat in 3-2. Poängspelaren Marius spräckte därmed sin målnolla i omgång åtta - viktigt. För poängen idag fick det dock ingen betydelse. Trots bra chanser för Felix Jigliden och Robert Lipovac i slutet - och för Oskarshamn också skall tilläggas - så fick vi inte se några fler mål. Förlusten var Utsiktens fjärde för säsongen; den tredje med uddamålet! Närmast väntar bortamatch mot Ängelholm för laget - nästa lördag. Innan dess så tar U21 emot Landskrona BoIS på Åkeredsvallen (18.00) på onsdag!
Herr A
26 maj 2018
Inför Oskarshamns AIK vs Utsiktens BK
Topplagen står på rad för Utsikten. Ännu en tuff uppgift väntar nu Stefan Rehn och hans manskap då man under lördagseftermiddagen tar sig an Oskarshamns AIK på bortaplan. Utsikten kommer med två raka segrar i bagaget. Först 3-0 på Grebbestad och senast skickade man hem serieledande Mjällby (3-2) med årets första förlust i bagaget. Två vinster som tagits med moral - laget har visat löpvilja och hjärta och malt ner motståndet. Senast mot Mjällby låg man länge under men vände med två mål signerade Joel Mumbongo och Robert Lipovac till 3-2 under de sista tio minuterna. Stefan Rehn åker österut med i stort sett samma trupp som de senaste veckorna. Mittbacken Benjamin Zalo klev av skadad mot Mjällby och spelar ej - in i truppen i hans ställe går Erik Hedenquist. Anfallaren Kamal Mustafa är ett frågetecken och det avgörs sent om denne kommer till spel. På skadelistan sedan tidigare finns mittbackarna Adam Rosén och Robin Jonsson som inte förväntas tillbaka i spel förrän efter sommaren. OSKARSHAMNS AIK är ett av totalt fyra lag på 16 poäng i seriens toppskikt. Totalt fem segrar finns på kontot och precis som Kiken har man två raka segrar med sig in till lördagens fajt - seger i Lund senast med smått osannolika 5-4 och 3-1 innan det hemma mot en annan nykomling; Eskilsminne. Enda förlusten kom för övrigt mot Tvååkers IF hemma på Arena Oskarshamn. Fd Utsikten anfallaren Sonny Karlsson är målfarlig spjutspets i coach Jan Stahres lag. Fem mål har Sonny O C H William Kvist levererat under de första sju omgångarna för OAIK som med totalt 18 mål gjort flest i Söderettan. Utsiktens mittfältare Robin Book toppar förresten skytteligan med sex fullträffar. Fjolårets möten gick båda två till Utsikten; 5-0 hemma på Ruddalen och 3-2 i Oskarshamn. Senaste, och enda, Oskarshamnssegern i de totalt sex inbördes mötena (2014, 2016, 2017) mellan lagen kom hösten 2016 då man på Arena Oskarshamn vann med matchens enda mål. Avspark på lördag eftermiddag klockan 16.00
Herr A
25 maj 2018
Stark moral bakom vändning i Rehns debut
Utsikten var illa ute i dagens hemmamatch mot Mjällby men två mål slutskedet inte bara utjämnade drabbningen - målen från Joel Mumbongo och Robert Lipovac vände den. Det var såklart en nöjd och belåten Stefan Rehn som hyllade sitt lag efter 3-2 segern. "Jag är stolt över grabbarna och den moral de visar! Vi tar oss tillbaka in i matchen med skalle och hjärta, vi vinner på ren moral" säger han. Det var 93 minuter kamp i värmen på Ruddalen där gästande Mjällby - serieledaren med fem raka segrar i bagaget - länge kändes som det vassare laget. Efter en jämn inledning tog de gulsvarta över en ganska chansfattig första halvlek och kunde till sist även ta ledningen sedan mittbacken Axel Norén forcerat in en hörnretur på två minuters övertid. En tungt och väldigt psykologiskt mål som kändes hela vägen in i Utsiktens omklädningsrum. "Vi var ganska besvikna i paus" medger tränare Rehn. "Vi fick inte anfallsspelet att stämma och hamnade lite för lågt i försvarsspelet. De spelade bättre än oss i första halvlek, men vi hade ju en jättechans att ta ledningen precis före deras mål". Chansen Stefan Rehn menar är den mittfältaren Semir Aganspahic hade sedan Robin Book kommit runt på högerkanten och slagit in bollen mot bakre ytan där "Sema" dök upp men tyvärr smet bollen utanför. Hemmalaget kom med samma startelva som slog Grebbestad senast (3-0) och det effektiva anfallsspelet från förra omgången skulle bestå. För Utsikten kom tillbaka, först spelmässigt med en aggressivare press som nyckel, men också ett rakare anfallsspel. "Vi klev på dem lite tidigare så de fick inte lika mycket tid att stå och måtta sina uppspel. Vi vann lite boll och kom närmare deras straffområde, och snabbare till chanser" förklarar Rehn. Robert Lipovac kvitterade sedan nyss inbytte Joel Mumbongo vunnit en duell i offensivt straffområde. Lipovac var obeveklig när han tryckte in utjämningen bakom Jesper Johansson. Och just anfallsparet Mumbongo - Lipovac skulle sedan bli tungan på vågen för Utsikten i den mäktiga vändning som följde efter Mjällbys andra ledningsmål. Jakob Bergström slog nämnligen in 1-2 efter att gästerna slagit en snabb frispark och överraskat hemmaförsvaret. Men Utsikten skulle som sagt komma tillbaka. Först kvitterade landslagsmannen Mumbongo med sin andra fullträff för Kiken i Söderettan, eftter att bollen ramlat ner efter ett inspel från högerkanten. 2-2 i 83:e minuten och bara fem minuter senare föll avgörandet. Nytt inlägg - ny studsande boll i Mjällbys box och där dök måltjuv Lipovac upp för 3-2 i taket. "Vi kör hela vägen in. Vi gav oss aldrig och det är så skönt för grabbarna att se att även om spelet inte stämmer så kan man göra en jäkla arbetsinsats och slå seriesegrarna! Det är riktigt starkt gjort!" Utsikten kliver därmed upp på tio poäng i en tabell där nu fyra lag, bland annat då Mjällby, står på 16 poäng i toppen. Ett annat av dessa topplag - Oskarshamn - tar sig Kiken an på bortaplan om en vecka. Närmast väntar rehabträning på måndag samtidigt som U21 spelar hemma mot Värnamo på arenan (16.30). # # # Robert Lipovac med två mål kliver nu upp på fyra i skytteligan som toppas av tre man på sex vardera; Robin Book, Andreas Birgersson (Lund) och fd Kikenanfallaren Sonny Karlsson som förresten gjorde hattrick i dagens makalösa 5-4 seger i Lund.
Herr A
19 maj 2018
Inför Utsiktens BK vs Mjällby AIF
Utsikten kommer med en seger i ryggen och med en ny huvudtränare i form av Stefan Rehn in till lördagens heta hemmamöte med serieledande Mjällby AIF. Oerhört intressant - vart tar Kikens säsong vägen och kan man kliva in på ett vinnande spår och ta raka segrar för första gången den här säsongen? Avspark på Ruddalen Arena klockan 16.00 Stefan Rehn tog över officiellt i måndags eftermiddag och sedan dess har truppen genomfört fyra fotbollspass. Fokus har givetvis hamnat på det taktiska, vi har sett mycket spelövningar och laget bör komma såväl förberett som fokuserat till matchen mot Mjällby AIF. I truppen ser vi inga förändringar jämfört med den som besegrade Grebbestad (3-0) komfortabelt för tio dagar sedan. Det betyder att Kamal Mustafa, Robin Jonsson, Adam Rosén och Pelle Sjöberg fortsatt är ur spel hos hemmalaget. MJÄLLBY AIF inledde säsongen med ett kryss (0-0, Husqvarna) men har sedan dess radat upp fem raka segrar vilket är ett imponerande facit i en tät division som ettan! Senast slog man tillbaka Torns IF med uddamålet hemma på Strandvallen. Laget har gjort 14 mål vilket är flest i serien och bara Janne Carlssons Oddevold har släppt in färre än laget från Listeralandets fyra. Oskar Sverrisson är en offensiv vänsterback som redan nätet tre gånger, och framåt finns gott om speed i exempelvis yttrarna Bubocar Jobe och alltid giftige Joel Nilsson. # # # Utsiktens offensive snidare Robin Book toppar seriens skytteliga med sina sex mål. Liridon Selmani (Oddevold) och Andreas Birgersson (Lund) skuggar på fem. Denna trio är också ensamma om i serien om att ha levererat ett hattrick i serien så här långt. # # # Senast Mjällby var på besök var i april för lite drygt ett år sedan då Utsikten vann med 2-1 sedan Marius Evensen avgjort i slutskedet. Marius gjorde också mål året innan - i oktober 2016 - då matchens slutade lika på två. I Superettan 2015 slutade det inbördes mötet på Ruddalen mållöst. Senast Mjällby vann borta mot Utsikten var i augusti 2014 då man vann i Svenska Cupen med 0-2.
Herr A
18 maj 2018
Books hattrick förde Utsikten till seger
Inför ögonen på nye tränaren Stefan Rehn stod Utsikten för en stark insats i lördagens möte med nykomlingen Grebbestads IF. Lagkaptenen Robin Book sköt tre mål när hemmalaget vann med klara 3-0 och hittade tillbaka till den vinnande vägen. Och den vinnande fotbollen. Laget visade glöd, engegemang och spelglädje i värmen på Ruddalen! Utsikten hade ett tämligen stort bollinnehav under stora delar av matchen. Grebbestad började piggt men successivt blev det mer och mer boll hos hemmalaget; och inte sällan vid Joakim Olaussons fötter. Den centrale mittfältaren flyttade den effektivt från sida till sida och gästerna hamnade allt lägre. Robin Book bröt dödläget efter en knapp halvtimme när han sköt Utsikten till ledning med ett välplacerat avslut bakom Joakim Hårenberg i Grebbestads kasse. Marius Evensen hade en stor chans för ett andra mål just före vilan men pausledningen var "bara" med ett måls marginal. Utsikten fick den här så kallade "måstematchen" dit man ville. Laget kunde vila långa stunder med bollen och tvinga motståndarna att jaga. En eftermiddag när Göteborg noterade landets högsta temperatur i år (27,6 grader) kan det ha varit en nog så avgörande faktor. En annan var Robin Book - lika glödhet som solen. Utsiktens lagkapten firade stora triumfer och följde upp ledningsmålet i första halvlek med ytterligare två efter paus. 2-0 kom sedan Kiken slagit om snabbt i en kontring och ytterbacken David Johansson serverat med ett inspel snett inåt bakåt. 3-0 var följden av ett "klapp-klapp" spel där passningarna gick på ett tillslag och Book avslutade lika effektivt som tidigare ur vänsterläge. Efter sex omgångar står nu Robin noterad för sex mål och toppar Söderettans skytteliga. Grebbestad sökte sedan kontakt och skapade en hel del under slutdelen. Utsikten blev stundtals för offensivt under den här perioden och gästerna hade åtminstone två stora chanser för att spräcka storspelande Axel Wibråns nolla. Bäst minns vi målvaktens snabba benparad på Granit Berischas försök. Resultatet stod sig tiden ut och Utsikten kunde bärga sin andra vinst för året. Efterlängtad efter två förluster - och vi kan därmed lägga den svidande förlusten i Skövde senast åt sidan och vända blad. Truppen tränar lätt under fredagen och får sedan en ledig helg innan man återsamlas på måndag. Då finns nye tränaren Stefan Rehn på plats och kompletterar den övriga staben - och inleder sitt arbete, först och främst mot matchen nästa lördag då Mjällby AIF kommer till Ruddalen.
Herr A
10 maj 2018
Inför Utsiktens BK vs Grebbestads IF
Det ges chans till snabb revansch för Utsikten. Förlusten i Skövde senast sved rejält men ger också bränsle i form av tändvätska inför nästa uppgift - på Kristi Himmelfärdsdag tar Kiken emot Grebbestads IF hemma på Ruddalen. Avspark klockan 16.00 Under onsdagen blev det klart att Utsikten har en ny tränare från och med nästa vecka då Stefan Rehn på måndag tar sig an uppdraget. Men samma eftermiddag höll truppen sitt matchförberedande pass på arenan inför Grebbestad. Solen sken från en klarblå himmel samtidigt som Daniel Karlsson gick igenom de taktiska förutsättningarna ute på mattan. Laget är förberett inför vad som komma skall - nu handlar allt om att få ut det. Adam Rosén och Robin Jonsson saknas på grund av skada. I övrigt är samtliga i träning. Till matchen mot Grebbestad är även Rasmus Andernil Bozic och Felix Jigliden tillgängliga efter att ha avtjänat varsin avstängning senast. GREBBESTAD tog säsongens första seger senast; 2-1 hemma över Ängelholms FF. Före detta Torslandaspelaren Hampus Furublad slog till med två baljor; det sista på övertid vilket säkrade lagets seger. Tidigare har laget förlorat mot Oskarshamn (1-2), Torn (1-2) samt Karlskrona (0-2) samt spelat oavgjort borta mot Lunds BK (2-2). I truppen syns bland annat brödraparet Jonas och Anton Henriksson, samt ett par spelare med förlutet i Uddevallaklubbarna Oddevold och IFK Uddevalla. # # # Senast Utsikten och Grebbestad möttes var i Svenska Cupen 2014 när Kiken besökte Siljevi i den första omgången. Luka Mijaljevic såg där till att skjuta det mörkblå laget till avancemang via matchens enda mål.
Herr A
9 maj 2018
Stefan Rehn ny tränare för Utsikten
Utsikten kan idag presentera sin nye huvudtränare. Det blir Stefan Rehn, 51 år, som tar över ansvaret för föreningens A lag. Stefan börjar officiellt sitt arbete på måndag då han leder sin första träning på Ruddalen. ”Det skall bli spännande” säger Stefan Rehn ”Jag har bara hört gott om Utsikten som en familjär klubb med stora mål.” Morgondagens hemmamatch mot Grebbestads IF ser Stefan från läktarplats och får således en bra första chans att bilda sig en klar uppfattning om truppen i skarpt läge. ”Det är en intressant trupp som Utsikten har här. Jag har haft med ett par av spelarna att göra tidigare under min tid i IFK Göteborg. Det finns erfarenhet och potential och jag hoppas att vi tillsammans kan få en bra utveckling av både spel och spelarna under säsongen.” Utsiktens sportchef Ingemar Lundin säger så här om att Stefan Rehn kliver in i föreningens A lag; ”Det här känns som en jättebra lösning för Utsikten. Stefan är en trygg person med enorm erfarenhet från högsta nivå, både som ledare och som spelare. Han är en fotbollsmänniska som vill utveckla spelare individuellt samtidigt med arbetet att göra laget slagkraftigt. Vi är jättenöjda med att kunna presentera honom som vår nye tränare.” STEFAN REHN kommer närmast från fyra säsonger som ansvarig för Kopparberg/Göteborg FC i damallsvenskan. Före det jobbade han i Jitex under två år (2012-13), och på meritlistan finns också fyra år – och ett SM Guld – i IFK Göteborg (2007-11) samt som assisterande i det Djurgårdens IF som vann två mästerskap under hans period i ledarstaben (2003-06). Som spelare är meriterna odiskutabla med SM Guld, Cup-guld och VM Brons, 54 landskamper och Champions Leauge spel med mera. Med mycket mera. Moderklubben är Sundbyberg och klubbadresserna på vägen genom karriären är Djurgården, Everton FC, IFK Göteborg och Lausanne.
Herr A
9 maj 2018
Visa fler nyheter