Intervju med Timrås Jesper Brundin!
Näste man att känna på pulsen är Jesper Brundin som iår åter skolats om till back efter att förra säsongen agerat forward. Jeppe har ett bra skott och har en riktigt hög kapacitet. Snabbfakta: Namn: Jesper Brundin Ålder:18 Position:back Left/right:left Klubbmärke:salming Tröjnummer:84 Moderklubb: Timrå IBC Tidigare klubbar: IBK Sundsvall ungdom Hur står det till? Det är bara bra med mig! Hur har försäsongen varit? Jag har tränat fotboll och kört lite fys men det känns bra! Vad är målsättningen med årets säsong både personligt och lagmässigt? Att ta upp oss i div1 och personligt är att bidra med så mycket som jag kan för att det ska bli så Vad är dina styrkor respektive svagheter som innebandyspelare? Styrkor skulle jag säga är mitt skott och svagheter är just nu min kondition, skulle behöva jobba upp den lite Vad tycker du om årets upplaga av Timrå IBC? Vi har ett väldigt starkt lag iår Ett av fjolårets topplag Jemtland innebandy väntar på hemmaplan på lördag, kommentar? Kommer bli en tuff match men gör vi allt som vi ska så borde vi få 3 pinnar Något att tillägga? Nej Till sist vill jag tacka dig för intervjun och önska dig och laget stort lycka till under säsongen. Tackar
A-lag Herrar
27 sep 2017
0kommentarer
Intervju med Timrås David Ericsson!
Nu duggar intervjuerna tätt och näste spelare att känna på pulsen är backen David Ericsson. Davve har tagit för sig på ett riktigt bra sätt under försäsongen och imponerat precis som sina övriga lagkamrater. Träningsambitiös kille som har stor potential. Snabbfakta: Namn: David Ericsson Ålder: 17 Position: Back Left/right: Left Klubbmärke: Zone Tröjnummer: 27 Moderklubb: Timrå IBC Tidigare klubbar: Inga Hur står det till? Det är bara bra! Hur har försäsongen varit? Försäsongen började knackigt då jag fick mycket skador. Jag har spelat mycket fotboll och dem få fysträningarna jag var på var roliga och tuffa. Vad är målsättningen med årets säsong både personligt och lagmässigt? Det är självklart att försöka ta oss till div 1 och personligt så är det att utvecklas och få spela så mycket matcher som möjligt. Vad är dina styrkor respektive svagheter som innebandyspelare? Min svagheter tycker jag är att jag skulle kunna vara lite mer ettrig jobbig på planen och mina styrkor är att jag är brytningssäker och jag är ganska duktig att läsa spelet. Vad tycker du om årets upplaga av Timrå IBC? Jag tycker det ser bra ut vi är en väldigt stark trupp iår. Ett av fjolårets topplag Jemtland innebandy väntar på hemmaplan på lördag, kommentar? Det är sjukt kul att serien drar igång och Jemtland är ett bra lag så vi kommer få kämpa i 60 minuter om vi ska kunna ta 3 poäng. Till sist vill jag tacka dig för intervjun och önska dig och laget stort lycka till under säsongen. Tack!
A-lag Herrar
26 sep 2017
0kommentarer
Intervju med Timrås Daniel Sjöblom!
Näste spelare att intervjuas är forwarden Daniel Sjöblom som efter ett par säsonger i division 1 med Ankarsvik BK återvänder till klubben. Sjöbba är en drömspelare för vårt lag med en fantastisk härlig inställning och attityd. Superseriös i allt han gör. Har imponerat under försäsongen och kommer bli en viktig kugge i vårt lag. Snabbfakta: Namn: Daniel Sjöblom Ålder:26 Position: forward Left/right: right Klubbmärke: republic Tröjnummer: 33 Moderklubb: ibk Sundsvall Tidigare klubbar: ibk Sundsvall Sundsvall city ankarsvik och Timrå Hur står det till? Tja! Det är kanon, känner mig i bra form psykiskt och fysiskt Du är tillbaka i Timrå till den här säsongen efter ett par år i division 1 med Ankarsvik,kommentar? Ja, tyvärr fick jag en korsbandsskada första säsongen med ankarsvik, så blev inget spel första säsongen, var tillbaka i spela föregående säsong, Gick väl sådär, bättre och bättre ju längre säsongen Gick, men är glad att vara tillbaka i Timrå och utvecklas ännu mer efter skadan! Hur har försäsongen varit? Den har varit underbar, Fredde har gjort det riktigt bra med militärfys! Den bästa fysen man aldrig kan bli less på! Och känns som vi har spelat ihop laget väldigt bra! Vad är målsättningen med årets säsong både personligt och lagmässigt? Lagmässigt är det att ta oss upp i 1an, vi har nog seriens bredaste trupp, så ska bli intressant och se vad vi kan åstadkomma, personligt vill jag utvecklas mer som person och spelare, känns som jag är i riktigt bra form nu efter skadan, aldrig vart såhär bra tränad, Vad är dina styrkor respektive svagheter som innebandyspelare? Styrkor är väl mitt skott och fysiska spel, smosk så sitter den i nät, även börjar bli en bättre passningsläggare, svagheter är väl att jag har missat allt för mycket tidigare ( blir ändring på de iår) Ett av fjolårets topplag Jemtland innebandy väntar på hemmaplan på lördag, kommentar? Har inte så jättebra koll på dom iår, men vet att dom har några duktiga skyttar i laget, så sätter vi vår defensiv vinner vi! Något att tillägga? Att hålla koll på axel hjälm iår, vilken kille! Till sist vill jag tacka dig för intervjun och önska dig och laget stort lycka till under säsongen. Tack så mycket!
A-lag Herrar
26 sep 2017
0kommentarer
Intervju med Timrås Jacob Holmsten!
Då var det dags att känna Timrås granitblock Jacke Holmsten På pulsen inför helgens premiär! Jacke är en spelare med grym fysik som inte riktigt förstått hur bra han själv är. En Jacke på humör är en dröm att ha i laget. Snabbfakta: Namn: Jacob Holmsten Ålder: 22 Position: Forward Left/right: Right Klubbmärke: Tröjnummer:39 Moderklubb: Timrå Hur står det till? Allt är bara bra! Hur har försäsongen varit? Ganska knackigt faktiskt, har varit sjuk och skadad ganska mycket nu på försäsongen men hoppas man håller ihop resten av denna säsong. Vad är målsättningen med årets säsong både personligt och lagmässigt? För laget är det självklart att vi ska ta oss upp i ettan i år och personligt så är målet att förhoppningsvis göra en och annan poäng Vad är dina styrkor respektive svagheter som innebandyspelare? Snabb och ganska bra teknik, gillar att spela hårt och smälla på när det gäller. Svagheterna är nog humöret vad jag har fått höra Vad tycker du om årets upplaga av Timrå IBC? Jag tycker att vi ser riktigt vass ut! Ett av fjolårets topplag Jemtland innebandy kommer på besök på lördag, kommentar? Gör vi det vi ska och spelar som vi har tränat så tror jag att det blir en säker vinst på lördag Till sist vill jag tacka dig för intervjun och önska dig och laget stort lycka till under säsongen. Tack tack!
A-lag Herrar
26 sep 2017
0kommentarer
Intervju med Timrås Marcus Alm!
Näste spelare att känna på pulsen är Timrås nye stjärnskott Marcus Alm dom till denna säsong plockats upp från vårt pojkar 01 lag. Macke har visat framfötterna rejält och tagit gigantiska steg i sin utveckling under sommaren och det skall bli oerhört intressant att följa Mackes framfart denna säsong. Snabbfakta: Namn: Marcus Alm Ålder: 15år Position: Höger forward Left/right: Left Klubbmärke:Zone Tröjnummer: 77 Moderklubb: Timrå IBC Tidigare klubbar: Inga Hur står det till? Det är bra! Hur har försäsongen varit? Det har varit bra. Jag har kört mycket Fotboll och även kört fysträningar. Vad är målsättningen med årets säsong både personligt och lagmässigt? Jag hoppas att vi kan vinna så många matcher som möjligt och att jag får lira mycket innebandy i vinter. Vad är dina styrkor respektive svagheter som innebandyspelare? Jag tycker att att min största svaghet är defensiven och min främsta styrka är offensiven. Vad tycker du om årets upplaga av Timrå IBC? Jag tycker vi har ett bra lag som jag hoppas vi tar oss långt med. Ett av fjolårets topplag Jemtland innebandy väntar på hemmaplan på lördag. kommentar? Det ska bli kul att säsongen drar igång. Men det kommer bli en tuff match så vi får kämpa hela matchen om vi ska vinna. Du är uppflyttad från juniorlaget till denna säsong! Vad är den största skillnaden tycker du? Det är mycket högre tempo på både match och träning och sen är det ju tuffare motstånd. Något att tillägga? Nä. Till sist vill jag tacka dig för intervjun och önska dig och laget stort lycka till under säsongen. Tack!
A-lag Herrar
26 sep 2017
0kommentarer
Visa fler nyheter